Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwestycja w ogrzewanie olejowe - jakie koszty?

elektro-dom 16 Nov 2013 20:07 5262 15
    elektro-dom
    Level 23  
    Witam
    Potrzebne realne wyliczenie kosztów inwestycji i ogrzewania na olej opałowy ( lub inny). Obecnie ogrzewam elektrycznie i cena juz mnie rozbraja :)
    Budynek do ogrzania:
    - 2X 60m2 (piętro i piwnica z oknami na poziomie gruntu)
    - część mieszkalna na piętrze i ona głównie będzie ogrzewana
    - budynek budowany w 1990 roku, dach płaski ocieplony, ściany nie ocieplone
    Czy ktoś doradzi jaki kocioł dobrać, jakie koszty takiej instalacji i jakie zużycie oleju należy przybrać dla takiego budynku.
    Nie wiem dlaczego, ale każdy z majstrów inne zużycie mi wylicza ( duże różnice).
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    elektro-dom
    Level 23  
    Co mam podać by można było chociaż realnie oszacować te koszty?
    saskia
    Level 39  
    Jakich ilosci kWh zuzywales dotychczas dziennie, lub miesiecznie i do jakich temp. grzales?
    Bedzie wiadomo wtedy jakie bylo-jest zapotrzebowanie dotychczasowe i nie trzeba bedzie liczyc z kubatury i jakosci stopnia izolacji mieszkania.
    elektro-dom
    Level 23  
    Zimą ogrzewając 60m2 było srednio ok. 70 kW dziennie ( z bojlerem 60L) przy temperaturze ok 21-22 w pomieszczeniach - choć bez szczególnego komfortu cieplnego. Aktualnie przy występujących temperaturach jest ok 40kW z bojlerem.
    Pozdrawiam
    saskia
    Level 39  
    Czyli srednio masz ok. 3 kW zapotrzebowanie mocy cieplnej.
    4-5 kW da ci pewna rezerwe mocy na wypadek niskich temp. i nieco szybsze nagrzewanie CWU w boilerze.
    Jak na kociol olejowy to bardzo mala moc i nie wiem czy takiej wielkosci kotly mozna znalesc.
    Oczywiscie wiekszej mocy kociol mogl by spokojnie byc zainstalowany, bo nie musi on pracowac non stop.
    Ja akurat nie bardzo orientuje sie w cenach i mocach dostepnych kotlow, ale sadze ze koledzy szybko znajda ci odpowiedni i wylicza koszty montazu i eksploatacji.
    elektro-dom
    Level 23  
    Oczywiście interesował by mnie kocioł do nagrzanie dwóch kondygnacji czyli 120m2.
    saskia
    Level 39  
    Poczekaj cierpliwie to ktorys z kol. znajacych kotly olejowe trafi na twoje pytania i odpowie. :-)
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Witam.

Dom ocieplaj.

elektro-dom wrote:
    Nie wiem dlaczego, ale każdy z majstrów inne zużycie mi wylicza ( duże różnice).

Bo nie liczą, tylko na oko gada jeden z drugim to, co mu się wydaje. A na oko to chłop do szpitala poszedł.
    W0jtek92
    Level 37  
    Wyliczają różnice (każdy po swojemu) w wiadomym zapewne celu, chcą zachęcić potencjalnego klienta do skorzystania z ich oferty montażu instalacji podpierając się niskim kosztem eksploatacji tej że wykonanej instalacji. Obraz "naciągania" nie zbyt miły ale niestety często spotykany..... Ale nikomu swoim postem nie chciałbym ubliżyć jak by coś.;)
    Pozdrawiam.
    elektro-dom
    Level 23  
    No to kolego WOjtek92 jak mozna to w przybliżeniu wyliczyć?
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Jedne z lepszych w tym przedziale mocy ma Ulrich - 15 kW. Poza tym kociołek jest prosty jak kiedyś syrenka.
    Jednak z olejem możesz mieć niemało problemów w związku z wymaganiami stawianymi dla kotłowni olejowych. Myślę, że gaz byłby o niebo lepszy. Zapewne nie masz dostępu do gazu sieciowego, więc butla.
    wnoto
    Level 34  
    Masz prąd w II taryfach ? Jaka to taryfa. (przeczytaj/wylicz z rachunku ile % masz w tańszej taryfie)

Ogrzewasz elektrycznie ale jak ? Masz kaloryfery, podłogowe, konwektory, piece akumulacyjne, listwy ?

Dodano po 8 [minuty]:

Przyjmując że kaloryczność oleju to ok 40 MJ/l i cenę za litr oleju na poziomie 3,7 zł koszt 1 kWh wychodzi 3,7/(40/3,6) = 0,333 zł.

To przy załozeniu 100% sprawnosci kotła i układu. Uwzględniając sprawność całego układu na poziomie 85% to mamy koszt kWh na poziomie 40 gr

Do całej wyliczanki doliczyć koszt kotła i komina (!) (podaj proszę jakie ceny Ci dawali za zrobienie pełnej kotłowni). Moim zdaniem olej i gaz LPG to zły kierunek. Chyba że masz b.tanich dostawców mediów.

(Jeśli masz inne dane niż te co podałem powyżej to wstaw "swoje" i przelicz sobie sam. Opierałem się o dane pozyskane ze strony BP)

Jak pisali przedmówcy napisz więcej informacji o domie, sposobie grzania, wentylacji to będziemy w stanie bardziej pomóc.

Dodano po 6 [minuty]:

Podaj też ile osób korzysta z CWU.

Lepiej spędzić/stracić kilka dni z nad kartką papieru i excelem niż przez kilka lat pluć sobie w brodę
    elektro-dom
    Level 23  
    Rozumiem, że musiałbym ocieplić ściany- okey ocieplę.
    Co do ogrzewania gazowego to odpada, pozostaje tylko prąd i gaz . Budynek na osiedlu blokowisku - pomiędzy blokami...
    Po rozmowie ludźmi którzy ogrzewają olejem domy ok 100 m2 - to ilość oleju na rok ok 1500 -2000 l.
    Koszty pełnej kotłowni będę znał w tym tygodniu.
    Posiadam piece akumulacyjne i myślę, że przy centralnym komfort cieplny o niebo lepszy.
    A wie ktoś czym się kierować przy wyborze samego kotła? Jaki rodzaj i firma najlepsza?
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Witam

elektro-dom wrote:
    dach płaski ocieplony, ściany nie ocieplone

Jaki dach i jak ocieplony?
    Jaka konstrukcja ściany zewnętrznej ?
    Zlicz powierzchnię ścian po wymiarze zewnętrznym, to już coś będzie.

Ja aktualnie siedzę na budowie w Świnoujściu, czyli daleko i od domu i od moich papierów z różnymi mądrościami. Ale w ciągu jakichś dwóch tygodni poprzywożę sobie mądrości i trochę policzę straty, to będziesz wiedział na czym stoisz.

elektro-dom wrote:
    Rozumiem, że musiałbym ocieplić ściany- okey ocieplę.

Nie . Nie musisz. Ale możesz. I jest to jedyny sensowny kierunek działania. Tylko że mróz idzie i w tym roku możesz się nie wyrobić z powodów technologicznych.
    elektro-dom
    Level 23  
    Załozyłem te instalację na olej. Zdecydowanie taniej niż na prąd i porównywalnie z gazem.