Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Minimax Elegance turbo - Prawidłowe ustawienie mocy kotła

korzenrafall 17 Lis 2013 10:53 22113 47
  • #1 17 Lis 2013 10:53
    korzenrafall
    Poziom 8  

Witam,
    Stałem się właścicielem nowego mieszkania (ściany zewnętrzne pustak Porotherm, gr. 25cm + styropian 15cm, sąsiedzi po bokach i u góry) z zamontowanym kotłem Termat Minimax Elegance turbo GCO-DP-21-03 21/21. Mieszkanie dwupiętrowe, powierzchnia 80m2, wysokość 2,64m. Całkowita moc zainstalowanych grzejników to 8,6kW (przy 75 stopniach C). Wg raportu energetycznego zapotrzebowanie na energię to pierwotną to 111kWh m2/rok a na energię końcową to 92kWh m2/rok. Pytanie jak prawidłowo ustawić moc kotła dla tego mieszkania? Parametr P03 został ustawiony przez serwisanta na 60. O ile dobrze rozumiem skoro parametr P03 jest regulowany w zakresie 0-99 to przy 0 kocioł jest ograniczony do 6kw a przy 99 do 21kW. Pomiędzy 6 a 21 mamy 15kW to ustawienie P03 na np. 50 ograniczy kocioł do 13,5kW?
    Przy obecnych ustawieniach (woda w co 75 stopni) po osiągnięciu zadanej temp. w pomieszczeniu tj. 20 stopni temp. na dolnym piętrze jest niższa o ok 1-1,5 stopnia.
    Czy warto dodatkowo zamontować czujnik temp. zewnętrznej? Mogę to zrobic tylko i wyłącznie na ścianie wschodniej ale w zacienionym miejscu pod balkonem.
    Do kotła podłączony sterownik Salus RT500.

0 29
  • #2 17 Lis 2013 11:07
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Przy tej powierzchni i dociepleniu powinieneś ograniczyć moc na co do minimum.
    Przypuszczalne i z grubsza szacowane zapotrzebowanie dla twojego mieszkania to:
    80m2 x 50W =4 kW przy -18*C.
    Kocioł i tak będzie taktował w okresach przejściowych.
    pozdrawiam

0
  • #3 17 Lis 2013 11:57
    korzenrafall
    Poziom 8  

A czy moje rozumowanie ustawienia wartości P03 jest właściwe?

1
  • #4 17 Lis 2013 12:08
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

korzenrafall napisał:
    A czy moje rozumowanie ustawienia wartości P03 jest właściwe?

Tak należy to rozumieć. Kocioł powinien pracować długimi ciągami z minimalną mocą.
    Ma to wpływ na zużycie paliwa i żywotność kotła.

Jeżeli chodzi o czujnik zewnętrzny, przy dobrze ustawionych parametrach ma wpływ na ekonomię ogrzewania.

Na komfort cieplny w mieszkaniu decydujący wpływ ma termostat pokojowy i głowice termostatyczne na grzejnikach-szybka reakcja na zmieniające się temperatury.

pozdrawiam

0
  • #5 18 Lis 2013 02:30
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam, na dolnej kondygnacji budynku może być różnica temperatur a z racji tego (jeśli oczywiście posiadamy schody na piętro w wersji otwartej) że ciepło ucieka do góry i z tego bierze się ta różnica 1°C. Ale wszystko da się wyregulować głowicami.

0
  • #6 21 Lis 2013 07:58
    korzenrafall
    Poziom 8  

Dzięki za wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie: jeśli ustawiam moc max c.o. na np. 11kW to kocioł pracuje na max przez okres podgrzewania wody w c.o. do zadanej temperatury a jak już ją osiągnie to moduluje palnik do mocy niższej/najniższej?

0
  • #8 26 Lis 2013 13:57
    Zane
    Poziom 11  

Witam jest to mój pierwszy post na elektrodzie.

Z podobnym problemem borykałem się na początku uzytkowania kotła.
    Po zdobyciu instrukcji serwisowej dostałem się do P 03.

Zdziwiony ustawieniem na 50 rozpocząłem testy z innymi nastawami.

Posiadam mieszkanie 80 m2 w nim grzejniki żeliwne o łącznej pojemności instalacji 50 około litrów - Grube rury miedziane spore dystanse - jednak dobrze zaizolowane.

Przeliczeniowo moc grzejników dla 70C około 8 kW .

Czy przewymiarowane to na pewno.

Testy jakie przeprowadziłem polegały na zmierzeniu ilosci zużytego gazu w ciągu 1 h dla temperatury zadanej 65 C z różnymi nastawami P03

P03 - 01 - Zużycie gazu 0,9 m3 temperatura 65 C nie została osiagnieta (temp osiągnięta została po 1h 25 min po zuzyciu 1,3 m3

P03 - 80 Zuzycie gazu 1,2 m - L3 po17, 25, 37, 50 min

P03 50 Zużycie gazu 1 m L3 po 35, 47, 58

Obecnie mam ustawione P03 40 i szybkość nagrzewania mieszkania do zadanej temepratury na sterowniku 22 C z histerezą 0,5 i róznicą grzania nie grzania 21,6 i 22 C wynosi około 1 h

Dzisiaj przy temperaturze -3 C piec załączył sie o 5 00 przy temperaturze 21,1 i temperaturę 22 C osiągnał o 5, 50. Instalacja nagrzała mieszkanie ostatecznie do 22,4.

Zużycie gazu 1,1 m3.

Przy tym ustawieniu znalazłem kompromis między czasem potrzebnum na nagrzanie a ilością zużytego gazu.

1
  • #9 16 Gru 2013 20:23
    kriszg
    Poziom 2  

Witam Serdecznie nie wiem czy piszę w odpowiednim miejscu Bardzo proszę jednakże o pomoc poradę Od niedawna w swoim 67m2 mieszkaniu w starej kamienicy zdecydowałem się na zmianę ogrzewania tj. z piecy kaflowych na ogrzewanie gazowe. Jako piec grzejący wybrałem Termet Minimax Elegance Turbo GCO-DP-21-03 (21/21). Po uruchomieniu ogrzewania mam wrażenie że zużycie gazu jest zbyt duże Mieszkanie jak pisałem ma 67m2 na pierwszym pięntrze nad moim mieszkaniem sąsiad aktualnie nie grzeje bo ma remont pod moim mieszkaniem znajduje się sklep ogrzewany klimatyzatorem. Zużycie gazu przy aktualnej tem. czyli +5 w dzień w nocy +1 przy sterowniku pokojowym nastawiony cały czas na +19stopni spala 5,5 do 6,1 m3 gazu. Próbowałem różnych ustawień temperatury na piecu jego mocy i zawsze wygląda to tak samo piec włącza się raz na dwie godziny pracuje około 15-20 minut po czym jest koniec cyklu. Pomimo wielu ustawień piec na ten cykl pobiera 0,5m3. Ponadto ostatnio po wizycie serwisanta który próbował coś tam regulować Po chęci np przejścia z 19na 20 stopni piec trzykrotnie uzyskał błąd L3 czyli przegrzanie się. wcześniej > tak samo robi się gdy w jednym z pokoi zakręciłem grzejniki Pomóżcie proszę czy u Was tak wyglądają cykle grzania bardzo szybko i z takim pobraniem gazu czy błąd L3 też czemu nie mogę zakręcić grzejników bo piec natychmiastowo się przegrzewa No i te zużycie czy ono ma tak wyglądac nie ma mrozów a co będzie jak one przyjdą? Pozdrawiam

Moderowany przez mirrzo:

Proszę nie powielać tych samych odpowiedzi w różnych tematach

2
  • #11 23 Gru 2013 21:24
    kerad85
    Poziom 11  

Mam problem ze swoją instalacją gazową.

Piec Miniterm Elegance Turbo GCO-DP-21-13 (24/24).

W projekcie zostały założone błędne dane przewodu odprowadzającego spaliny (60/100). Przy trzech kolankach i tej średnicy przewodów maksymalna długość przewodu powinna wynieść 2,5 metra. Przewód ma jakieś 5 metrów. Na piecu wyskakuje błąd. Serwisant powiedział, że przewód jest złej średnicy i powinien być 80/125.

Przejrzałem instrukcję pieca i wszystko się zgadza.

Co teraz z tym robić? Błąd jest projektanta ale i monterzy (firma zawodowo się tym zajmująca) nie zwróciła na to uwagi i założyła złe rury.

Jak zainteresowani wiedzą przewody kominowe są drogie...

Te co pójdą w kosz kosztowały przeszło 1000 zł. Od kogo i jak teraz egzekwować naprawę błędu?

0
  • #13 23 Gru 2013 22:35
    kerad85
    Poziom 11  

mirrzo napisał:
    Od projektanta, skoro tak narysował.

Tylko projektant nie miał danych pieca. Natomiast wykonawca już tak, a tam w instrukcji jak wół wszystko jest napisane. Nawet ja zrozumiałem :D

0
  • #14 25 Gru 2013 01:34
    serwo66
    Poziom 25  

Jeśli projektant nie miał danych kotła to twoja wina że ich nie dostarczyłeś, fakt instalator ma swoje doświadczenie, oraz umie czytać więc powinien wyczytać o max. długości komina. Ale z drugiej strony instalacje wykonał zgodnie z projektem więc według prawa wykonał ją zgodnie z projektem, czyli dochodzenie odszkodowania może być długotrwałe i problematyczne.

0
  • #15 14 Sie 2014 22:55
    Refix
    Poziom 11  

Nie będę zakładał nowego wątku dla jednego prostego pytania więc zapytam tutaj,
    jak wejść w tryb serwisowy w kotle MiniMax Elegance 13-10(13/24) ?

3
  • #16 14 Sie 2014 23:09
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Opisane w instrukcji serwisowej. Do ściągnięcia ze str0ny Termetu.

3
  • #17 15 Sie 2014 13:55
    Refix
    Poziom 11  

W.Wojtek napisał:
    Opisane w instrukcji serwisowej. Do ściągnięcia ze str0ny Termetu.

W serwisówce napewno tak, ale dzięki uprzejmości @Zane nie potrzebna była instr. serwisowa,
    takie informacje można znaleźć również w instrukcji obsługi, jeszcze raz dzięki @Zane.

PS. Tak na marginesie to w instrukcji do mojego kotła nie ma takiej informacji,
    jest natomiast w instrukcji całkiem innego modelu

0
  • #18 15 Sie 2014 14:59
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Warto poczytać, to nie tylko ustawienie mocy kotła..

2
  • #19 24 Paź 2014 18:41
    grunz
    Poziom 18  

W której instrukcji jest napisane o zmianie mocy kotła???

0
  • #20 24 Paź 2014 18:48
    FOSGEN1
    Poziom 27  

grunz , co chcesz wiedzieć?
    Pewnie chodziło o to, że po zamontowaniu kotła instalator powinien dostosować moc kotła do zapotrzebowania...
    U mnie pominięto ten punkt. Dopiero kolega poznany tutaj mi poustawiał.

0
  • #21 24 Paź 2014 19:54
    grunz
    Poziom 18  

Piec mam pierwszy sezon. Sprawdzony przez instalatora w sierpniu, kiedy nie używałem CO.
    Teraz jak już zacząłem grzać to wydaje mi się, że zbyt często włącza się L3 Moim rozumowaniem jest za duża moc minimalna. Da się przestawić ten parametr??

1
  • #23 25 Lis 2014 12:21
    rysa58
    Poziom 6  

Witam,

czy ktoś z Kolegów mogłby podać jak wejść w tryb serwisowy lub mogłby podesłać instrukcję serwisową?

Z góry dziękuję,

Konrad

1
  • #25 25 Lis 2014 14:20
    maras77
    Poziom 20  

kerad85 napisał:
    Mam problem ze swoją instalacją gazową.

Piec Miniterm Elegance Turbo GCO-DP-21-13 (24/24).

W projekcie zostały założone błędne dane przewodu odprowadzającego spaliny (60/100). Przy trzech kolankach i tej średnicy przewodów maksymalna długość przewodu powinna wynieść 2,5 metra. Przewód ma jakieś 5 metrów. Na piecu wyskakuje błąd. Serwisant powiedział, że przewód jest złej średnicy i powinien być 80/125.

Przejrzałem instrukcję pieca i wszystko się zgadza.

Co teraz z tym robić? Błąd jest projektanta ale i monterzy (firma zawodowo się tym zajmująca) nie zwróciła na to uwagi i założyła złe rury.

Jak zainteresowani wiedzą przewody kominowe są drogie...

Te co pójdą w kosz kosztowały przeszło 1000 zł. Od kogo i jak teraz egzekwować naprawę błędu?

Wina projektanta. Nie znam żadnego kociołka, który by współpracował z tak długim przewodem 60/100. Projektant powinien to wiedzieć.

0
  • #27 17 Maj 2015 12:00
    samlanka
    Poziom 2  

Temat stary, ale mam pytanie odnośnie ustawień pieca tego typu. Wprowadziłam się niedawno do pudełka na buty nazywanego mieszkaniem (28m), które ma założony właśnie ten piec. Chciałabym dowiedzieć się jak go ustawić, żeby grzał jak najbardzej ekonomicznie. W mieszkaniu kaloryfery są różne (część żeliwna, część stalowa). Piec ogrzewa też wodę i także jej ustawienie by mnie interesowało. Ktoś będzie w stanie pomóc?

0
  • #28 17 Maj 2015 13:37
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Poczytaj wszystkie posty powyżej a potem instrukcje serwisową. Wszystko opisane.

0
  • #29 17 Maj 2015 17:44
    samlanka
    Poziom 2  

W.Wojtek napisał:
    Poczytaj wszystkie posty powyżej a potem instrukcje serwisową. Wszystko opisane.
    \
    Wszystkie posty przeczytałam i wiele mówi sprzeczne rzeczy lub nie jest dla mnie do końca zrozumiała. To moje pierwsze spotkanie z tego typu piecem i nie rozumiem czasami co oznaczają pewne zwroty. Instrukcja była pierwszą rzeczą po jaką sięgnęłam, niestety nie ma w niej ani słowa o użytkowaniu.
    Najbardziej zależałoby mi, żeby ktoś wytłumaczył mi czy lepiej jest żeby piec ustawiony był na niższą temperaturę (zakładam, że wtedy częściej się włącza) czy żeby ustawiony był na wyższą i włączał się rzadziej a dłużej pracował przy każdym włączeniu. Naprawdę jestem zupełnym laikiem w tych sprawach i jest to dla mnie czarną magią.

0
  • #30 17 Maj 2015 18:53
    FOSGEN1
    Poziom 27  

samlanka, pewnie wprowadziłaś się już pod koniec sezonu grzewczego. Więc po pierwsze, poczytaj na forum jak możesz sprawdzić, na jaką moc max. jest ustawiony kocioł.
    Masz trochę nadziwnione z grzejnikami. Trochę takich, trochę siakich.
    Jak już sprawdzisz ustawienie mocy kotła, to zobaczymy jakie powinny być kolejne kroki.

Masz może wiedzę, jak wyglądało zużycie gazu przez poprzedniego właściciela?

1