Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka Canon PIXMA iP 4500 - Uszkodzenie elektroniki a port USB komputera

14 Lis 2013 02:21 2487 8
 • Poziom 7  
  Mam problem ponieważ w ciągu miesiąca uszkodziłem dwie drukarki Canon podłączone do tego samego komputera. Jak podłączyłem trzecią i pojawił się komunikat, że system nie rozpoznaje urządzenia USB od razu wyłączyłem.
  Podłączyłem do innego komputera i drukarka działa bez problemu. Obie uszkodzone drukarki wyłączyły się podczas pracy. Podejrzewam, że przyczyną awarii są niewłaściwe napięcia na porcie USB. Ponieważ nie jestem elektronikiem, dlatego proszę o pomoc jak najprościej to sprawdzić bądź szukać innej przyczyny tego zjawiska. System komputera nie sygnalizuje problemu z portami usb.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 7  
  Dziękuję za obszerne wyjaśnienienie. Wprawdzie jeszcze nie sprawdziłem napięć ze względu na relacje telewizyjne z miejsca wybuchu, ale zaczynam wiązać awarie drukarek. Rok temu wymieniłem zasilacz w komputerze po spaleniu się poprzedniego, a że zależało mi na czasie kupiłem pierwszy dostępny w sklepie.
  Czytałem gdzieś w internecie o czarnej liście marek zasilaczy, które nie powinno się kupować. Teraz sprawdzę czy mój jest na tej liście. Jakieś 6 miesięcy temu miałem już sygnał, że komputer nie rozpoznawał urządzenie podłączone do portu USB 2.0. Nie zdawałem sobie sprawy, że to może być takie groźne i przełączyłem na inny port i wszystko było ok. A teraz uległy awarii dwie drukarki i na szczęście uratowałem trzecią pożyczoną od znajomego. Ponieważ kontaktowałem się z serwisem firmowym "Canona " w Polsce konsultanci na podstawie objawów i sygnalizowanych błędów wyjaśnili, że najprawdopodobniej awarii uległy płytki główne drukarek lub elektroniki głowic drukujących.
 • Poziom 7  
  Przepraszam, ale nareszcie znalazłem czas na pomiary napięć na portach USB.
  Na portach bezpośrednio zainstalowanych na płycie są takie napięcia:
  - 4,81 V na tym gdzie są same porty i te pracowały dobrze ( myszka,pendrive),
  - 4,45 na portach zespolonych z gniazdem sieci (tu była podłączona drukarka),
  jeden nie zawsze był rozpoznawany tak jak karta sieciowa ponieważ 2 lata
  temu piorun uderzył w linię telefoniczną i uszkodził mi wszystko co było
  podłączone do sieci ( nie miałem filtra przepięciowego tylko zwykłą listwę).
  Sprawdziłem także napiecia wychodzące z zasilacza Modecom Feel 400W ATX:
  - zamiast 12 V jest 12,8V,
  - tam gdzie 5V jest 4,83 V.
  Stąd mam wątpliwość czy jeżeli drukarka dostawała tylko 4,45V to mogła uszkodzić się elektronika? Natomiast obniżone napięcia na tych portach z gniazdem sieci to może wynik tego pioruna.
  Natomiast pożyczona drukarka laserowa podłączona do portów o napięciu 4,81V pracuje prawidłowo. Chciałem znaleźć w specyfikacji drukarek Canona jakie powinny być minimalne wymagania, ale niestety tego nie zawierają opisy i instrukcje.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  Jeszcze ostatnie pytanie. Czy należałoby wymienić zasilacz w tym komputerze
  jeżeli są takie spadki napięcia? Sprawdziłem napiecia na portach komputera żony, do którego obecnie podłączona jest drukarka kolegi i tam jest 5,1V. Mój jest dość znacznie obciążony. 2 stacje DVD i CDRW, czytnik kart pamięci, stacja FDD, 2 x HDD, drukarka i od czasu do czasu pendrive lub MP4(tablet).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  Dziękuję za podpowiedzi i wyjaśnienia, które załatwiają temat, ale przede wszystkim ustrzegą mnie na przyszłość przed takimi nieprzyjemnymi niespodziankami.