Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana taryfy G12 na G12w - Montaż zegara na mój koszt?

stud1 14 Lis 2013 22:40 9642 49
  • #32 14 Lis 2013 23:05
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Kolego Krzysztofie - proponuję tak jak kol. Zbyszek abyśmy dali sobie spokój z tą dyskusją, bo raczej do niczego ona nie prowadzi. Ja podzielam argumentację kol. Zbyszka, Łukasza i stomat. Nawet cytowaną tu odpowiedź Taurona rozumiem nieco inaczej - jako brak możliwości technicznej sprzedaży. W dużych firmach (jakimi są Zakłady Energetyczne) jest nieco inaczej niż w małej firemce, gdzie o wszystko możesz dogadać się z właścicielem - nawet o podłączenie głupich dwóch przewodów (twój post #22).
    Zresztą - co do Twojego postu #22 - i do tych "mas robotniczych" - sprawę można postawić zupełnie na odwrót.

pzdr
    -DAREK-

• #33 14 Lis 2013 23:25
    kkas12
    Poziom 41  

Zgadzam się by dyskusję na ten temat zakończyć.
    Tylko dziwi mnie przekonanie kolegów, że ZE mają rację.
    Ekonomia ma swoje prawa.
    Tylko te prawa są w zasadzie takie same niezależnie od szerokości i długości geograficznej.
    I to co w innych krajach też jest ekonomią, ale jest też ukłonem w stronę klienta. Natomiast u nas jest niby też ekonomią a w zasadzie pazernością z dorabianą ideologią pod szyldem ekonomii.
    A zysk ma w tym tylko operator, gdyż każda minuta różnicy gdy zegar klienta wyprzedzi zadziałanie zegara operatora przyniesie zyski temu operatorowi.
    A jak jest w rzeczywistości i jak wygląda kontrola nad prawidłowym czasem wskazywanym przez zegary operatora wiemy wszyscy.

Więc jak widzisz Darku wszystko można na odwrót postawić.

Kwestia "taryfy budowlanej" też była poruszana i okazało się, że to co niby oczywiste wcale tak oczywiste nie jest.
    O zasilaniach jednofazowych też rozmawialiśmy.

Ja jestem przekonany, że prędzej czy później nasze ZE dorosną do normalności.
    W każdej kwestii jaką tu poruszaliśmy

• #34 15 Lis 2013 12:02
    stud1
    Poziom 10  

Dyskusja z technicznej przeszła w prawną. W tym momencie zgadzam się z poglądem, że dystrybutor zajmuje się odpowiednim rozliczeniem taryf, a ja mam się zająć przełączaniem moich urządzeń. Czyli stycznik i zegar są moje i mam je sobie zamontować. Kiedyś było inaczej, teraz jest tak. Pozostaje to jednak kwestią dyskusyjną. Mówię tu też o dbałość o klienta bo sterowanie stycznikiem z licznika powoduje, normalnie nie włączysz pieca w droższej taryfie, czyli nie przepłacisz. Ale przecież mamy kapitalizm, śmierć frajerom.

Po drugie sprzedawczyni z Duonu (sprzedawca energii) ma OBOWIĄZEK znać się na PODSTAWOWYCH kwestiach technicznych. Nikt mi nie wmówi, że jest inaczej. Nie jest panią z mięsnego tylko przedstawicielem sprzedawcy energii. Zwłaszcza, że działa na ograniczonym terenie i ma do czynienia z kilkoma typowymi rozwiązaniami układu sterująco-pomiarowego. Zwłaszcza, że daje się jej pełnomocnictwo na rozwiązanie umowy z poprzednim sprzedawcą. Masz oczywiście 10 dni na odstąpienie od umowy, ale jak zawrzesz ją na początku miesiąca, a rozliczenie masz na ostatni dzień? Wtedy dowiadujesz się o kosztach zmian i o braku możliwości rozwiązania umowy. Poważny bubel prawny i kolejna rzecz o której ustawodawca nie pomyślał. Ale przecież mamy kapitalizm, itd...

Powiedzcie mi jeszcze tylko, czym podyktowana jest wymiana licznika. Czy licznik, a właściwie SCA nie obsługuje G12w? Czy może wszystko by działało ale jest to modernizacja "przy okazji"?

• #35 15 Lis 2013 14:51
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

stud1 napisał:

Po drugie sprzedawczyni z Duonu (sprzedawca energii) ma OBOWIĄZEK znać się na PODSTAWOWYCH kwestiach technicznych. Nikt mi nie wmówi, że jest inaczej.

Niestety kolego ale ta pani to pewnie studentka dorabiająca na infolinii lub przedstawiciel handlowy po marketingu. Nie ma pojęcia o sprawach technicznych. Jej zadanie to sprzedać usługę lub produkt. Dalej martw się sam.
    Czasy kiedy rozmawiało się z kompetentną osobą z działu technicznego lub dyspozytorem pogotowia odeszły do lamusa. Smutne ale prawdziwe.

Tak jest z każdym operatorem, nie tylko w energetyce ale w telefonii, platformach TV itp.

• #36 15 Lis 2013 17:25
    stomat
    Specjalista elektryk

Ale jej firma, a pośrednio i ona, nie zarabia na doradzaniu klientowi a na sprzedaży. Każdy na jej miejscu powiedziałby "panie, nic nie potrzeba zmieniać, wystarczy tylko podpisać. O, tu i tu". Gdyby mówiła: "kto wie czy nie trzeba przebudować instalacji, to może sporo kosztować" to by wyleciała z roboty w sekundzie. Nie wiem czemu koledzy się dziwią.

• #37 15 Lis 2013 18:23
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

stud1 napisał:

Powiedzcie mi jeszcze tylko, czym podyktowana jest wymiana licznika. Czy licznik, a właściwie SCA nie obsługuje G12w? Czy może wszystko by działało ale jest to modernizacja "przy okazji"?

SCA to G12 w 3 różnych grupach. Jak przeczytasz sobie taryfę to obecnie są G12e G12w G12g G13 czyli znacznie więcej niż w chwili powstawania SCA.

Teoretycznie dało by się założyć dzisiaj zegarek sterujący indywidualny do Twojego obecnego licznika (pewnie C52cd) w taryfie G12w który by sterował i licznikiem i Twoim ogrzewaniem ale tak jak pisałem wcześniej Tauron tego nie zrobi. Wiele powodów np:

Przykład1: za rok minie legalizacja twojego licznika i tauron musi go wymienić (obecnie tylko na elektroniczny), Ty jako odbiorca powiesz tak: miałem sterowanie ogrzewaniem to muszę je mieć, warunki umowy się nie zmieniają i będziesz miał rację a tauron problem.

Przykład2: zegarek sterujący licznikiem wariuje i resetuje się z powodu wadliwego stycznika i/lub niewłaściwego podłączenia w instalacji odbiorcy - skutek: zafałszowane wskazania licznika i konieczność korekty faktur dystrybucyjnych czyli uznanie reklamacji odbiorcy, korekty danych do sprzedawcy masa roboty z powodu twojej instalacji.

Cytat:
    Po drugie sprzedawczyni z Duonu (sprzedawca energii) ma OBOWIĄZEK znać się na PODSTAWOWYCH kwestiach technicznych
    Mrzonki, często ci naciągacze od innych sprzedawców przedstawiają się jako Tauron i zrobią/powiedzą wszystko byle podpisać cyrograf, przecież to są ludzie z łapanki którzy mają płacone od sztuki.

• #38 15 Lis 2013 18:41
    kkas12
    Poziom 41  

Miałem już tego tematu nie poruszać, ale nie trawię tego typu teorii bez pokrycia:

Cytat:
    Przykład1: za rok minie legalizacja twojego licznika i TAURON musi go wymienić (obecnie tylko na elektroniczny), Ty jako odbiorca powiesz tak: miałem sterowanie ogrzewaniem to muszę je mieć, warunki umowy się nie zmieniają i będziesz miał rację a TAURON problem.

Przykład2: zegarek sterujący licznikiem wariuje i resetuje się z powodu wadliwego stycznika i/lub niewłaściwego podłączenia w instalacji odbiorcy - skutek: zafałszowane wskazania licznika i konieczność korekty faktur dystrybucyjnych czyli uznanie reklamacji odbiorcy, korekty danych do sprzedawcy masa roboty z powodu twojej instalacji.
    To są z palca wyssane bzdury kolego!

• #39 15 Lis 2013 18:48
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

kkas12 napisał:
    Miałem już tego tematu nie poruszać, ale nie trawię tego typu teorii bez pokrycia:
    Cytat:
    Przykład1: za rok minie legalizacja twojego licznika i TAURON musi go wymienić (obecnie tylko na elektroniczny), Ty jako odbiorca powiesz tak: miałem sterowanie ogrzewaniem to muszę je mieć, warunki umowy się nie zmieniają i będziesz miał rację a TAURON problem.

To są z palca wyssane bzdury kolego!

To są konkretne i rzeczywiste przypadki z ostatnich ~2 tygodni.

• #40 15 Lis 2013 18:55
    kkas12
    Poziom 41  

To w takim razie świadczą one o bardzo opłakanym i mizernym poziomie naszej energetyki zawodowej.
    Innymi słowy: jak dbacie, tak macie.
    Szkoda tylko, że ta mizerota zawsze jest podawana jako wzorcowy przykład niemożności i co gorsza zwalniający z samodzielnego myślenia a wręcz zabraniający innym nawet o tym myśleć.
    Świat tymczasem ciągle idzie do przodu a my mamy ciągle te same od lat dogmaty ze wspólnym mianownikiem.
    Nie da się.

• #41 15 Lis 2013 19:20
    zbich70
    Specjalista elektryk

OK. Inaczej - w taryfie zatwierdzonej przez URE pojawia się zapis, iż dostawca ma obowiązek udostępnić odbiorcy sygnał zegara. Ma też prawo pobierać za to dodatkową opłatę, np. 1,23zł/m-c. Co Ty na to?

• #42 15 Lis 2013 19:40
    kkas12
    Poziom 41  

Więc jeśli nakaz to jednak można i wtedy wydumane problemy znikają???
    Tylko broń Boże samemu nie wychodzić przed szereg.
    Lepiej i bezpieczniej budować teorię niemożności wymyślając różnorakie przeszkody.
    Po co???

• #43 15 Lis 2013 21:02
    stud1
    Poziom 10  

Grzegorz, ale nie trzeba zewnętrznych zegarków bo liczniki elektroniczne też mają styki zwierne. Pierwszy przykład jest śmieszny, bo właśnie teraz jest "za rok" i mam uzasadnione pretensje. W uzasadnieniu od montera nie ma ani słowa o końcu legalizacji.
    Drugi przykład to jakieś kuriozum. Za błędy w instalacji odbiorcy odpowiadam oświadczeniem o poprawności wyk. instalacji i w razie sporu zamyka ono odpowiedzialność ZE.
    Tak w ogóle to monter podłącza nowy licznik na istniejącą instalację i nie wolno mu puścić napięcia jeśli nie jest pewny prawidłowości połączenia. To są podstawy z kursu na uprawnienia elektryczne.

Wychodzi też na to, że znowu jestem ideowcem bo wymagam prawa. Dwa razy się naciąłem na usługach przez telefon (nie mylić z 0-700...) i już wiem do czego mam prawo. Wrócę do 10 dni na rezygnację - prawo mówi, że są ale tu nie ma możliwości aby je wykorzystać. I tu dziwi mnie podejście "No tak już jest, trzeba się z tym pogodzić". Albo jest przepis, albo jest widzimisię. Spróbujcie zapłacić rachunek za prąd po terminie bo przecież zawsze tak płacicie, oj tam.
    Na czym dyskusję zakończono. Postaram się odezwać jeżeli uda mi się coś uzyskać za nieuzasadnioną konieczność zmiany mojej instalacji. Bo pismo do URE z prośbą o opinię będzie na pewno.

• #45 16 Lis 2013 10:50
    masonry
    Poziom 29  

kkas12 napisał:
    A zysk ma w tym tylko operator, gdyż każda minuta różnicy gdy zegar klienta wyprzedzi zadziałanie zegara operatora przyniesie zyski temu operatorowi.
    A jak jest w rzeczywistości i jak wygląda kontrola nad prawidłowym czasem wskazywanym przez zegary operatora wiemy wszyscy.

Dopiszę tylko że to jest argument wyssany z palca.
    Tak było 20 lat temu gdy używano zegarów mechanicznych.
    Od wielu lat stosuje się zegary elektroniczne i są one dokładne.
    Po za tym nie ma nad czym dyskutować, jeżeli operator nie chce udostępnić takiej opcji to jego sprawa. Możliwe że kiedyś konkurencja wymusi na operatorach inne podejście do tego problemu, chociaż jakoś nie bardzo w to wierzę.

• #46 16 Lis 2013 21:03
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

kkas12 napisał:
    A tu przerywnik Link niby z tematem nie związany, ale...

No właśnie nie za bardzo kojarzę jaki to ma związek ze sterowaniem stycznikami. Jeszcze jakby kol. Krzysztof (kkas12) był trochę starszy to bym się zastanawiał, czy rząd Jej Królewskiej Mości dopłaca do kogoś w polskich Obornikach.
    Ktoś powie, że przekroczono granicę absurdu, ale patrząc na dorobek ojców chrzestnych Eurosojuza (od Karola Marksa do Valérego Giscard d'Estainga) to nie powinno to dziwić. Jak to mówią im więcej państwo "pomaga" (zabierając innym) tym urzędnik ma większą sposobność się pożywić.

pzdr
    -DAREK-

• #48 21 Lis 2013 00:47
    zicher64
    Poziom 2  

Od dawna wiadomo że urządzenia rozliczające typu licznik zużycia energii elektrycznej jak również sterujące typu zegar sterujący jest oplombowany i jest własnością ZE. Jeżeli Operator Systemu Dystrybucyjnego -monterzy wymienia jedno jak i drugie. Chyba że mamy do czynienia z licznikami inteligentnymi z modemem to zostaje wymieniony tylko licznik zegar zaś jest demontowany i zdawany do ZE celem jego zdanie . A co do montera się tyczy napisać skargę wówczas wymienią liczniki to bez słowa z przeprosinami

• #49 22 Lis 2013 17:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

zicher64 napisał:
    A co do montera się tyczy napisać skargę wówczas wymienią liczniki to bez słowa z przeprosinami

Nie doprecyzował Kolega czego dotyczyła skarga i za co monterzy przepraszali.

• #50 31 Sie 2014 14:39
    stud1
    Poziom 10  

Temat został zamknięty. Zegar sterujący włączaniem pieców został zamontowany na koszt mieszkańców razem z remontem rozdzielni w mieszkaniu. Tauron zamontował nowy licznik dwutaryfowy, nie sterujący niczym, tylko przełączający się między taryfami.
    Smaczkiem na koniec jest to, że prawdopodobnie w przyszłym roku kamienica zostanie podłączona do sieci ciepłowniczej i piece akumulacyjne zostaną zlikwidowane.