Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router TL-MR 3220 - modem Huawei 398 łączy się tylko jak jest w nim karta Aero2

14 Lis 2013 15:28 4623 20
  • Poziom 10  
    Witam,
    zakupiłem ten router ponieważ na opakowaniu jest napisane ,że współpracuje z modemem Huawei E398 (4G)
    i tak jest w rzeczywistości ale tylko z kartą Aero2 z kartami innych operatorów (PLAY,ORANGE) router identyfikuje modem ale nie łączy.
    Co powinienem zrobić ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jakie masz ustawienia połączenia przy karcie innego operatora ?
  • Poziom 10  
    @mbo Jeżeli pytasz o APNy itp to ruter po podaniu kraju ma wszystkich operatorów w pamięci
    i ustawia je automatycznie.Dodam tylko,że na kompie z Mobile Partner wszystko idzie OK.
  • Poziom 23  
    A na jaki kolor i jak dokładnie miga dioda w przypadku innych kart niż Aero2?
    Może wymuszona jest praca UMTS 900 MHz, albo na samym modemie wybrany został tylko jeden operator?
  • Poziom 10  
    Dioda miga na początku przy identyfikacji modemu (np Play) na kolor zielony pożniej na niebieski
    i tak w kółko
  • Poziom 23  
    Czyli modem nie ma wymuszonej pracy w innym trybie, zostaje kwestia konfiguracji routera - sprawdź, czy wybrany został profil odpowiadający karcie SIM włożonej do modemu.
  • Poziom 10  
    Modem ma wymuszoną pracę w innym trybie o tym pisałem dwa posty wyżej,Jeżeli włożę kartę
    play to konfiguruje się pod play jeżeli jest orange to konfiguruje się pod orange(automay) itd.
    p.s.
    w piątek kontaktowałem się by phone z supportem TP-link zaproponowali żebym podszedł z ruterem
    bliżej nadajnika :) szok dobrze ,że mam tel. w play to nie płacę za stacjonarne.Zapytałem czy modem
    też włożyć do rutera, supporter dodał jak pan uważa.Brak słów.
  • Poziom 43  
    Może zmiana FW na Gargoyle coś pomoże.
  • Poziom 10  
    nie jestem za mocny w Linuxie - rozważałem tą możliwość.
  • Poziom 43  
    :) ale tam jest zwyczajne GUI więc nic nie trzeba robić w konsoli.
  • Poziom 10  
    Czy powrót z alternatywnego firmware do oryginalnego jest bez problemowy ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Mam 3420 i pierwszy raz słyszę, ze router sam wybiera nazwę APN w zależności od karty w modemie. W pamięci ma predefiniowane profile operatorów ale trzeba je samemu wybrać i zatwierdzić. Ewentualnie wybrać opcję ręcznego wpisywania APN. Dla Play i Orange APN to internet, dla BDI Aero2 to darmowy. Po prawidłowej konfiguracji jeżeli na E-398 nie były wymuszane żadne zmiany częstotliwości pod Aero2 za pomocą TNI lub komend AT powinno być wszystko OK. Skąd pochodzi E-398?
  • Poziom 10  
    @matek gwarantuje Ci ,że router sam wybiera nazwę APN i właśnie straciłeś "dziewictwo"to jest twój
    "pierwszy raz":) No ale nie chodzi mi o twój pierwszy raz tylko pytanie brzmi jak ten duet ma współpracować.Do rzeczy, modem pochodzi z telenora i ma wgrany firmware Mobile Partner ulepszone przez lesiolo,zainteresowała mnie kwestia komend AT o których piszesz i może one mogłyby mieć wpływ na poprawna współprace z routerem- w końcu z Aero2 działa.
    Możliwe, że na modemie wymuszono tylko UMTS900 i jeśli w Play i Orange jesteś tylko w zasięgu UMTS2100 to cię nie połączy.Pisał o tym już Kuba.
  • Poziom 10  
    Jeszcze raz napiszę ,że modem wetknięty do usb komputera działa bezproblemowo ze wszystkimi
    polskimi operatorami (orange ,play ,aero2 itd) z Mobile Partner.Szybkości dl są imponujące jak
    dla mnie np orange 10Mb/s , Play 4 Mb/s aero2 wiadomo ,ze ogranicza do 0,5 Mb/s .
    Czyli jestem we właściwym zasięgu UMTS
    Router zaktualizowany do najnowszego firmware? Zresetuj go i ustaw od nowa.
  • Poziom 10  
    Tak, a w zasadzie nie. Wróciłem do najstarszego firmware bo jedynie na nim łączy się z modemem,w którym jest karta Aero2. Modem z routerem z wgranym najnowszym firmware łączy się z routerem
    ale po ok 40 s połączenie zostaje przerwane niezależnie od operatora.W tym czasie router
    czyli podczas tych 40 s w zakładce status pokazuje ,że modem został zidentyfikowany i połączono oraz poziom sygnału modemu ok.92 -94%.Niestety internet nie działa co i tak nie ma znaczenia.
    Bo po co mi połączenie przez 40 s.
  • Poziom 43  
    Może port USB nie wyrabia - podłącz modem aktywnego przez HUB-a USB, a powrót do oryginała z Gargoyle jest bezproblemowy tylko trzeba wgrać odpowiednio przygotowany obraz dla v2.
    Masz wersję MR-3220v1 czy MR3220v2 ? Możliwe, że przy słabej sile sygnału w Orange, Play modem pobiera dużo prądu a złącze USB w routerze daje za mało pradu, znana przypadłość tych routerów i zrywanie połączenia. Stad potrzeba dodatkowego huba aktywnego do zasilania E-398. W przypadku Aero2 moc sygnału jest większa i modem bierze mniejszy prąd i USB w routerze sie wyrabia i modem działa. Pomierz siłę sygnału w dBm dla połączeń w różnych sieciach.Oczywiście modem w komputerze. Możesz skorzystać z TNI.
  • Poziom 10  
    Czekam na huba aktywnego zamówionego na aledrogo także drogi adminie
    troszkę cierpliwości jeszcze.Na pewno tematu nie zostawię bez odpowiedzi
    czy problem został rozwiązany czy nie
  • Poziom 10  
    Hub aktywny rozwiązał temat teraz modem w zestawie z routerem działa
    normalnie ze wszystkimi operatorami.Uraz do firmy tp-link został
    :evil:

Dziękuję wszystkim za pomoc.Pozdrawiam