Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia odbiorników radiowych od napędu rolet

misopi 15 Lis 2013 07:04 3636 15
  • #1 15 Lis 2013 07:04
    misopi
    Poziom 9  

Witajcie,

od kilku tygodni doświadczam sporego problemu z napędami rolet "atywłamaniowych" w domu. Trzy z nich, działające na różnych obwodach elektrycznych przestały reagować na pilota. Kłopot w tym, że na etapie budowy domu dałem się przekonać do technologii skrzynek RKS nad oknami, w następstwie czego dostęp do rolet i napędów wraz z radiem mam wyłącznie od strony wewnętrznej. Ze względów estetycznych, chcąc uniknąć konfliktu z żoną, świadomie zdecydowałem o zakryciu skrzynek rewizyjnych płytą K-G oraz ich zaszpachlowaniu i zamalowaniu. Dostęp do nich wymaga teraz większego remontu. Instalacja ma niecałe 3 lata.

Jedyną opcją sterowania roletami jest 16-kanałowy pilot. Problem, z którym walczę obecnie wystąpił już raz w przeszłości, jednak dotyczył tylko jednej rolety i sam ustąpił. Teraz trzy rolety tego samego dnia przestały reagować na pilota, zarówno na indywidualnym kanale, jak i na kanale zbiorczym (do obsługi wszystkich rolet jednocześnie). Nie jest to kwestia odległości, bo normalnie pilot ma zasięg kilkunastu metrów, sygnał radzi sobie ze ścianami. W trzech feralnych roletach, nie łapie nawet z kilkunastu centymetrów. Zauważyłem natomiast, że odłączenie na kilka sekund zasilania (wyłączenie bezpiecznika na obwodzie) sprawia, że rolety reagują na sygnał, ale tylko jednorazowo - mogę opuścić, ale już nie zatrzymam w połowie ani nie podniosę bez ponownego, chwilowego odcięcia zasilania. Czyli raczej wina nie leży po stronie pilota. Początkowo, myślałem, że może to być jakieś urządzenie, nadajnik zakłócający częstotliwość (trzy różne rolety wysiadły tego samego dnia). Nie mam jednak pomysłu, co to może być. Router WiFi był wprawdzie wymieniany nie tak dawno, ale przez kilka miesięcy działał bez zarzutu. Próbowałem nawet go wyłączać, usterka nie ustąpiła.

Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co może być przyczyną i jak próbować zaradzić problemowi?

Z góry dziękuję za pomoc.
    Michał

PS. Przepraszam, ale sprawa jest na tyle nietypowa co do swojej materii, że pozwolę sobie powtórzyć pytanie na forum Radiotechnika początkujący

0 15
  • #2 15 Lis 2013 11:03
    telbod
    Poziom 31  

Masz jakieś dane co to za sterownik? Jak podłączone są napędy?

0
  • #3 19 Lis 2013 14:56
    misopi
    Poziom 9  

Sterowniki i napędy są firmy Sukces.

0
  • #5 23 Lis 2013 08:59
    misopi
    Poziom 9  

Dziękuję za zwrócenie uwagi, niestety wyciągnięcie informacji od firmy, która mi montowała rolety nie jest proste. Próbuję to ustalić.

Michał

0
  • #7 02 Sty 2014 10:23
    robertod
    Poziom 10  

Witam
    Czy udało się Panu usunąć tą usterkę ??
    Mam dokładnie tak samo przy takim samym sprzęcie, gdy wyłączę zasilanie bezpiecznikiem mogę roletę podnieść i opuścić, ale tylko raz. Kolejnym razem również trzeba odłączyć zasilanie.
    Jeśli rozwiązał Pan problem to czy konieczny był remont w domu ?? Trzeba było dostawać się do skrzynek rewizyjnych ??
    Pozdrawiam

0
  • #8 02 Sty 2014 16:33
    misopi
    Poziom 9  

Witam,

niestety nie dostałem żadnej konstruktywnej wskazówki. Kontaktowałem się nawet z serwisem producenta. Nie byli w stanie pomóc na odległość. Sugerowali, że mogły "posypać się" kondensatory wskutek jakiegoś przepięcia. Czyli raczej nie jest to kwestia zakłóceń.

Na remont na razie się nie zdecydowałem. Dopóki działa trick z bezpiecznikami pewnie się nie odważę. Z pewnością rozważę natomiast zmianę typu rolet, o ile to będzie możliwe, na takie z dostępem z zewnątrz. Myślę, że uda się je wcisnąć w ocieplenie (styropian), zaś RKSy "zapianować", żeby nie wiało.

Michał

0
  • #9 03 Sty 2014 15:30
    robertod
    Poziom 10  

Ja na szczęście mam skrzynki właśnie od strony zewnętrznej w styropianie. Z perspektywy czasu uznaję to za rozsądne rozwiązanie.
    Ja również dzwoniłem do działu technicznego producenta i też przez odległość nie byli w stanie za wiele zdiagnozować.
    W przyszłym tygodniu ma przyjść gość do naprawy tego jeśli uda się usterkę usunąć to dam znać.
    A czy w Pana przypadku rolety nie działają w ogóle ??
    U mnie 3 nie działa z 8 a z pośród tych 3 jedna czasem działa a czasem nie.

0
  • #10 06 Sty 2014 20:48
    misopi
    Poziom 9  

U mnie trzy z piętnastu nie działają bez chwilowego odcięcia zasilania. Bardzo proszę o informację jak uda się zdiagnozować usterkę. Tak jak pisałem wcześniej u mnie dojśćie do skrzynek wiąże się z grubszym remontem.

Pozdrawiam,
    Michał

0
  • #11 11 Sty 2014 20:17
    robertod
    Poziom 10  

usterka usunięta, narazie w jednej rolecie, ale z resztą jest taka sama sprawa.
    awaria w naszym przypadku dotyczy kondensatora odbiornik, który jest wbudowany w tubie rolety.

0
  • #12 12 Sty 2014 07:11
    misopi
    Poziom 9  

Dzięki za informację. Potwierdziłeś zdalna diagnozę serwisu.

0
  • #13 12 Sty 2014 17:10
    maestro255
    Poziom 2  

Witam.
    Od czasu do czasu też miałem podobny problem lecz ustępował zwykle sam.
    Myślałem że to słaba bateria pilota, wymieniłem ale to nie to.
    Np dziś nie działa żadna roleta.
    Proszę o info ile kosztuje naprawa tych kondensatorów.

Michał

0
  • #14 16 Sty 2014 11:07
    robertod
    Poziom 10  

Za 3 naprawione rolety zapłaciłem 250 PLN i trochę pracy wspólnej żeby rozebrać i poskładać wszystko.
    Działa super płynie z każdego miejsca pilota "matki" i na kanałach zbiorczych.
    Powodzenia życzę i pozdrawiam

2
  • #15 16 Sty 2014 14:59
    maestro255
    Poziom 2  

Dzięki za info ale zadam jeszcze jedno pytanie. Czy ta naprawa polegała na faktycznym przelutowaniu jakichś kondensatorów czy była to zwykła wymiana przekaźnika sterującego silnikiem?
    Pozdrawiam

0
  • #16 17 Sty 2014 01:05
    robertod
    Poziom 10  

Była to faktyczna wymiana kondensatorów.
    Tak mi powiedział znajomy który to robił, a że nie lada z niego fachowiec i mam do niego zaufanie, nie mam podstaw Anki w to nie wierzyć.

0