Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektory słoneczne czy pompa ciepła powietrze - powietrze?

Jan_Werbinski 14 Lis 2013 08:55 4713 11
  • #1 14 Lis 2013 08:55
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Zastanawiam się nad kosztem ogrzewania CWU przy zapotrzebowaniu dobowym 160 litrów dla województwa lubuskiego. Temperatury zimą są znacznie wyższe, niż na wschodzie Polski. Poniżej -5 nie spada na dłużej niż 3-4 tygodnie.

Mam możliwość instalacji kolektorów słonecznych oraz pompy ciepła powietrze - powietrze. Żeby móc te dwa sposoby ogrzewania porównać musiałbym znać np. ile miesięcy typowa instalacja 2x2,5m2 zapewni mi 160 litrów wody o temperaturze 45 stopni? Wiem, że podgrzanie o 10 stopni w zimie też obniży koszty, ale pomińmy to, bo glikol i prąd do pompy też nie są za darmo. Dla pompy musiałbym wiedzieć jaki jest COP dla kilku modeli przy temperaturach w okresie przejściowym. Czy przy 0 stopni wynosi on 2 czy mniej?

Na forum jest sporo opinii, ale mało obliczeń.

0 11
  • Relpol
  • #2 14 Lis 2013 09:07
    zibq
    Poziom 27  

W obliczeniach Ci nie pomogę, ale rozmawiałem kilka tyg. temu ze znajomym instalatorem i powiedział mi: do CWU tylko pompa ciepła. Przytoczył mi przykład instalacji ze zbiornikiem 200l, moc pompy na poziomie 600W, co średnio w skali roku przekłada się na rachunek za prąd rzędu 40zł na miesiąc. Cała instalacja tańsza (tak, tańsza) od kolektorów, nie ma zabawy z glikolem i jego wymianą. A dodatkowy bonus - wykorzystując powietrze z systemu "darmowa" klimatyzacja w lecie.

0
  • Relpol
  • #3 14 Lis 2013 09:38
    wnoto
    Poziom 32  

Nie wiem co chcesz porównywać. Pompa ciepła powietrze-powietrze w zasadzie nie służu do ogrzewania CWU. Teoretycznie mozna ... ale jest to nieefektywne :)
    Zapewne Ci chodzi o pompę powietrze-woda.

Pompy powietrze-powietrze mają COP ok 4. Przy układzie powietrze-woda wymagania są trudniejsze (wodę podgrzewamy do sposo wyższej temperatury) to i sprawność zapewne mniejsza.

Temat bardzo interesujący. Dobrze że powstał. Warto również uwzględnić koszty instalacji urządzeń aby określić TCO dla pewnego okresu np 5 lub 10 lat.

0
  • #4 14 Lis 2013 11:16
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Oczywiście chodzi o pompę powietrze-woda. Najlepiej taką kompaktową, która nie wymaga próżniowania i napełniania czynnikiem. Zakładam, że będzie używana wyłącznie w II taryfie.

0
  • #5 14 Lis 2013 11:29
    wnoto
    Poziom 32  

Najważniejsze to będzie zdobyć wykres COP dla takiej pompy. Okaże się wtedy gdzie jest granica opłacalności grzania takiej pompy.

Wydaje mi się że im większe zużycie CWU tym bardziej kolektory się sprawdzą (będą tańsze w eksloatacji).

0
  • #6 14 Lis 2013 11:59
    jack63
    Poziom 40  

Jan_Werbinski napisał:
    Na forum jest sporo opinii, ale mało obliczeń.

Nie ma się czemu dziwić. Wszelkie obliczenia dość, że mogą dotyczyć tylko konkretnego przypadku, to jeszcze muszą korzystać z wróżbiarstwa. Pogody nie można przewidzieć 3 dni na przód a co dopiero rok czy pięć.
    Każdy może sobie zrobić do swojej kalkulacji takie założenia pogodowe jakie mu pasują do koncepcji... i każdy będzie miał rację! A co będzie za 5 lat? Czy ktoś będzie pamiętał o co się toczył spór? Po za tym klimat się coraz szybciej zmienia. Może za 5 lat nie będziemy potrzebowali ogrzewania??? Jakie będą ceny prądu i czy w ogóle będziemy go mieli? Przecież Polsce grozi katastrofa energetyczna a nasi decydenci robią sobie "polityczkę"
    Przy podejmowaniu tej trudnej decyzji możemy się opierać tylko na tym co wiemy dziś i na prawach fizyki, bo te ostatnie się raczej NIE zmienią. :D
    IMHO zadałeś w temacie dziwne pytanie. Najlepiej abyś miał kolektory i pompę ciepła. :D
    Jednak oba źródła nie mogą być jedynymi w twojej instalacji! Musisz się czymś wspomagać w niekorzystnych warunkach. Chyba że zamierzasz się hartować zimną wodą :D
    Wybór jest trudny. Ocena bardzo zależy od przyjętych kryteriów. Tych ostatnich nie podałeś...
    Niezaprzeczalnym jest, że kolektory dają najtańszą energię. Jednak jest to źródło bardzo "chimeryczne" i totalnie nieprzewidywalne - prawie bezchmurne niebo obowiązkowe.
    Czyli praktycznie kwiecień-październik. Jednak nawet w lipcu zdarzało się, że ruszał mój kocioł gazowy...
    Pompa ciepła powietrze-woda jest już bardziej przewidywalna, bo jej efektywna praca zależy przede wszystkim od temp. zewnętrznej. Niestety ta ostatnia z reguły jest niższa w godzinach II taryfy a używanie pompy w zimie (o ile w ogóle będzie możliwe - niskie temp) jest wyraźnie mniej ekonomiczne.
    Powinieneś postudiować karty katalogowe kompaktowych pomp ciepła. Porządni producenci podają wykresy COP dla różnych warunków.
    Najlepiej byłoby "zasilić" pompę ciepła powietrzem z GWC, ale to mocno podnosi koszty inwestycyjne i wymaga miejsca.

0
  • #7 14 Lis 2013 12:15
    wnoto
    Poziom 32  

Znaklazłem taki arkusz (w sumie warto byłoby go na stałe w jakimś nowym temacie umieścić zbierającym takie dane 0 i pewnie tak zrobie :) )

MSZ-GE25VA:MUZ-GE25VA
    CAPACITY: 3.2KW - RATED OUTPUT

temp zewnę -15C
    temp wewn 21C
    COP 3.71 !!!!!

http://www.klimanaprave.si/KLIMA%20PDF/Heating_Capacity_Charts_10-10.pdf

Znalazłm ceny że kosztuje ok 4000 zł :( I to pompa powietrze-powietrze - ale współczynnik COP powala na kolana !

Dodano po 5 [minuty]:

jack63 napisał:
    Niezaprzeczalnym jest, że kolektory dają najtańszą energię. Jednak jest to źródło bardzo "chimeryczne" i totalnie nieprzewidywalne - prawie bezchmurne niebo obowiązkowe.
    Czyli praktycznie kwiecień-październik. Jednak nawet w lipcu zdarzało się, że ruszał mój kocioł gazowy...

Rozumiem że mowa o kolektorach płaskich nie próżniowych ? Bo próźniowe działają podobno też w zimie.
    Możesz podać kilka słów nt wielkości Twojej instalacji i zużycia wody ?

Jak dla mnie masz fajne podejście do technologii ... sceptyczne. A tu właśnie chodzi o to aby rozebrać to na czesści składowe i to na "koszt" innych.
    (sam dopiero kupiłem pompe pow-pow on/off i przy zero stopni częśto się odmraża :(

Dodano po 1 [minuty]:

jack63 napisał:
    Powinieneś postudiować karty katalogowe kompaktowych pomp ciepła. Porządni producenci podają wykresy COP dla różnych warunków.

Właśnie z tym jest problem. Za mało jest danych a sporo emocji i dywagowania. A te karty pozwiliłyby się na czymś konkretnym oprzeć.
    Możesz zapodać linki lub chociaż producentów ?

0
  • #8 14 Lis 2013 12:29
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

jack63 napisał:
    Pogody nie można przewidzieć 3 dni na przód a co dopiero rok czy pięć.

Dlatego jest oczywistym, że planując instalację opieramy się na historycznych danych pogodowych i to się sprawdza niemal w 100%. Pozostały błąd jest nieistotny dla podjęcia decyzji o wyborze metody ogrzewania.
    jack63 napisał:

Każdy może sobie zrobić do swojej kalkulacji takie założenia pogodowe jakie mu pasują do koncepcji... i każdy będzie miał rację! A co będzie za 5 lat?
    Zakładamy, że klimat się nie zmienia, bo... się nie zmienia. Zdaniem niektórych zmienia się na lepsze z punktu widzenia grzania wody.
    jack63 napisał:

Może za 5 lat nie będziemy potrzebowali ogrzewania???

Każda teza powinna mieć przesłanki i opierać się na logicznym rozumowaniu. Twoje przypuszczenie nie opiera się na żadnym z powyższych.
    jack63 napisał:

Jakie będą ceny prądu i czy w ogóle będziemy go mieli? Przecież Polsce grozi katastrofa energetyczna a nasi decydenci robią sobie "polityczkę"

To tylko Twoja opinia. Moja jest całkiem przeciwna. W swoim domu obniżyłem zużycie prądu i spodziewam się dalszych oszczędności, a ogniwa solarne ciągle tanieją.
    jack63 napisał:

Przy podejmowaniu tej trudnej decyzji możemy się opierać tylko na tym co wiemy dziś i na prawach fizyki, bo te ostatnie się raczej zmienią. :D

A także na danych historycznych.
    jack63 napisał:

IMHO zadałeś w temacie dziwne pytanie. Najlepiej abyś miał kolektory i pompę ciepła. :D

Bez sensu, bo pominąłeś istotne fakty: potrzeba dwa razy więcej kapitału, sumujemy wady obu rozwiązań, muszę serwisować dwa systemy, z których jeden jest kłopotliwy podczas dłuższych wyjazdów.
    jack63 napisał:

Jednak oba źródła nie mogą być jedynymi w twojej instalacji! Musisz się czymś wspomagać w niekorzystnych warunkach. Chyba że zamierzasz się hartować zimną wodą :D

Dla każdego jest to tak oczywiste, że nawet nie wspominam. Dlatego temat skupia się wyłącznie na porównaniu, a nie kosztach węgla.
    jack63 napisał:

Wybór jest trudny. Ocena bardzo zależy od przyjętych kryteriów. Tych ostatnich nie podałeś...

Kryterium jest tylko całkowity koszt grzania wody od wiosny do jesieni. I wynikająca z tego oszczędność.

jack63 napisał:

Niezaprzeczalnym? Dlaczego?
    Moim zdaniem bardzo łatwo temu zaprzeczyć choćby porównując ilość dni pochmurnych, gdzie pompa ciepła da ciepłą wodę, a kolektory niekoniecznie. Ponadto pompa jest ok. trzykrotnie tańsza od kolektorów.
    jack63 napisał:

Nie sądzę, żeby w lipcu był możliwy chociaż jeden dzień, w którym pompa ciepła nie zagrzeje wody. Kolejny punkt dla niej i porażka dla solarów.
    jack63 napisał:

Pompa ciepła powietrze-woda jest już bardziej przewidywalna, bo jej efektywna praca zależy przede wszystkim od temp. zewnętrznej. Niestety ta ostatnia z reguły jest niższa w godzinach II taryfy a

Dwie godziny II taryfy są po południu, kiedy temperatura powietrza jest najwyższa. Ale nawet w nocy jest na tyle wysoka, że COP raczej będzie spory. Grzeję klimatyzatorem, to mam punkt odniesienia.
    jack63 napisał:

używanie pompy w zimie (o ile w ogóle będzie możliwe - niskie temp) jest wyraźnie mniej ekonomiczne.

Zapominamy o pompie i solarach w zimie. Po co te kombinacje?
    jack63 napisał:

Najlepiej byłoby "zasilić" pompę ciepła powietrzem z GWC, ale to mocno podnosi koszty inwestycyjne i wymaga miejsca.

GWC podraża koszty inwestycji i rujnuje ogródek. Trzymajmy się prostych rozwiązań: zasilanie powietrzem z zewnątrz i używanie tylko podczas temperatur dodatnich, czyli 8 miesięcy w roku.

0
  • #9 14 Lis 2013 14:07
    jack63
    Poziom 40  

Jan_Werbinski napisał:
    Zakładamy, że klimat się nie zmienia, bo... się nie zmienia.

Ciekawe założenie... A może zagłosujemy za brakiem zmian klimatu??? Klimat i tak to nasze głosowanie ma głęboko w ... poważaniu
    Z twoich wypowiedzi wynika, że decyzję masz podjętą i tylko chcesz się w niej utwierdzić... Po co więc ten temat? Aby podyskutować sobie "o wyższości ...." ???
    Zaprzeczasz faktom, które nawet delikatnie zbijają twoją, ukrytą wcześniej, tezę.
    Przykład:
    Jan_Werbinski napisał:
    jack63 napisał:

Jakie będą ceny prądu i czy w ogóle będziemy go mieli? Przecież Polsce grozi katastrofa energetyczna a nasi decydenci robią sobie "polityczkę"

To tylko Twoja opinia. Moja jest całkiem przeciwna. W swoim domu obniżyłem zużycie prądu i spodziewam się dalszych oszczędności, a ogniwa solarne ciągle tanieją.

To nie moja opinia tylko fachowców od systemów energetycznych. Wystarczy poczytać i nie pisać bzdur o tym, że zmniejszyłeś zużycie prądu (o ile?) , bo właśnie masz zamiar go poważnie zwiększyć. A ogniwa solarne mają tak wpływ na system energetyczny jak my ludzie na godzinę zachodu słońca... Sam, z resztą, "pogrążasz" energię solarną. Zupełna niekonsekwencja.
    Jan_Werbinski napisał:
    jack63 napisał:

Pompa ciepła powietrze-woda jest już bardziej przewidywalna, bo jej efektywna praca zależy przede wszystkim od temp. zewnętrznej. Niestety ta ostatnia z reguły jest niższa w godzinach II taryfy a

Dwie godziny II taryfy są po południu, kiedy temperatura powietrza jest najwyższa. Ale nawet w nocy jest na tyle wysoka, że COP raczej będzie spory. Grzeję klimatyzatorem, to mam punkt odniesienia.

Co nawojujesz w 2 godziny??? Jakiej mocy, czyli za jakie pieniądze, musiałaby być pompa?
    O wartości COP napisałeś "raczej" i to wyjaśnia wszystko...
    Jan_Werbinski napisał:
    Ponadto pompa jest ok. trzykrotnie tańsza od kolektorów.

Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski??? Czyżby ktoś cię chciał "przerobić" na kolektorach i masz uraz? Kolektory są dużo prostszym "urządzeniem" niż pompa ciepła. Jak ją kupisz i poużywasz to się coś dowiesz o serwisowaniu i innych problemach.
    W zasadzie temat powinien dotyczyć wyboru pompy ciepła. Były już takie na Elektrodzie. Poczytaj. Ciekawe rzeczy ludzie piszą...
    wnoto napisał:
    Rozumiem że mowa o kolektorach płaskich nie próżniowych ? Bo próźniowe działają podobno też w zimie.

Nie jest tak jak piszesz. Płaskie i próżniowe pracują przy lekko zachmurzonym niebie. Próżniowe podobno (nie wiem nie mam) lepiej sobie wtedy radzą, ale przy pełny słońcu ponoć gorzej.
    Mam 4.25 m2 netto kolektorów (2 szt.) + zbiornik 300 l, czyli standard dla 4 osobowej rodziny. Zużywamy ok 3m3/m-c/osobę czyli ok 12m3/m-c wody. 70-80% z tego to woda podgrzana, bo pralka i zmywarka "chodzą na ciepłej wodzie". Mam gaz, więc nigdy (nie mów nigdy:D)) nie zamontuję pompy ciepła. Od września solary tylko dogrzewają wodę. Nie chodzi tak bardzo o temperaturę zewnętrzną (choć straty kolektora rosną gdy niska) tylko o chmury. Czasem zupełnie "ołowiane". Czasem kolektor lepiej pracuje w grudniu niż we wrześniu. Np. wiosna tego roku była totalną katastrofą. :cry:

0
  • #10 14 Lis 2013 14:21
    wnoto
    Poziom 32  

Ten wątek jak rozumiem jest również próbą zebrania informacji w jednym miejscu. Wstawienia do nich cyfr , porozmawiania o serwisowaniu itp.

Uważam, że kolektory dużo łatwiej "spieprzyć" podczas instalacji. Mam na myśli to że niby on działa a tak w zasadzie to więcej strat i problemów generuje. PC generalnie raz podłaczona (obieg czynnika) nie powinna się psuć dalej z winy instalacji - tylko raczej użytych materiałó i podzespołów - duża losowość awarii.

Na korzyść PC przemawia też to że schłodzone powietrze latem można wykorzystać do chłodzenia domu.

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:

Mam 4.25 m2 netto kolektorów (2 szt.) + zbiornik 300 l, czyli standard dla 4 osobowej rodziny. Zużywamy ok 3m3/m-c/osobę czyli ok 12m3/m-c wody. 70-80% z tego to woda podgrzana, bo pralka i zmywarka "chodzą na ciepłej wodzie".

Wylot ze zbiornika masz podłaczony do zmywarki i pralki ? Jakiś mieszacz po drodze ?
    W zimie "ołowiane chmury" do jakiej temp. są w stanie ci podnieść temp na ziorniku ?
    Te 12m3 to woda która przechodzi przez boiler czy orientacyjnie z wodomioerza na wejściu do budynku ?

0
  • #11 14 Lis 2013 15:37
    jack63
    Poziom 40  

wnoto napisał:
    Uważam, że kolektory dużo łatwiej "spieprzyć" podczas instalacji.

Mam odmienne zdanie. To prosta wręcz prostacka instalacja. PC jest dużo bardziej skomplikowana. Chłodnictwo, hydraulika, automatyka.
    wnoto napisał:
    Na korzyść PC przemawia też to że schłodzone powietrze latem można wykorzystać do chłodzenia domu.

Było by to dość trudne i kosztowne, ale się da. Zależy gdzie jest zamontowana, jaką ma formę (kompact/split) jakie wentylatory i jaki jest układ wentylacji domowej.

Oczywiście mam zawór przeciwpoparzeniowy. Wody nie grzeję wysoko, chyba że solary to zrobią, więc podmieszanie jest niewielkie.
    Na chmury nie ma reguły (sorki za rym :D) Czasem wyglądają brzydko a solar grzeje. Czasem wręcz odwrotnie. Niestety w ostatnie dni licznik energi w sterowniku nie rusza. :cry: Na tym liczniku uzysku nie można polegać. To bardziej wskaźnik, więc nie wiem ile gazu zaoszczędziłem.

0
  • #12 14 Lis 2013 23:20
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

jack63 napisał:

Ciekawe założenie... A może zagłosujemy za brakiem zmian klimatu??? Klimat i tak to nasze głosowanie ma głęboko w ... poważaniu

Dla kontekstu zawartego w temacie zmiany klimatu następujące na przestrzeni setek lat nie mają najmniejszego znaczenia, bo planowany okres użytkowania instalacji wynosi kilkanaście lat.
    jack63 napisał:

Z twoich wypowiedzi wynika, że decyzję masz podjętą i tylko chcesz się w niej utwierdzić... Po co więc ten temat? Aby podyskutować sobie "o wyższości ...." ???

Nie mam podjętej decyzji, ale zauważyłem że Twoje wypowiedzi w innych tematach forum były skrajnie wrogie w stosunku do pomp ciepła i zdradzały niewiedzę na ten temat (nie wiesz lub udajesz że grzałka służy do odkażania).
    jack63 napisał:

Zaprzeczasz faktom, które nawet delikatnie zbijają twoją, ukrytą wcześniej, tezę.

Jakim faktom?
    jack63 napisał:

Fakty są takie: ceny prądu rosną wolniej, niż ceny gazu, węgla i ropy. Zapoznaj się z cenami za ostatnie 10-20 lat.

http://gemciu.cba.pl/index.php?option=com_con...012-roku&catid=40:wiadomoci-z-kraju&Itemid=60

Od 2006 roku węgiel podrożał o 65%, a prąd o 44%
    jack63 napisał:

To nie moja opinia tylko fachowców od systemów energetycznych. Wystarczy poczytać i nie pisać bzdur o tym, że zmniejszyłeś zużycie prądu (o ile?) , bo

Nie interesują mnie pseudoargumenty z autorytetu, tylko argumenty takie jak np. wyliczenia. Zmniejszyłem zużycie energii o około 20-30% i jednocześnie zwiększyłem np. temperaturę zimą.
    jack63 napisał:

właśnie masz zamiar go poważnie zwiększyć. A ogniwa solarne mają tak wpływ na system energetyczny jak my ludzie na godzinę zachodu słońca... Sam, z resztą, "pogrążasz" energię solarną. Zupełna niekonsekwencja

Nie wiem o czym w tej chwili piszesz. Prawdopodobnie nie na temat.
    jack63 napisał:

Co nawojujesz w 2 godziny??? Jakiej mocy, czyli za jakie pieniądze, musiałaby być pompa?

W dwie godziny dogrzewam. W nocy grzeję również. Pamiętaj o założeniu grzania wyłącznie w dodatniej temperaturze zewnętrznej. Różnica pomiędzy dniem, a nocą wynosi zwykle 10 stopni. To znaczy że typowe COP spadnie np. z 4 do 3,5. Nawet jeśli spadnie do 2,5, to i tak nie ma to wielkiego znaczenia.
    jack63 napisał:

O wartości COP napisałeś "raczej" i to wyjaśnia wszystko...

Niestety nie mam żadnych konkretnych danych, jak np. wykres COP w zależności od temperatury. Producenci to ukrywają. Zupełnie tak samo, jak nie mam danych na temat rzeczywistego zużycia energii przez solary i rzeczywistych długoterminowych kosztów ich obsługi.
    jack63 napisał:

Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski??? Czyżby ktoś cię chciał "przerobić" na kolektorach i masz uraz? Kolektory są dużo prostszym "urządzeniem" niż pompa ciepła. Jak ją kupisz i poużywasz to się coś dowiesz o serwisowaniu i innych problemach.

Na podstawie używanych przeze mnie pomp ciepła: zamrażarek, lodówek i klimatyzatorów. To jest prosta technologia znana od dziesiątków lat. Jest bezobsługowa w przeciwieństwie do gotującego się podczas dłuższego wyjazdu glikolu o czym piszą użytkownicy solarów.
    jack63 napisał:

W zasadzie temat powinien dotyczyć wyboru pompy ciepła. Były już takie na Elektrodzie. Poczytaj. Ciekawe rzeczy ludzie piszą...

O pompach za dużo nie piszą, ale o solarach dość sporo. Jedni i drudzy narzekają, że nie ma ciepłej wody w zimie. Pfff...
    jack63 napisał:

Przecież napisałem o zapotrzebowaniu w pierwszej wiadomości wątku.
    jack63 napisał:

Mam 4.25 m2 netto kolektorów (2 szt.) + zbiornik 300 l, czyli standard dla 4 osobowej rodziny. Zużywamy ok 3m3/m-c/osobę czyli ok 12m3/m-c wody. 70-80% z tego to woda podgrzana, bo pralka i zmywarka "chodzą na ciepłej wodzie".

Dla pralki to jest akurat wada, bo zabrudzenia białkowe i krew lepiej schodzą w zimnej. Dla pozostałych zastosowań OK, ale co z legionellą?
    jack63 napisał:

Mam gaz, więc nigdy (nie mów nigdy:D)) nie zamontuję pompy ciepła. Od września solary tylko dogrzewają wodę. Nie chodzi tak bardzo o temperaturę zewnętrzną (choć straty kolektora rosną gdy niska) tylko o chmury. Czasem

Taka instalacja solarna kosztuje 2-3 razy więcej od pompy. Zużywa zapewne mniej energii, ale wymaga więcej czynności serwisowych,

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

jack63 napisał:
    Mam odmienne zdanie. To prosta wręcz prostacka instalacja.

To tylko Twoja opinia, a nie fakt.
    Firmy wyceniają koszt montażu solarów na 1500-2000 zł. Montaż pompy ciepła na 250 zł.
    Pompę mógłbym zamontować sam, bo to jest tyle samo pracy, co przy bojlerze plus rury spiro. Z solarami sprawa nie wygląda tak prosto.

Na razie widzę, że PC to koszt około 4-5 tys z montażem.
    Wady:
    1. Wyższe zużycie prądu i wyższy koszt krańcowy grzania wody.
    Zalety:
    1. Mniej miejsca
    2. Prosta instalacja
    3. Bezobsługowa
    4. Bezpieczna w razie dłuższego wyjazdu
    5. Grzeje wodę nawet w pochmurny, deszczowy dzień.
    6. Niższa cena inwestycji początkowej.

Solary to około 8-12 tys zł z montażem.
    Wady:
    1. Zabierają miejsce na dachu lub ogrodzie.
    2. Wymagają obsługi przed każdym dłuższym wyjazdem i co kilka lat.
    3. Jeżeli zapomnimy zasłonić lub wiatr zerwie zasłony, to zagotuje się glikol.
    4. Próżniowe się rozszczelniają po gwarancji.
    5. Narażone na uszkodzenia podczas silnego wiatru.
    6. Wyższa cena inwestycji początkowej.
    Zalety:
    1. Niższy koszt krańcowy ogrzania wody.
    2. Mniejsze zużycie prądu.
    3. Bardzo tania ciepła woda podczas słonecznych dni.

Żeby obliczyć całkowity koszt, a nie tylko krańcowy trzeba jeszcze znać ilość dni w roku, w których solary i pompa grzeją. Albo ile rocznie są wstanie zagrzać litrów wody o określoną temperaturę przy zapotrzebowaniu maks np. 160 litrów na dobę. Tego nie wiemy, bo nie znamy wydajności w czasie wiosny i jesieni. Nie znamy też wykresów COP dla pomp w zależności od temperatur.

Dodano po 34 [minuty]:

Pojawiło się jeszcze trzecie rozwiązanie.
    Pompa ciepła z dużym zbiornikiem 300 litrów, która ma możliwość podłączenia i sterowania solarów. Viesmann coś takiego oferuje.

Ciekawostką jest fakt ignorancji lub celowego wprowadzania w błąd przez szanujące się firmy takie jak Stiebel Eltron czy Viesmann w wyliczeniach kosztu grzania wody. Wszyscy oni biorą pod uwagę koszt prądu w taryfie G11, zamiast niemal o połowę niższy G12. I potem im wychodzą cuda takie jak to że gaz jest dwa razy tańszy od prądu, kiedy w rzeczywistości jest tańszy o około 20-30%.

0