Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R500 - Brak podświetlenia matrycy (obraz jest)

15 Lis 2013 10:59 3924 7
 • Poziom 8  
  Witam.
  Notebook Lenovo R500 od jakiegoś czasu miał problem z migającym podświetleniem (tylko zaraz po włączeniu). Wyglądało to tak jakby coś nie kontaktowało. Pierwsze co to pomyślałem, że to problem inwertera. Kupiłem drugi inwerter, lecz to nie pomogło. Następny trop padł na taśmę matrycy. Kupiłem drugą taśmę i nadal bez zmian.
  Przy wypiętej wtyczce z inwertera (tej szerszej, kilkanaście pinów) widać, że na matrycy wyświetlany jest obraz bez podświetlenia. Jak wpinam wtyczkę to obraz znika.
  Zauważyłem, że jeśli tę wtyczkę wepnie się pod skosem, tak aby jedna strona nie stykała to obraz jest, podświetlenie również! Wywnioskowałem z tego, że wina leży w czujniku zamknięcia ekranu, tym bardziej że jeśli ustawione w Windowsie (w opcjach zasilania) jest przechodzenie w stan gotowości po zamknięciu klapy to właśnie wpięcie całej wtyczki do inwertera skutkuje właśnie uśpieniem laptopa.
  Sęk w tym, że nie mogę zlokalizować tego czujnika. Na pewno nie ma tutaj zwykłego wyłącznika, więc pewnie jest magnetyczny. Nie mogę go zlokalizować. Z tego co poczytałem na forach to czujnik powinien być na płycie, a magnes w klapie, tylko że ja magnesu w klapie matrycy nie znalazłem.
  Proszę doradźcie jak rozgryźć ten problem.
  Przesyłam zdjęcie jak musi być wpięta wtyczka do inwertera, żeby działało podświetlenie.
  Lenovo R500 - Brak podświetlenia matrycy (obraz jest)
 • Spec od komputerów
  Podaj oznaczenie kodowe płyty.
 • Poziom 8  
  Lenovo 2731A11
 • Spec od komputerów
  zibikkk napisał:
  Lenovo 2731A11

  Skąd to oznaczenie?
 • Poziom 8  
  Tak podają programy CPU-Z, Everest.
  Próbowałem zobaczyć na płycie, ale po wyjęciu klawiatury i pamięci nie widzę oznaczenia. Może jest na spodzie płyty, ale to bym musiał całego laptopa rozebrać.
 • Spec od komputerów
  zibikkk napisał:
  Tak podają programy CPU-Z, Everest.

  A co podaje napis na laminacie?
 • Poziom 8  
  Lenovo R500 - Brak podświetlenia matrycy (obraz jest) Lenovo R500 - Brak podświetlenia matrycy (obraz jest)

  Wystarczy to czy potrzebna jest spodnia strona?
 • Poziom 8  
  Dzisiaj podpiąłem normalnie wtyczkę do inwertera i ekran działa. Ale...
  Po zamknięciu klapy ekran nadal świeci, nie świecą diody od zasilania, hdd itp. Świeci się tylko dioda od WIFI. (wszystkie te diody umieszczone są na płytce inwertera).
  Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale od czasu pojawienia się problemów z ekranem nie działa bluetooth, system nie widzi w ogóle urządzenia. Dodam tylko, że moduł bluetooth w tym laptopie jest podłączony do taśmy, która idzie do matrycy i inwertera.

  Czyżby jednak problem tkwił w płycie głównej?

  EDIT:
  Przykręciłem inwerter na swoje miejsce, okazało się, że przy domykaniu klapy ekran gaśnie, ale nie przywraca się po podniesieniu ekranu. Przynajmniej zlokalizowałem czujnik zamknięcia klapy - jest na inwerterze.