Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można zastosować przewody 2,5mm2 do oświetlenia?

16 Lis 2013 17:26 2283 4
  • Poziom 7  
    Witam
    Czy mogę wykonać całą instalację w domu jednorodzinnym przewodem 3x2,5mm2 tzn oświetlenie i gniazda? Mam wystarczająco takich przewodów i nie wiem czy na oświetlenie dokupywać 1,5mm2. Czy to będzie tylko przewymiarowanie czy będzie miało to jakiś wpływ na pobór prądu?czy zabezpieczenia z planu dla oświetlenia 10A będą wtedy odpowiednie?
  • IGE-XAO
  • Poziom 42  
    fortsw napisał:
    Czy to będzie tylko przewymiarowanie
    Tak tylko i nic nie stoi na przeszkodzie,no może trochę trudniej się podpina przewody w przełącznikach ,czy wyłącznikach.A bezpiecznik dobrany do poboru prądu i przekroju przewodów może być mniejszy( właśnie 10 A),niż w obwodach gniazdowych(16 A).
  • IGE-XAO
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedzi, zamierzam więc wykorzystać te przewody do oświetlenia. zabezpieczenia zastosuję zgodnie z projektem-10A do oświetlenia i 16A do gniazd
  • Poziom 36  
    fortsw napisał:
    Czy mogę wykonać całą instalację w domu jednorodzinnym przewodem 3x2,5mm2 tzn oświetlenie i gniazda? Mam wystarczająco takich przewodów i nie wiem czy na oświetlenie dokupywać 1,5mm2. Czy to będzie tylko przewymiarowanie czy będzie miało to jakiś wpływ na pobór prądu?czy zabezpieczenia z planu dla oświetlenia 10A będą wtedy odpowiednie?
    Elektrycznie będzie nawet trochę lepiej, mechanicznie bardziej niewygodnie i problematycznie, zaś jeżeli do lamp poprowadzisz tylko pojedynczy przewód 3 żyłowy, to zrobisz instalację od razu niefunkcjonalną i przestarzałą.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2547541.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12206290#12206290

Doprowadzenia przewodów do lamp na ścianie i w suficie wykonaj przewodem 5x1.5mm2 - nadmiar przewodu 3x2.5mm2 np. sprzedaj lub zamień na 5x1.5mm2;
    Możesz też położyć po dwa przewody 3x2.5mm2 lub 3 żyłowy (z żyłą żo = PE = zielono-żółtą) + 2 żyłowy, choć to niewygodne i nieekonomiczne.
    Osobiście sugerowałbym dołożenie dodatkowo 4...8 żyłowego cienkiego (i taniego) przewodu niskonapięciowego do dodatkowego oświetlenia LED małej mocy (np. awaryjnego), czujników ruchu, dymu itp.

PS. Zabezpieczenia pojedynczego mieszkaniowego obwodu oświetlenia sugerowałbym mniejsze niż 10A (choć to zawsze łatwo zmienić), nie sugerując się przekrojem przewodu (wg przepisów min. 1.5mm2 @ 230V) a (jest rok 2013) zanikaniem stosowania prądożernych źródeł światła (żarówki zwykle i halogenowe) i sensowną tendencją zwiększania podziału instalacji na więcej niezależnie zabezpieczanych obwodów.
  • Specjalista elektryk
    fortsw napisał:
    czy zabezpieczenia z planu dla oświetlenia 10A będą wtedy odpowiednie?
    W razie chęci zastosowania zabezpieczenia o większym prądzie trzeba zastosować inny osprzęt - typowe łączniki są na 10A, ale można spotkać i wykonania na 16A (wiem, że Kontakt Simon takie robi).