Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo z560 - Nie działający OneKey Recovery

15 Lis 2013 12:51 15126 20
  • Poziom 8  
    Witam!

Ostatnimi czasy laptop mocno ,,zamulal" wiec postanowilem wgrac mu na nowo windowsa. Chciałem uzyc w tym celu partycji recovery. Niestety, jak probuje uruchomic komputer guzikiem OKR system windows uruchamia sie normalnie jak gdyby nigdy nic. Kiedy probuje uruchomic recovery z windowsa przy uzyciu programu One Key Recovery to pokazuje mi sie komunikat ,,Program nie moze znalesc partycji uslugi". Ten komunikat dal mi do myslenia. Kiedy wszedlem w narzedzie do tworzenia partycji okazalo sie ze partycja ktora (tak mi sie przynajmniej wydaje) powinna nazywac sie Recovery tak sie wcale nie nazywa. Dodam, że po kupnie latopa partycje były zmieniane bodajże PartitionMagic albo cos takiego. Czy jest jakas mozliwosc przywrocenia ,,do zycia" partycji recovery?
  • Spec od komputerów
    Jeżeli były zmieniane partycje to oczywiście klawisz recovery nie zadziała. Oryginalny system trzeba ręcznie przywrócić. DVD recovery nie zrobiłeś po zakupie ? SMART dysku podaj bo może już nie ma sensu nic przywracać ze względu na stan dysku. Usunięta jest też partycja Lenovo. Zobacz czy na ostatniej partycji są jeszcze pliki obrazu oryginalnego systemu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    SMART dysku byl robiony jakis tydzien temu i dysk jest OK, bez zadnych bad sektorow itp. Jak moge sprawdzic te pliki obrazu na ostatniej partycji? Nie jest ona widoczna w ,,moim komputerze". Obecnie nie mam dostepu do plyt recovery bo jestem na studiach a plyty zostawilem w domu.
  • Spec od komputerów
    Możesz odkryć partycję lub z jakiegoś live linuksa zobaczyć co na partycji recovery jest.
    Jeżeli masz DVD recovery to bez problemu przywrócisz oryginalny system. Z ręcznym przywróceniem w sytuacji usuniętej partycji Lenovo i zmianą partycji systemowej będzie trochę kombinowania.
  • Poziom 8  
    linuks napisał:
    Możesz odkryć partycję lub z jakiegoś live linuksa zobaczyć co na partycji recovery jest.

mozesz mnie poinstruowac o co chodzi bo troche nie rozumiem jak moge odkryc partycje

edit.
    uzylem linuskalive. widoczna w nim jest partycja lenovo_part. sa w niej rozne dane wiec wyglada na to ze nie zostala usunieta. teraz tylko jak zrobic zeby znowu windows widzial ja jako recovery

edit2.
    znalazlem w internecie cos takiego, moze zadzialac?
    Objaw:
    Po naciśnięciu przycisku NOVO, gdy komputer jest wyłączony, ładowany jest system operacyjny, a nie środowisko WinPE. Partycja środowiska WinPE jest widoczna w folderze Mój komputer i użytkownik może na niej wykonywać operacje tak samo jak na zwykłej partycji.
    KONFIGURACJE, KTÓRYCH DOTYCZY PROBLEM:
    Wszystkie laptopy z programem One Key Recovery 6.0 i One Key Recovery 7.0
    ROZWIĄZANIE:
    Te objawy występują po zmianie typu partycji. Zwykle wszystkie partycje NTFS mają typ 0x7 (7h), natomiast partycje EISA mają typ 0x12 (12h). Aby to zmienić , użytkownik musi uruchomić konsolę z podwyższonym poziomem uprawnień (uruchom polecenie cmd jako administrator) i wykonać następujące działania:
    1. Wpisz diskpart i naciśnij klawisz Enter
    2. Wpisz list disk i naciśnij klawisz Enter
    3. Zapamiętaj numer dysku twardego użytkownika i wpisz sel disk X(gdzie X to numer dysku twardego użytkownika) i naciśnij klawisz Enter
    4. Wpisz list part i naciśnij klawisz Enter
    5. Zanotuj numer partycji WinPE i wpisz sel part X(gdzie X to numer partycji WinPE - zwykle jest to ostatnia partycja i ma najwyższych numer) i naciśnij klawisz Enter.
    6. Wpisz set id=12i naciśnij klawisz Enter
    7. Wpisz exit i naciśnij klawisz Enter
  • Poziom 8  
    w supergrubdisk 2 w wyborze OS mam 2 identyczne wpisy ktore nazywaja sie windows vista(?! przeciez mam 7)
  • Spec od komputerów
    To bez znaczenia co napisane. Ważne aby wystartował z 4 partycji.
  • Poziom 8  
    faktycznie jedna pozycja normalnie windowsa, a druga odpala (chyba) recovery. Wnosze ze to recovery po takim prostokatnym pasku ladowania systemu. Teraz problem jest taki ze po zaladowaniu systemu nie pokazuje mi sie zadna aplikacja czy program tylko command line w ktorym mam napisane:
    X:\windows\system32>

co teraz?
  • Poziom 8  
    bcdedit /store D:\boot\BCD /enum all | clip [enter]

to wszystko mam wpisac w jednej linijce?

edit.
    kiedy wpisuje bcdedit i naciskam enter pokazuje sie:
    The boot configuration data store could not be opened.
    The system caanot find the file specified.
  • Spec od komputerów
    Pokaż zawartość partycji recovery. Szukaj plików obrazu .wim i pliku imagex.exe. Trzeba będzie ręcznie wypakować.
    Jest Wojtas to poleci z górki.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie trzeba kombinować z BCD, masz go pewnie w porządku.
    W Z570 typ partycji z LENOVO_PART to 0x12 w MBR a tu? Zobaczmy.
    W tym wierszu polecenia, który Ci się uruchomił pod WinPE albo w trybie Online (wtedy wiersz polecenia jako administrator):
    diskpart
    DISKPART> sel disk 0
    DISKPART> sel part 3
    DISKPART> det part
  • Poziom 8  
    po wpisaniu powyzszych polecen pokazuje sie:
    Partition 3
    Type: 02
    Hidden: Yes
    Active: No
    Offset in Bytes: daruje sobie przepisywac ta liczbe

There is no volume associated with this partition.
    Type: 02 <- dziwne :roll: (sprawdź czy dobrze przepisałeś)

jak już wspomniałeś do ustawienia można:
    DISKPART> set id=12

Tak jak Kolega wspomnial warto się rozejrzeć...
  • Poziom 8  
    DiskPart successfully set the partition ID.

Dobrze przepisalem, jest type 02 <--- czy to zle??
    co teraz zrobic? Szukac tych plikow ktore byly wspomniane wczesniej ? Moge to jakos zrobic w tym live'ie ktory podal mi kolega wyzej?

jak w ogole moge wyjsc z tego winpe? :|
  • Spec od komputerów
    Poszukaj tych plików to będzie wiadomo na czym stoimy. Wychodzi się przez wpisanie exit .
    Nie widziałem jeszcze takiego typu partycji dla Recovery.
    Spróbuj jeszcze raz wystartować via Plop czy SG2D.
    Pliki wygodniej podglądać z 'graficznego' LiveCD, pod wierszem polecenia WinPE to byś musiał się pomęczyć poleceniami dir itd.
  • Poziom 8  
    problem w tym ze jak teraz odpalam linuksa to nie widzi partycji lenovo w ogole. ALE, w windowsie partycja widnieje jako OEM. Uznalem ze sprobuje wlaczyc OneKey Recovery iiii... poszlo! Jest w trakcie procesu.
  • Spec od komputerów
    Linuks powinien widzieć wszystkie partycje bez względu na flagi jakie mają przypisane.
  • Poziom 8  
    Wszystko działa. Dziekuje za pomoc