Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

16 Lis 2013 10:13 8154 28
 • Poziom 20  
  Witam!

  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  W powyższym schemacie chciałbym zastąpić tranzystor 2N2222 z BC547B.
  Wiem, że nie jest on zamiennikiem 2N2222, może jednak udałoby się go zastąpić dodając jakiś rezystor :)

  Z góry dzięki za pomoc.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 32  
  Możesz, tylko rezystor między kolektorem tego tranzystora, a bramką MOSFETa musiał byś zwiększyć do jakichś 75 omów. Nie jestem tylko pewien, czy i jak to wpłynie na wyjście przetwornicy.
 • Poziom 20  
  Witojcie!
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  czy układzik powyżej działałby poprawnie ?
  Tranzystor to N-Mosfet P60NF06 a cewka WN zasilana by była z akumulatora.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 39  
  1. Co rozumiesz przez poprawną prace układu?
  2. Przy nieznanych parametrach "cewki WN" niewiele można powiedzieć o tym układzie poza tym, że NE555 ma niską wydajność prądową do odpowiednio szybkiego wysterowania tego tranzystora w zw. z czym cudów nie oczekuj.
  3. Co to za dziwne łączenie cewki i tranzystora? Gdzie tam jest zasilanie?
 • Poziom 20  
  1. To znaczy, żeby nic się nie zepsuło w trakcie pracy.
  2. Mowa o cewce zapłonowej.

  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  Chodziło mi o takie połączenie, to znaczy, cewka byłaby zasilana z osobnego źródła prądu.
 • Poziom 39  
  Dla cewki zapłonowej musisz zastosować tranzystor wysokonapięciowy, np. IRF840, ten co masz nie wytrzyma. Poza tym tranzystor powinien być sterowany z odpowiednio mocnego drivera - poszukaj w necie układów wydajnego sterowania prądowego mosfetów.

  Dodano po 27 [minuty]:

  Tu masz do poczytania o sterowaniu cewki zapłonowej mosfetem: http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-969.pdf
 • Poziom 20  
  Połączyłem równolegle dwa takie tranzystory i działa, jednak nie wiem jak długo.
 • Poziom 20  
  Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć czy tranzystor UF730L byłby dobry ?
 • Poziom 39  
  Powinien być dobry.
 • Poziom 20  
  A jaki rezystor powinienem dać na bramkę tranzystora jeżeli rezystor R2 ma wartość 440Ohm a R1 500Ohm ?
 • Poziom 39  
  Rezystancja rezystora bramkowego nie jest zależna od wartości R1 i R2. Powinna być jak najmniejsza w ramach możliwości stopni wyjściowych NE555.

  Częstotliwość generatora nie powinna przekraczać 100Hz, zacznij z mniejszej - 20-40Hz, podnos i patrz co się będzie działo z układem.

  Uwaga na czasy narastania prądu na indukcyjności! Obwód prądu należy przerwać w momencie kiedy ten prąd będzie właściwy czyli kiedy już przestanie narastać (mniej więcej). Za wczesne wyłączenie to słaba iskra, za późne - niepotrzebne grzanie się cewki.
 • Poziom 20  
  Witajcie!

  Moje pytanko co prawda nie dotyczy tematu ale nie chciałem zakładać nowego.
  Chciałem zrobić generator HV z cewki zapłonowej, takiego typu:
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  Nie wiem jednak, czy ten oto flyback driver się nada:
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B
  Chciałbym użyć go ze względu na prostotę wykonania.

  Jeśli się nie nada to może coś z tych układów:
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B
 • Poziom 39  
  Żaden z nich. Układ pierwszy i trzeci nie są przeznaczone dla tej cewki, układ drugi jest narysowany (bo na pewno nie "zaprojektowany") przez ignoranta i również się nie nadaje.
 • Poziom 20  
  No rzeczywiście, układ pierwszy się nie nadaje już się zorientowałem, ponieważ między uzwojenie pierwotne jest wstawiony dławik. A może podasz jakiś sprawdzony schemat, który nada się do tej cewki ?
 • Poziom 20  
  Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy w tym schemacie:
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B
  rezystor między kolektorem BD140 a bazą BU2525 mogę zastąpić rezystorem 24R ?
 • Poziom 39  
  Schemat jest zły. Tranzystor końcowy nie nadaje się do pracy przy tak niskim napięciu a tranzystor sterujący jest zbyt słaby do tego aby efektywnie sterować tranzystorem końcowym. Do tego wysterowanie tranzystora końcowego jest za słabe. Zapoznaj się z dokumentacją techniczną tych tranzystorów.
 • Poziom 20  
  Dlaczego nie nadaje się do pracy przy tak niskim napięciu, skoro napisałeś, że dla cewki zapłonowej musi być to tranzystor wysokonapięciowy ?
 • Poziom 39  
  Bo katalogowy spadek napięcia na tym tranzystorze to 5V. Poszukaj czegoś lepszego, najlepiej specjalizowanych tranzystorów do układów zapłonowych np. darlingtony BU931, BU941 itp.
 • Poziom 20  
  "Niestety", ale już wcześniej zrobiłem taki generatorek w oparciu o elementy z powyższego schematu. Może kiedyś wymienię tranzystor na coś lepszego, tak, jak napisałeś, jednak w tej chwili BU2525 jest mi całkiem przyjazny, ponieważ nie potrzebuję do niego żadnego chłodzenia. Chciałbym jednak ponownie zapytać o ten rezystor 30R 5W, co on daje i czy ewentualnie mógłbym go zastąpić rezystorem o troszkę innej wartości rezystancji.
 • Poziom 20  
  A możesz mi powiedzieć jak to wpłynie na działanie cewki i czy mogę użyć tam rezystora o jeszcze mniejszej rezystancji tj. 5Ohm 5W bo taki akurat mam ? I nie to, żebym był leniwy ale czy bateria kondensatorów przed układem, który zasilam z akumulatora od skutera, powinna poprawić iskrę ?
 • Poziom 39  
  MietekFighter, nie kombinuj, jedź do sklepu i kup swój rezystor, skoro pasuje ci schemat jaki podałeś. A jak chcesz przerabiać to oblicz prądy w tej fuszerce i wstaw odpowiedni. Ten schemat jest fatalny nie tylko ze wzgl. na zastosowane tranzystory i ich sterowania ale i na zupełny brak zabezpieczeń przed przebiciem tranzystora końcowego i inne niedoróbki. Do tego oczekiwanie 50 kV na wyjściu - absurd jakiś. Zrób to porządnie, dostałeś linka do wiedzy w moim poście wyżej.
 • Poziom 20  
  Można jakoś delikatnie przerobić ten schemacik:

  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  aby zastosować zamiast BU2525, mosfet IRF840 ?

  i jeszcze pytanko, czy taki układzik działałby:
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  Dodano po 5 [godziny] 55 [minuty]:

  Jest mi ktoś w stanie pomóc ?
 • Poziom 20  
  Jakieś propozycje ?
 • Poziom 10  
  Bawiłem się kiedyś takimi układami śmiało możesz zastosować dowolny tranzystor małej mocy m.cz , npn np. bc107 itp najlepiej o dużym wzmocnieniu, czy ktoś pamięta jeszcze książkę np abc krótkofalowca nikt się nie przejmował w prostych układach o skrupulatne dobieranie tranzystorów, pisało dowolny npn o dużej f granicznej itd. Nie budujesz wzm. audio, ani przyrządu pomiarowego. Sprawdź parametry najważniejsze I kolektora,U kolekt.-emiter,P moc , Beta-wzmocnienie, f graniczna, dla pewności możesz pomierzyć później prądy i napięcia.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
 • Poziom 20  
  A jak z tym głośnikiem plazmowym ?
  ZASTĄPIENIE 2N2222 Z BC547B

  mogę zrobić coś takiego ? to znaczy, podać sygnał audio do 5 nóżki ne555 i do gnd ?
 • Poziom 26  
  Nie, ponieważ sygnał audio jest już swojego rodzaju sygnałem zmiennym, a gdybyś puścił go na wejście 555, to byś nic nie osiągnął, a jak już coś, to na pewno nie to, co chcesz. Nie wiem jak dokładnie zbudowany jest takowy głośnik, ale myślę, że jakiś wzmacniacz, którego wyjście steruje mosfetem mocy, który z kolei steruje cewką WN.
 • Poziom 20  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1670386.html tutaj link do tematu takowego głośnika, który działa. Nie wiem jednak, czy dałoby radę zrobić taki głośnik z cewki zapłonowej. Wydaje mi się, że cewka nie zadziała na tak wysokich częstotliwościach jak trafopowielacz i dlatego to nie wypali. Dobrze myślę ?