Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka Canon PIXMA iP 4500 - Uszkodzenie elektroniki a port USB komputera

Eugeniusz Grzesiak 14 Lis 2013 02:21 2337 8
  • #1 14 Lis 2013 02:21
    Eugeniusz Grzesiak
    Poziom 6  

Mam problem ponieważ w ciągu miesiąca uszkodziłem dwie drukarki Canon podłączone do tego samego komputera. Jak podłączyłem trzecią i pojawił się komunikat, że system nie rozpoznaje urządzenia USB od razu wyłączyłem.
    Podłączyłem do innego komputera i drukarka działa bez problemu. Obie uszkodzone drukarki wyłączyły się podczas pracy. Podejrzewam, że przyczyną awarii są niewłaściwe napięcia na porcie USB. Ponieważ nie jestem elektronikiem, dlatego proszę o pomoc jak najprościej to sprawdzić bądź szukać innej przyczyny tego zjawiska. System komputera nie sygnalizuje problemu z portami usb.

0 8
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 14 Lis 2013 10:57
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 14 Lis 2013 16:59
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 14 Lis 2013 21:53
    Eugeniusz Grzesiak
    Poziom 6  

Dziękuję za obszerne wyjaśnienienie. Wprawdzie jeszcze nie sprawdziłem napięć ze względu na relacje telewizyjne z miejsca wybuchu, ale zaczynam wiązać awarie drukarek. Rok temu wymieniłem zasilacz w komputerze po spaleniu się poprzedniego, a że zależało mi na czasie kupiłem pierwszy dostępny w sklepie.
    Czytałem gdzieś w internecie o czarnej liście marek zasilaczy, które nie powinno się kupować. Teraz sprawdzę czy mój jest na tej liście. Jakieś 6 miesięcy temu miałem już sygnał, że komputer nie rozpoznawał urządzenie podłączone do portu USB 2.0. Nie zdawałem sobie sprawy, że to może być takie groźne i przełączyłem na inny port i wszystko było ok. A teraz uległy awarii dwie drukarki i na szczęście uratowałem trzecią pożyczoną od znajomego. Ponieważ kontaktowałem się z serwisem firmowym "Canona " w Polsce konsultanci na podstawie objawów i sygnalizowanych błędów wyjaśnili, że najprawdopodobniej awarii uległy płytki główne drukarek lub elektroniki głowic drukujących.

0
  • #5 18 Lis 2013 12:40
    Eugeniusz Grzesiak
    Poziom 6  

Przepraszam, ale nareszcie znalazłem czas na pomiary napięć na portach USB.
    Na portach bezpośrednio zainstalowanych na płycie są takie napięcia:
    - 4,81 V na tym gdzie są same porty i te pracowały dobrze ( myszka,pendrive),
    - 4,45 na portach zespolonych z gniazdem sieci (tu była podłączona drukarka),
    jeden nie zawsze był rozpoznawany tak jak karta sieciowa ponieważ 2 lata
    temu piorun uderzył w linię telefoniczną i uszkodził mi wszystko co było
    podłączone do sieci ( nie miałem filtra przepięciowego tylko zwykłą listwę).
    Sprawdziłem także napiecia wychodzące z zasilacza Modecom Feel 400W ATX:
    - zamiast 12 V jest 12,8V,
    - tam gdzie 5V jest 4,83 V.
    Stąd mam wątpliwość czy jeżeli drukarka dostawała tylko 4,45V to mogła uszkodzić się elektronika? Natomiast obniżone napięcia na tych portach z gniazdem sieci to może wynik tego pioruna.
    Natomiast pożyczona drukarka laserowa podłączona do portów o napięciu 4,81V pracuje prawidłowo. Chciałem znaleźć w specyfikacji drukarek Canona jakie powinny być minimalne wymagania, ale niestety tego nie zawierają opisy i instrukcje.

0
  • #6 18 Lis 2013 13:05
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Lis 2013 13:56
    Eugeniusz Grzesiak
    Poziom 6  

Jeszcze ostatnie pytanie. Czy należałoby wymienić zasilacz w tym komputerze
    jeżeli są takie spadki napięcia? Sprawdziłem napiecia na portach komputera żony, do którego obecnie podłączona jest drukarka kolegi i tam jest 5,1V. Mój jest dość znacznie obciążony. 2 stacje DVD i CDRW, czytnik kart pamięci, stacja FDD, 2 x HDD, drukarka i od czasu do czasu pendrive lub MP4(tablet).

0
  • #8 18 Lis 2013 14:09
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 18 Lis 2013 14:26
    Eugeniusz Grzesiak
    Poziom 6  

Dziękuję za podpowiedzi i wyjaśnienia, które załatwiają temat, ale przede wszystkim ustrzegą mnie na przyszłość przed takimi nieprzyjemnymi niespodziankami.

0