Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Cygnus T402 A - Przywrócenie do sprawności i wejście AV

kamil bula 14 Nov 2013 01:02 2340 6
IGE-XAO
    kamil bula
    Level 18  
    Witam wszystkich forumowiczów.

Mam problem z Cygnusem. Jego żywot miało zakończyć wyrzucenie na śmietnik, na co się nie chciałem zgodzić, aż w końcu to uczyniłem i wylutowałem wcześniej kilka kondensatorów z płytki m.in. ze wzmacniaczem wizji (TDA 440). Znajdował się tam jeszcze jakiś drugi układ scalony UL XXXX. Załączam zdjęcie płytki.

Wylutowane elementy znajdę ze schematu i wlutuję z powrotem, ale prosiłbym o jakieś zdjęcia wnętrza telewizora jeśli ktoś posiada, bo poodcinałem też wszystkie przewody. Znalazłem zdjęcie ze schematem ich połączenia, ale będę wdzięczny, jeśli posiada ktoś też jakieś zdjęcia ze środka odbiornika. Mogą to być również fotografie ze sprzętów Unitra Cygnus T401 oraz Uran T601 z tego co wiem, bo mają identyczny schemat elektryczny.

Wyrwałem też z płyty głównej 2 radiatory wraz z tranzystorami. Jeśli ktoś wie jakie były tam tranzystory, również informacja będzie bardzo przydatna. Były to dwa miedziane radiatory. Więcej miedzianych tam chyba nie ma (wąskie, podłużne). Jeden to chyba BD 136.

Myślę, że prędzej czy później naprawię zniszczony z lekka przez siebie telewizor. Był on całkowicie sprawny, poza tym ostatnio coraz bardziej podobają mi się stare wyroby Unitry.

No i rzecz druga. Nie wiem jak rozwiązać problem wejścia dźwięku i wizji do dekodera telewizji cyfrowej. Czy lepiej zastosować urządzenie ze starego magnetowidu, do którego bezpośrednio wpiąć się z sygnałem VGA z dekodera i wyjście podłączyć do wejścia antenowego z odbiornika, czy może bezpośrednio w telewizorze podpiąć się z wizją, rozwiązując problem ewentualnej potrzeby dostrajania czasem rozregulowującej się "stacji" z konwertera z magnetowidu.
    Nie wiem, czy prawidłowo nazwałem to urządzenie z magnetowidu, umożliwiające podpięcie dekodera tv, DVD, itp, ale mam nadzieję, że temat będzie zrozumiały.

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    alvin
    Level 25  
    Witam
    Cygnus nie ma izolacji od sieci!
    Bezpośrednie wpięcie się w sygnał audio/video nie wchodzi w rachubę.
    mirex
    Level 43  
    Proponuję ten temat przenieść do "zabytków". Oraz zablokować do czasu, aż autor uruchomi ten zmasakrowany TV. O ile sobie ziaziu nie zrobi, bo go to czy tamto "pokopie".
    Konkretne dyskusje o możliwości modernizacji nie mają teraz najmniejszego sensu.
    Dział serwisowy to raczej nie jest odpowiednie miejsce.

Pomysł z modulatorem szanowny kolego autorze sam w sobie nie jest zły. I najprostszy pewnie.
    Pozostaje tylko kwestia możliwości uszkodzenia dekodera DVB przy podłączaniu kabla antenowego do TV. Tam mogą być niezłe przepięcia.
    Inna opcja, to montaż wejść A/V z separacją galwaniczną, na transoptorach, jak w starych Sony, czy Hitachi.
    kamil bula
    Level 18  
    Może wie ktoś co to za tranzystory były na tych miedzianych radiatorach ? Obok nich znajdował się jeszcze jeden radiator, ale on był od jakiegoś scalaka.

Czyli wersja z modulatorem kompletnie odpada ? A gdyby zasilać go z oddzielnego zasilacza, to też nic nie da, bo masa z telewizora wraz będzie połączona z masą modulatora - dobrze rozumuję ? I czy zna ktoś prosty schemat takiego wejścia AV z separacją, jak kolega powyżej podał ?

Pozdrawiam
    mirex
    Level 43  
    kamil bula wrote:
    Może wie ktoś co to za tranzystory były na tych miedzianych radiatorach ?

No przecież masz schemat!!
    kamil bula wrote:
    Czyli wersja z modulatorem kompletnie odpada ?

Przepraszam, ale nic nie rozumiesz po prostu. Poniższe tylko potwierdza twoją niewiedzę z podstaw elektroniki.
    kamil bula wrote:
    A gdyby zasilać go z oddzielnego zasilacza, to też nic nie da, bo masa z telewizora wraz będzie połączona z masą modulatora - dobrze rozumuję ?

Zostaw to, bo naprawdę jeszcze cię prąd porazi!!
    kamil bula wrote:
    I czy zna ktoś prosty schemat takiego wejścia AV z separacją, jak kolega powyżej podał ?

Po co, skoro podstaw nie znasz.
    Sony chassis GP1, G3 na przykład.
    kamil bula
    Level 18  
    To prawda, nie jestem znawcą. Ale to chyba jasne, że gdybym wiedział jak rozwiązać problem, to nie zakładałbym tematu. Chcę z powrotem przywrócić świetność telewizorowi, bo szkoda mi go wyrzucać. Działał przez wiele lat i praktycznie nic się nie psuł, w porównaniu do drugiego telewizora kolorowego i to nowszego. A używany był dość intensywnie. Fajnie by było ujrzeć na nim telewizję cyfrową.