Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na jakim mostku prostowniczym stracę mniej prądu?

16 Lis 2013 23:35 1782 6
  • Poziom 21  
    Witam buduję duży prostownik rozruchowy na 24V , i mam pytanie odnośnie zastosowanych diod , mianowicie posiadam cztery diody 200A na ładnych radiatorach które to zamiarowałem połączyć w mostek i użyć w owym prostowniku ,ale zastanowiło mnie to że współczesne urządzenia rozruchowe jak i spawarki posiadają po kilka a nawet kilkanaście mniejszych diod łączonych razem jako jedna i również połączonych w gretza , co takie rozwiązanie daje czy jest ono lepsze czy tylko tańsze w produkcji?

Ile się traci prądu tak naprawdę na zwykłym mostku z czterech diod?
  • Poziom 33  
    Na diodach krzemowych odkłada się napięcie od około 0,7 do 1,3 V (mostek podwójnie) zależnie od wartości płynącego prądu. Wartość prądu w obwodzie jest stała więc trudno jest mówić o utracie prądu na diodzie. Jeśli przyjmiemy, że odbiornik ma stałą rezystancję to spadek napięcia na diodzie odejmie się od spadku na odbiorniku a więc popłynie przez niego mniejszy prąd.
    Mniejszy prąd oraz niższa wartość napięcia na odbiorniku spowoduje wydzielenie mniejszej mocy więc o takiej stracie można tutaj mówić. Wszystko bardzo proste do wyliczenia z prawa Ohma.
  • Moderator
    Rysiek2 napisał:
    Na diodach krzemowych odkłada się napięcie od około 0,7 do 1,3 V (mostek podwójnie) zależnie od wartości płynącego prądu. Wartość prądu w obwodzie jest stała

Niby skąd?

toma085 napisał:
    Witam buduję duży prostownik rozruchowy na 24V

Nie mieszajcie człowiekowi w głowie.
  • Poziom 13  
    Najmniej mocy stracisz, jak wtórne uzwojenie będzie 2 × 24 V. Środkowy odczep będzie jednym biegunem, a skrajne wyprowadzenia, każdy ze swoją diodą, dadzą drugi biegun. Dokładając amperomierz i dodatkowy zacisk, do przełożenia przewodu łączącego z akumulatorem, a w obwodzie pierwotnym regulator fazowy na triaku - będziesz miał jednocześnie prostownik do ładowania akumulatorów o dużych pojemnościach.
  • Poziom 21  
    [quote="toma085" ,ale zastanowiło mnie to że współczesne urządzenia rozruchowe jak i spawarki posiadają po kilka a nawet kilkanaście mniejszych diod łączonych razem jako jedna i również połączonych w gretza , co takie rozwiązanie daje czy jest ono lepsze czy tylko tańsze w produkcji? [/quote]

A czy na to pytanko ktoś mi coś podpowie? Które rozwiązanie jest lepsze?
  • Poziom 13  
    To rozwiązanie jest tańsze i mniej gabarytowe, ale wymaga chłodzenia wymuszonego i przy większych prądach, również przerw w pracy na wychłodzenie. Diody łączone równolegle muszą być "parowane". Mostek zrób z dużych pojedynczych diód, przykręconych do dużych radiatorów.