Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik - zwrot energii do sieci - co na to energetyka?

_Wojciech_ 15 Nov 2013 20:45 3945 12
 • #1
  _Wojciech_
  Level 14  
  Witam!

  Czy zakłady energetyczne mają jakieś konkretne wytyczne/przepisy regulujące zwrot energii do sieci przez falowniki?
  Konkretnie: z przyłącza 15kV poprzez transformator jest zasilany falownik dużej mocy (>1MW). Falownik napędza silnik wentylatora, który podczas hamowania ma możliwość zwrotu energii do sieci. Z tego przyłącza nie jest zasilane żadne inne urządzenie. Nawet potrzeby własne falownika są zasilane z innego źródła. Więc przy hamowaniu na pewno nastąpi zwrot energii do ZE. Co ZE na to?

  Pozdrawiam.
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Przeczytaj Twoją umowę z ZE.
  Jeżeli umowa dopuszcza taki zwrot energii, to nie ma problemu, ale jeżeli nie - to spytaj ZE o renegocjację umowy z taką możliwością.
  Przelicz, jakie "porcje" energii wchodzą w rachubę, zakładając, że energię będziesz oddawał po cenie, jaką ZE płaci elektrowni, a nie po cenie, po jakiej ZE sprzedaje ją odbiorcom.
 • #3
  _Wojciech_
  Level 14  
  Może trochę się rozpędziłem :) Ta instalacja dopiero powstanie. Jesteśmy na etapie wniosku o wydanie warunków z ZE. Tyle że w tymże wniosku nie widzę miejsca, gdzie taki fakt zaznaczyć. Jak również nie mogę znaleźć przepisów, które te kwestie regulują.
  W tym przypadku w ogóle nie chodzi o odzysk pieniędzy, po prostu chcę uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji, jeśli ten zwrot energii miałby jakoś przeszkadzać ZE.
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  Najpierw oszacuj ilość tej energii.
  Dyskusja z ZE Cię nie ominie: to ONI określają warunki techniczne, a Ty musisz przeanalizować, czy potrafisz je spełnić.

  Kiedyś w kopalniach wentylatory napędzano silnikami synchronicznymi przewzbudzonymi: taki silnik był "widziany" przez sieć jako obciążenie pojemnościowe i można nim było kompensować cos(fi).
 • #5
  _Wojciech_
  Level 14  
  Chyba muszę się tam wybrać po prostu, bo wytycznych nigdzie nie ma.
  A tak na marginesie, to nie kiedyś tylko do dzisiaj tak jest w kopalniach :)
 • #6
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Kolega spróbuje w ABB oni zajmują się takimi dużymi falownikami ,więc na pewno pomogą.
 • #7
  leszek_w
  Level 18  
  Wentylator hamuje z wolnym wybiegiem, więc nie odda energii do sieci - tak myślę.
  Co to za falownik który oddaje energię do sieci? Naprawiam falowniki 20 lat i nie spotkałem się z takimi - jedynie w systemach CNC, ale zasilanie wentylatora to jest prosta aplikacja - dlaczego tam będzie wstawiony taki inteligentny falownik?
  Ktoś ma za dużo pieniędzy czy chodzi o jakiś bardziej wyrafinowany przekręt?
  Czy są produkowane falowniki z rekuperacją na takie wielkie moce? Możesz podać typ tego falownika?
  Obrabiarki CNC standardowo oddają energię do sieci i nie słyszałem aby ktoś się zastanawiał nad problemem "co na to ZE"

  LW
 • #8
  bonanza
  Power inverters specialist
  Obrabiarki CNC oddają energię na wspólną szynę DC, nawet nie do sieci zakładowej, tym bardziej nie do ZE. Na 1MW to na pewno nie jest prosta aplikacja ani prymitywny falownik. Właśnie przy wielkiej mocy cała zabawa nabiera sensu ekonomicznego. Rzeczywiście energia zakumulowana w wirującym śmigle musiałaby być warta odzyskania - jeśli jest jeden rozruch na dobę i jedno hamowanie, to całkiem bez sensu, jeśli cykl pracy jest krótki albo skokowe zmiany wydajności - to może gra jest warta świeczki.
 • #9
  leszek_w
  Level 18  
  Obrabiarki oddają energię na własną szynę DC, co powoduje zwrot nadwyzki energii do sieci. Energię zwraca zasilacz do sieci. Tzw zasilacz z rekuperacją.
  Ale zwykłe falowniki nie mają układów rekuperacji
  Mam wrażenie że kolega próbuje rozkręcić dyskusję o czymś co nie istnieje
  Jaki jest to falownik? firma i model?
  Wentylator hamujący z wolnym wybiegiem nie odda energii - nie ma tam hamowania
  Falowniki dedykowane do wentylatorów są to proste falowniki - generalnie przy dużych mocach nie stosuje się wyrafinowanych falowników gdyż nie ma tam zwykle
  potrzeby precyzyjnej regulacji prędkości czy synchronizacji kilku napędów

  LW
 • #10
  _Wojciech_
  Level 14  
  Na razie czekamy na wydanie warunków przez ZE. We wniosku napisaliśmy że możliwy jest zwrot energii podczas hamowania. Zobaczymy co nadpiszą w warunkach.
  Falownik to Rockwell PowerFlex 7000.
 • #11
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Ja może dopytam co to za silnik bo moc jego znamy ale czy to synchroniczny czy asynchron .
  leszek_w wrote:
  Falowniki dedykowane do wentylatorów są to proste falowniki

  Zastosowanie tak zwanych falowników z funkcją zwrotu energii elektrycznej do sieci to oszczędność pod warunkiem pewnych cech pracy wentylatora ,bo jeśli go raz załączymy i poleci miesiąc bez wyłączenia to co tu oszczędzać . Mówiąc w skrócie podczas hamowania energia ta zamiast być rozpraszana np. w rezystorach hamowania kierowana jest powrotem do sieci energetycznej (tak zwana praca generatorowa ) . Są one droższe i bardziej skomplikowane w instalacji i ustawianiu ale w przypadku większych mocy i częstym rozruchu i hamowania można rozważyć ich zastosowanie . Zastosowanie tego typu rozwiązań wydłuża żywotność układu napędowego i ogranicza powstawanie ciepła. Należy jednak pamiętać ze przy zwrocie energii do sieci należy zadbać o jej jakość (stosowanie odpowiednich filtrów itp. ) tak by zmieścić się w obowiązujących normach . Dziwne że takie falowniki miały by być proste to by producenci produkowali je na pęczki.
 • #12
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  W zasadzie nie ma różnicy czy falownik jest "prosty" czy nie.
  Istnieją moduły zwrotu energii uniwersalne do zastosowania z każdym falownikiem oraz moduły dedykowane do danego modelu/firmy.
  Jedyne uwarunkowanie to w zasadzie opłacalność takiego rozwiązania, jest to zazwyczaj związana z mocą obsługiwanego silnika.
 • #13
  _Wojciech_
  Level 14  
  Silnik jest asynchroniczny.
  Zwrot energii w tym przypadku jest tylko po to by wyeliminować dodatkową temperaturę przy dość częstym hamowaniu. Nie ma mowy o zwrocie pieniędzy z ZE w związku z przepływem energii do nich (z tego co wiem nieoficjalnie, bo warunków ciągle nie ma). Jak się pojawią napiszę coś więcej, może się przyda komuś kiedyś.