Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieciowe impulsowe źródło prądowe dla LED

15 Lis 2013 13:31 2313 3
  • Poziom 30  
    Witam,

Postanowiłem zmierzyć się z budową przetwornicy impulsowej do zasilania diody LED typu COB o mocy 20W.
    Dioda ta pracuje przy napięciu 34V i prądzie 0.6A

Jako układ kontrolujący wybrałem TNY280, który katalogowo ma na wyjściu właśnie niby 20W.
    W dokumentacji na 8 str. jest przykładowy projekt który chyba po prostu przerysuję zmieniając jedynie stronę wtórną.
    Sieciowe impulsowe źródło prądowe dla LED

Po stronie wtórnej mam zamiar badać spadek napięcia na boczniku, wzmacniać go przy pomocy wzmacniacza operacyjnego i tą wartość podawać na komparator (lub drugi wzmacniacz operacyjny) który by to napięcie porównywał z zadanym (np. z potencjometru) i sterował transoptorem.

Co do transformatora to myślałem aby wziąć jakiś rdzeń toroidalny z zasilacza ATX lub rdzeń typu RM z karkasem z jakiejś starek przetwornicy (np. laptopa).
    Zależało by mi aby było to maksymalnie małe.
    Jeszcze kwestia nawijania, obliczenia (liczby zwojów) stosuje się takie same jak dla transformatorów sieciowych? Czy może są jakieś kompletnie inne wzory?

Proszę o opinię bardziej doświadczonych osób jak się zapatrują na ten pomysł i rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Przekombinowujesz... Wystarczy jeden komparator typu MCP6543 ;]
    Załozenia są takie, ze trzeba zaswiecic LEDa w transoptorze jak prąd wyjściowy przetwornicy przekroczy jakiś prog. Ciekawe czy pomyslałes o jakimś sposobie zasilania jakiegokolwiek scalaka po stronie wtórnej...

Podany przeze mnie komparator pobiera 600nA prądu. Wiec do zasilania wystarczy obwod: kondensator, rownolegle z nim zenerka na 5V katodą do plusa kondensatora, anoda do masy. Na katode zenera rezystor 22k do plusa wyjsciowego. Wiec na tym kondensatorze masz juz swoje 5V i z tego zasilasz komparator... Wazny jest zeby ten kondensator był znacznie większy niż przełączana pojemność mosfeta (parametr Ciss, patrz nizej), mysle ze 10uF z powodzeniem wystarczy. Ten rezystor 22k wydoli 1.6mA (i wytraci 56mW bez obciążenia) więc da radę.

Aplikacje komparatora bierzesz z datasheeta MCP6543, str. 18, fig. 4-4.
    Na wyjscie komparatora podlaczasz przez rez rzędu 330R bramke n-mosfeta malej mocy (BSS138), zrodlo do masy, dren do katody diody transoptora. Anode diody transoptora do 'duzego plusa' przez rezystor.
    I tyle...
  • Poziom 30  
    Aż tak dokładnie opisywać nie musisz, na elektronice trochę się znam :P

Z tym komparatorem w sumie masz rację, może i tak zrobię.

Co do zasilania scalaków po stronie wtórnej to raczej zamierzam dowinąć jeszcze jedno uzwojenie które na wyjściu da jakieś 10V i przez zwykły stabilizator liniowy obniżyć je.

Najbardziej mnie jednak interesuje ten transformator, jak to z nim jest?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Transformator do flybacka się oblicza ;] Nie wnikałem w zasade działania TNY280, ale jeśli to jest kontroler PFM to musisz znać czas otwarcia tranzistora...

Obliczanie trafa do flybacka jest stosunkowo skomplikowane, w porownaniu do wszelkich forwardów czy mostków. Wzory i kalkulatory łatwo znajdziesz w internecie.
    Jeśli chodzi o dobór rdzenia do mocy wyjsciowej, to w przypadku ferrytów Ferroxcube jest gotowe oprogramowanie - SFDT2010.