Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei e398 u-1 - nie łączy się z siecią Aero2

16 Lis 2013 00:24 4857 5
  • Poziom 9  
    Witam Szanownych Kolegów.
    Sam od dłuższego czasu używam modemu e3131 z kartą Aero2. Zachęcona darmowością moja lepsza połowa zamówiła taką kartę i nabyła nowocześniejszy modem e398 z sieci Plus.
    Niestety - nie można z jego pomocą połączyć się z internetem w Aero2.
    Modem jest bez simlocka - przy użyciu karty Orange łączy się z siecią Orange.
    Wykonałem naturalnie wszystkie czynności polecane na stronie:
    grylewicz.pl huawei-e398-i-bezplatny-internet-aero2
    Wszystko to bez skutku, choć zarówno brandowany program Plusa jak i TNI pokazują jakieś kreski zasięgu, z czego mogę wnosić, że modem widzi sieć.
    W tym samym miejscu e3131 z tą samą kartą łączy się doskonale, więc nie w zasięgu problem.

Tym bardziej, iż po wymuszeniu w TNI WCDMA 900, diodka zmienia kolor z zielonego na niebieski. Natomiast Plusowy program nie chce pobrać listy operatorów i przy jego użyciu modem mruga na zielono.

Ponadto zainstalowałem na komputerze Mobile Partnera 23, niebrandowanego, ze strony Huawei. Po ustawieniu APN i wymuszeniu WCDMA otrzymuję poniższy komunikat:

Natomiast w diagnostyce sieci otrzymuję nieco odmienne wyniki dla tych dwóch modemów:
    e3131:

a dla e398:

Jedyna różnica rzucająca mi się w oczy to to, iż łączący się internetem e3131 pracuje w roamingu, zaś e398 nie.

Dla pełnej jasności - na laptopie najpierw zainstalowany był modem e3131 a następnie e398. Jednakże nie przeszkadza to modemowi e398 łączyć się z siecią Orange, więc wnioskuję, że to raczej nie jest sprawa sterowników.
    Laptop: Dell Inspiron
    System: Windows 7 Home Edition
    Modem: e398 u-1
    Hardware Version: CD2E398M Ver.C
    Firmware Version: 11.243.25.01.69
    Software Version: 23.002.08.03.45

Na portalu aukcyjnym znalazłem ten model modemu pracujący w Aero, ale z inną wersją firmware:
    "Specyfikacja Modemu GSM Huawei E398u-1 LTE/HSPA+ 4G
    • Chip: CD2E398M Ver.C
    • Typ: modem USB typu A
    • Wersja Firmware: 11.433.61.00.000.B757
    oprogramowanie wbudowane w modem zapewniające podstawowe procedury obsługi modemu
    • Wersja DashBoard: nie brandowane w sieci operatorskiejHUAWEI - Mobile Partner wersja językowa PL
    • Wersja STEROWNIKÓW: 4.25.11.00"

Chciałbym więc zapytać czy zmiana firmware może rozwiązać problem? Czy niebrandowany dashboard może być lepszym rozwiązaniem?
    A może o czymś zapomniałem?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Odinstaluj wszystkie sterowniki od modemów Huawei, zainstaluj TYLKO ten od E398 i spróbuj ponownie.
    Być może problem jest związany z bałaganem w sterownikach.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Bez wiary wykonałem (bo przecież jakimś cudem z siecią Orange łączył). Usunąłem wszystkie sterowniki, programy, wyczyściłem rejestr.
    Zainstalowałem sam e398. Zostało po staremu.

I na początku jest tak - przed wymuszeniem WCDMA 900 nie widzi aero:

Po wymuszeniu WCDMA 900 modem zaczyna mrugać niebiesko i TNI widzi sieć, ale do internetu nie podłącza:

Tu chyba powinienem widzieć odpowiedź sieci:

Innymi słowy jestem w punkcie wyjścia.

A nawet stary smartphone Xperia X10 łączy się w tym miejscu z Aero...

I znów dochodzę do wniosku, że może to kwestia firmware. Może w aktualnym firmwarze jest np. coś na temat TS11 i jak tu nie dostaje odpowiedzi to nici z połączenia. Niestety, nie znam wewnętrznej budowy firmware a niespecjalnie mam czas i ochotę to zgłębiać.

Ponieważ czasem na aukcjach e398 czytam "modem PRZYSTOSOWANY do pracy
    z Aero2" wnioskuję, że nie wszystkie są fabrycznie gotowe.
    Ktoś ma doświadczenia w zmuszaniu e398 do współpracy z Aero2?
  • Poziom 23  
    Wydaje mi się, że wszystko jest OK ustawione, sieci Aero2 nie zobaczysz, bo jej nie ma (jest tylko Plus) - ciekawy jest ten efekt, że po wymuszeniu UMTS 900 nagle 260-01 (Plus) jest opisywany jako Aero2 - tego jeszcze nie widziałem.

Albo sygnał Aero2 jest zbyt słaby w tym miejscu dla Huawei E398 (wyjdź z nim na świeże powietrze może?) albo masz jakiś dziwny egzemplarz.

Przystosowanie (np. w przypadku moich modemów) oznacza zmianę oprogramowania na takie, które jest już skonfigurowane i samoczynnie wznawia połączenie.
  • Poziom 9  
    Zasięg sygnału jest, według wskazań niebrandowanego Mobile Partnera, bardzo dobry.
    W TNI, na liście bts-ów, są również przekaźniki opisane jako Aero2, choć z tego co wiem i tak wszystkie faktycznie chodzą w sieci Plus.
    Zastanawia mnie tylko ten roaming - dlaczego e3131, łączący się bez problemu z Aero2, pracuje w roamingu, zaś e398 nie i w efekcie nie łączy. Nawet po włączeniu roamingu w TNI.
    Do wznawiania połączenia mam TNI właśnie, sprawdza się doskonale.

A może ktoś ma firmware w wersji, skoro ten modem z takim firmwarem łączy prawidłowo:
    • Wersja Firmware: 11.433.61.00.000.B757
    Wujek Google powiedział, że nie ma tej dostępnej tej wersji.
    Co gorsza sam Huawei nie wspiera tych modemów na swojej stronie i nie da się od nich ściągnąć najnowszych sterowników czy firmware'u :-(
  • Poziom 9  
    No i po kłopocie.
    Zastosowałem się do rady znalezionej na jednym z forów, co prawda dotyczącej e3131, ale inspirującej: "wyczysc i odinstaluj MP ,wszystkie drivery i zainstaluj tylko same drivery Version 4.25.11.00 np. z chomika lesiolo (Driver setup uruch. z prawami admina) i progs TNI znajducjacy sie tutaj na forum."
    Poprzednio próbowałem aktualizacji sterowników korzystając z WiFi ale nie dawało to efektu. Dopiero niezależne zainstalowanie sterowników w wersji jak powyżej z chomika lesiolo rozwiązało problem.
    Zatem moja rada dla wszystkich - nie opieramy się na sterownikach "Plug and Pray" :-)