Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa paliwa Fiat Ducato 2003 NIE DZIAŁA

transportwawa 14 Nov 2013 16:37 8475 2
 • #1
  transportwawa
  Level 2  
  Witam, od dłuższego czasu borykam się z pewnym problemem. Mianowicie chodzi o pompę paliwa w Fiacie Ducato 2.3 jtd (poliftowy). Któregoś dnia po prostu przestał dochodzić do niej prąd (jechałem wtedy po dość wyboistej drodze). Pompa obecnie jest spięta "na krótko", ale nie działa wskaźnik paliwa, poza tym trzeba ciągle podłączać i odłączać kable co jest dość uciążliwe. Sprawdzałem bezpieczniki i przekaźniki - wydają się być OK. Co jest tego przyczyną i gdzie szukać?  Może miał ktoś podobny problem i mógłby mi pomóc w jego rozwiązaniu.
 • #2
  Steryd3
  Level 33  
  Zacznij jeszcze raz od bezpiecznika i przekaźnika. Sprawdź omomierzem (najlepiej takim z dźwiękową sygnalizacją małych rezystancji) ciągłość obwodu od przekaźnika do pompki, sprawdź czy dochodzi do pompki masa. Sprawność przekaźnika można też sprawdzić wsadzając na podmianę inny. Kolejnym krokiem może być sprawdzenie czy przekaźnik jest wysterowany tj. czy wtedy gdy pompka ma działać na jego cewę podawane jest 12V. Najlepiej jest zrobić pomiar z włożonym przekaźnikiem w gniazdko lub jakimś innym obciążeniem zamiast cewki(może być np. 3-5W żaróweczka). Pomiar bez obciążenia może dać mylące wyniki niedoświadczonej osobie. Jeżeli cewka nie będzie wysterowana sprawdź czy na jednym z kontaktów cewki przekaźnika jest masa-przekaźniki pompy w fiatach zazwyczaj mają stałą masę i dołączane +12V z centralki. Dalej zostaje kontrola połączenia przekaźnika i centralki i samej centralki. Można też spróbować podłączyć się testerem i zobaczyć co on powie. Tyle takich rad na szybko- za wiele, chyba nie pomogłem.
 • #3
  transportwawa
  Level 2  
  Dzięki, wszystko sprawdzone - jest prąd w sumie wszędzie nawet na pompie, ale 5V. Generalnie guzik czujnika wstrząsowego był w górze (wtedy też pompa nie działała) ale kiedy plus był założony na klemie, a minus do stacyjki to działało na krótko, z kolei kiedy czujnik wcisnąłem to pompa przy dociągniętym na krótko plusie działał cały czas, nawet bez włączonego zapłonu. Odpiąłem kostkę czujnika i jest tak samo jak wcześniej tzn plus na aku a minus w stacyjce (przynajmniej nie trzeba cały czas wypinać kostki z pompy). Wskaźnik paliwa również nie działa (mryga tylko kontrolka rezerwy, a paliwa jest pod dostatkiem)... Przekaźniki działają, bezpieczniki również. Na prawdę dziwna sprawa :D


  pytanie - gdzie szukać przyczyny?