Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie uziomów odgromowych z uziomami PE ochrony elektrycznej

14 Lis 2013 12:56 11004 8

 • Poziom 20  
  Witam,
  proszę kolegów o poradę na tematy instalacji odgromowych.

  Na wstępie od razu powiem, że to nie ja wykonywałem tą instalację i nie świadczę usług elektrycznych dla opisywanej firmy.

  W jednej firmie regularnie co roku po przejściu burz są zniszczenia spowodowane wyładowania atmosferycznymi. Konkretnie zazwyczaj psują się zabezpieczenia p.poż., kamery, domofony, napędy bram. We wszystkich szafach elektrycznych są zabezpieczenia przepięciowo/odgromowe i wszystkie pomiary ponoć też wychodzą prawidłowe jednak takie wyładowanie atmosferyczne wchodzi na szafy po przewodzie PE.

  Instalacja wygląda tak, że np. w latarniach przewód PE przychodzący z instalacji elektrycznej jest podłączony do obudowy latarni a sama latarnia ma do siebie podłączoną bednarkę zapuszczoną w grunt.
  Brama rozsuwana od płotu również ma połączenie przewodu PE do samej konstrukcji płotu.
  Wyładowania atmosferyczne najczęściej trafiają w lampy i płot (bramę).

  Spotkałem się z opinia kilku niezależnych elektryków, że instalacja odgromowa nie powinna łączyć się elektrycznie przez skręcenie odwodów z instalacją ochronną uziomu PE. Wręcz zaznaczali że takie uziomy odgromowe i ochronne PE powinny być wykonane w pewnej odległości od siebie.

  Natomiast w tej firmie instalacja odgromowa jest bezpośrednio podłączona do uziomów otokowych w fundamentach stanowiących ochronę PE dla szaf elektrycznych, wyposażenia elektrycznego, maszyn itd.

  Jak według kolegów powinno to być prawidłowo wykonane ?
  Jak mówią przepisy?
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  W pierwszej kolejności polecam: www.ochrona.net.pl a także książki A. Charoy'a - kompatybilność elektromagnetyczna (wszystkie 4 tomy).

  Łączenie uziomów odgromowego z ochronnym jest jak najbardziej poprawne. Istotna jest jednak tutaj rezystancja uziemienia (dla ochrony odgromowej).

  Z opisu kolegi wynika, że problemem tutaj może być niekompletna lub źle dobrana ochrona przeciwprzepięciowa (złe rozmieszczenie zabezpieczeń, niewystarczająca ilość, brak niektórych stopni). Należy pamiętać, że przewody sygnałowe także powinny być odpowiednio zabezpieczenie.
  Warto sprawdzić także poprawność podłączeń przewodów ochronnych.
  W ostateczności można pokusić się na zastosowanie UPS-a dla newralgicznych obwodów.

  Reasumując wina leży raczej po stronie instalacji lub złego podłączenia niż po stronie uziemienia - bo te jak z opisu wynika jest połączone poprawnie. Zasadniczo za mało danych, żeby cokolwiek ocenić i bez wizji lokalnej nie można wysnuć jednoznacznego wniosku.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Cytat:
  Istotna jest jednak tutaj rezystancja uziemienia


  Możliwe że uziom latarni ma większa rezystancje niż uziom ochronny i prąd z pioruna rozpływa się przewodem PE.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  podając za firmą DEHN ...Uwzględniając ilość dni burzowych, można określić roczną liczbę uderzeń pioruna na 1 km2. Wartości te wynoszą odpowiednio 1,8 uderzenia dla terenów o szerokości geograficznej powyżej 51°30' oraz 2,5 uderzenia dla pozostałej części kraju.
  Kolego wyrabiacie normy polskie na ilość uderzeń pioruna dla pół Polski .
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam
  Literaturę przedstawił kolega Miniax. Tak jak napisał kolega Miniax uziomy powinny być połączone ze PE. Właśnie po to stosujemy połączenia wyrównawcze (łącznie z tymi z SPD), aby minimalizować wszelkie napięcia wynikające z przepływu prądów wyładowań lub indukowanych.

  Temat łączenia instalacji z uziemieniem (w tym odgromowym) budzi nie raz kontrowersje. Związane to jest z brakiem odpowiedniej wiedzy - praw fizyki - jaki i też z nieco innym charakterem zjawisk elektrycznych. Przy przesyle energii elektrycznej mamy do czynienia z wymuszonym napięciem, a przy wyładowaniu atmosferycznym z wymuszonym prądem (dokładnie ładunkiem). Dlatego aby zapobiec wydzielaniu się energii stosuje się w pierwszym przypadku izolowanie, a w drugim zwieranie (łączenie). Niestety znaczna część elektryków tego nie rozumie i stąd często taka kuriozalna "opinia kilku niezależnych elektryków" jak napisał kol. sunlux.

  sunlux napisał:

  Wyładowania atmosferyczne najczęściej trafiają w lampy i płot (bramę).
  To nie jest takie oczywiste. Ja z racji zainteresowań wielokrotnie szukałem miejsca przejęcia wyładowania - i tylko może w 20% przypadków je odnajdowałem. Czasami jest to tylko złudzenie, bo wyładowanie uderzyło gdzieś indziej.

  Uważam, że uszodzenia powstałe z bezpośrednich uderzeń to tylko mały procent ogółu uszkodzeń. Chyba najczęściej są to uszkodzenia od wyładowań pobliskich, przy czym można wyróżnić kilka mechanizmów oddziaływań - wszystko w literaturze podanej przez kol. Miniaxa.
  To co niektórzy wyprawiają z instalacjami elektycznymi na obiektach to się głowie nie mieści - celują zwłaszcza w tym monterzy /i projektanci/ instalacji teletechnicznych. Potem zdziwienie, że wyładowanie było daleko, a straty są.

  Kol. Reszka - ja w jednym zakładzie (kilkanaście budynków) miałem w ostatnich 5 latach przynajmniej 4 zlokalizowane uderzenia.


  pzdr
  -DAREK-
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  Darom napisał:
  miałem w ostatnich 5 latach przynajmniej 4 zlokalizowane uderzenia.

  Czyli uderzyło w konkretny budynek bezpośrednio?
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Krzysztof Reszka napisał:
  Darom napisał:
  miałem w ostatnich 5 latach przynajmniej 4 zlokalizowane uderzenia.

  Czyli uderzyło w konkretny budynek bezpośrednio?


  Tak, przy czym nie sprawdzałem dwóch najwyższych obiektów: komina i wysokiego budynku wyłączonego z eksploatacji. Oczywiście te wysokie obiekty nie chronią pozostałych bo całość jest "rozrzucona" na powierzchni coś ok. 20 ha.

  pzdr
  -DAREK-

 • Poziom 20  
  Dziękuje wszystkim za wypowiedzi.