Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner/wzmacniacz do 200 zł do monitorów Jamo

manfred18 17 Lis 2013 12:46 2646 18
  • #1 17 Lis 2013 12:46
    manfred18
    Poziom 16  

Witajcie. Obecnie gra u mnie z monitorami Jamo Cornet 145 Unitra AT9100.
    Kolumienki mają 60W ciągłej i 90W muzycznej. Unitra radzi sobie, ale wiem, że to 30% tego co potrafią te kolumienki.
    Myślę nad innym wzmacniaczem. Mam góra 200 zł. Czy jest w tej cenie sprzęt, w którym zauważę różnicę brzmienia? Obecnie brakuje chyba najbardziej średnicy.
    Amplituner odrzuciłem, ze względu na kiepskie opinie dla większości tańszych modeli oraz opinie z forum. Jakoś przeżyję bez radia chwilę i dozbieram do tunera.

Ewentualnie: jakiej mocy wzmacniacza szukać i czy 27W Unitry to za mało?

0 18
  • #2 17 Lis 2013 13:19
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Hmmm...
    Od siebie do tej kwoty mógłbym zaproponować:
    -Harman Kardon HK6150
    -Pioneer A-331
    -Pioneer A-223,
    -Denon PMA-280.
    Ta unitra mimo, że ma 27W potrafi zagrać dość mocno np tak jak Radmor 5102.
    Zaczekajmy jednak jeszcze na opinie innych ;)

0
  • #3 17 Lis 2013 13:48
    manfred18
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedź i podanie modeli :)

Może być też amplituner. Nawet bardziej by mi pasował, bo nie mam miejsca na tuner osobno. Jednak czytając forum wiem, że panuje opinia, że wzmacniacz stereo jest mimo wszystko lepszy. Myślałem nad Yamahą R3.
    Jest też pytanie czy amplituner Yamahy zagra lepiej niż Unitry :) Żebym nie zamienił siekierki na kijek.

0
  • #4 17 Lis 2013 14:06
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Yamaha prawdopodobniej lepiej zgra się z tymi monitorkami niz Unitra ;)

0
  • #5 17 Lis 2013 14:23
    manfred18
    Poziom 16  

Który z amplitunerów będzie lepszy?
    R-3 czy RX 350?

Ewentualnie z innych marek. Yamaha to podobno "ostrzejsze, wyraźniejsze" granie.

0
  • #6 17 Lis 2013 14:28
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Pioneerki są bardziej spokojne w graniu.
    HK co nie co znam gdyz sam używam HK980 i powiem tak, że góra lekko jest cofnięta, średnica wg mnie w normie a bas to aż nadto.

0
  • #7 17 Lis 2013 19:51
    najt
    Poziom 19  

Yamaha ma specyficzne brzmienie. Yamaha cechuje się świetną dynamiką i posiada dobrą podstawę basową. Wokale na pierwszym planie.

Pioneery, do wysokich kwot to zamulone wzmacniacze. Ciepło grające z wycofaną średnicą.

Harmany tak, ale stare, nowy harman to już nie to samo.

0
  • #8 17 Lis 2013 20:30
    manfred18
    Poziom 16  

Lepszy wzmacniacz czy amplituner?
    Z tego co widzę to wzmacniacz, ale nie ma szans bym zmieścił się w 200 zł ze wzmacniaczem i tunerem..
    A tunery już po 30 zł nie chodzą.
    Czy amplituner aż tak będzie odbiegał?
    Skusiłbym się na Yamahę, ale nie wiem którą. Myślę, że nie rozsadzi głośników sopranem i uderzeniem.

Martwi mnie tylko ten loudness u Yamahy, który działa nieco inaczej z tego co zawuażyłem.

0
  • #9 18 Lis 2013 20:56
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

manfred18 napisał:
    Lepszy wzmacniacz czy amplituner?
    Z tego co widzę to wzmacniacz, ale nie ma szans bym zmieścił się w 200 zł ze wzmacniaczem i tunerem..
    A tunery już po 30 zł nie chodzą.
    Czy amplituner aż tak będzie odbiegał?
    Skusiłbym się na Yamahę, ale nie wiem którą. Myślę, że nie rozsadzi głośników sopranem i uderzeniem.

Martwi mnie tylko ten loudness u Yamahy, który działa nieco inaczej z tego co zawuażyłem.

Dobrej klasy amplituner zagra tak samo jak wzmacniacz.
    Loudness możesz troszkę porównać do konturu jak np w Unitrze, podbija niskie i wysokie częstotliwości (zazwyczaj 100hz i 10khz).

Porównywałem Yamahę AS-500 i RS-500 i na tych samych kolumnach dużej róznicy nie odczułem.

0
  • #10 18 Lis 2013 22:22
    manfred18
    Poziom 16  

Teraz zastanawiam się nad mocą dla tych kolumn.
    Yamaha A500 wydaje się za mocna jak na 60W. Wiem, że wzmacniacz może być ciut mocniejszy od kolumn, ale 20W to już chyba przesada.
    Kolumny mają skuteczność 89dB.

0
  • #11 19 Lis 2013 17:42
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

manfred18 napisał:
    Teraz zastanawiam się nad mocą dla tych kolumn.
    Yamaha A500 wydaje się za mocna jak na 60W. Wiem, że wzmacniacz może być ciut mocniejszy od kolumn, ale 20W to już chyba przesada.
    Kolumny mają skuteczność 89dB.

Nikt nie mówi, że wzmacniacz musi pracować na pełnej mocy, mój HK980 ma testowo 2x94W przy 8Ω (wg. producenta 2x80W) a kolumny (Tonsil Alton 80) mają 80W mocy nominalnej i nigdy mi się nie zdarzyło żebym cokolwiek uszkodził (fakt raz padła cewka w GDWT chociaż może wytłumaczeniem być jej wiek - 86r. wymieniona w styczniu b.r.)

0
  • #12 20 Lis 2013 15:05
    leonsocio
    Poziom 28  

Może amplituner Harman Kardon HK3300? Mam na sprzedaż taki model.

0
  • #13 20 Lis 2013 18:46
    najt
    Poziom 19  

Yamaha A-500 posiada niezłą dynamikę i napewno "rozbudzi" zamulone jamo z niską efektywnością.

Płynny loudness, to nie do końca to samo, co w unitrze, kolego Rafał. Płynny loudness nie każdemu może się podobać, podbicie basu kosztem decybeli.

Osobiście wziąłbym Yamahę. Mi jej brzmienie odpowiada w stu procentach.

Warto dodać, że A-500 jest na końcówkach mocy Sankena, gra to inaczej, niż yamahy na Toshibie. Gra troszke cieplej, nie tak sucho jak na końcówkach Toshiby.

0
  • #14 20 Lis 2013 19:23
    manfred18
    Poziom 16  

Tak jak już chyba pisałem - najchętniej kupiłbym Yamahę A500 i z głowy. Zależy mi na tym dynamicznym, a ocieplonym brzmieniu.
    Ale w moim pokoiku studenckim urośnie wieża: wzmacniacz, tuner i Cd. Trochę dużo sprzętu - przez to jeszcze się waham. No i musiałbym składać do tunera jakiegoś.
    Radia słucham dużo wiec niemożliwe całkowicie z niego zrezygnować.

Czy amplitunery Yamahy z serii RX są na Toshibie czy na końcówkach Sankena?
    Byłby to jakiś kompromis, chyba, że dużo gorzej grają.

Mam również na oku amplituner: Denon DRA 335R - podobno może się równać ze wzmacniaczami. Nie wiem jak te Yamahy.

0
  • #15 20 Lis 2013 19:41
    leonsocio
    Poziom 28  

Ciekawe jakby wypadł ślepy test Toshiba vs Sanken... Zawsze uważałem, że wpływ na dźwięk ma (w największym stopniu) tor przedwzmacniacza, jakość elementów w nim zastosowanych a tranzystory końcowe nie odgrywają kluczowej roli...

0
  • #16 20 Lis 2013 20:29
    najt
    Poziom 19  

Masz rację, może nie pomyślałem o wszystkim, ale miałem obok siebie, nie dalej jak 4 dni temu kilka wzmacniaczy yamahy. Na tym samym biurku, podłączone do tego samego zestawu.

Były to:

A-500,
    AX-550,
    AX-492,
    A-760mk1,

Testy trwały można powiedzieć kilka dni, zdecydowanie suche brzmienie prezentował A-760, jednocześnie dokładne i specyficzne, prawdziwe specyficzne brzmienie Yamahy. Na słuchawkach był dokładnie ten sam efekt - wyżyłowana średnica, dźwięk suchy, jednocześnie niesamowita dynamika i niestety lekki piach w górnej sekcji.

AX-550 prezentował się najbardziej mocarnie z całej trójki, dobre komponenty, właściwie wszystko w pełni oryginalne i felerny selektor wejść Alpsa... mimo wszystko czuć było różnicę kolosalną. Brak tego bezpośredniego brzmienia, środek bardziej wycofany, cieplejsze ale dokładne i dynamiczne brzmienie. Miałem go zostawić dla siebie, jednak selektor wejść, to coś, co mnie przerosło.

AX-492 mocowo słabszy od AX-550, ale brzmieniowo bardziej tak jakby obojętny, dobra podstawa basowa ale brak natarczywego brzmienia średniej i górnej sekcji spowodował, że został ze mną.

Wiesz, może źle się wyraziłem, dla mnie zwyczajnie stare Yamahy na toshibach grają deko inaczej. Miałem okazje to sprawdzić, i różnica jest tak duża, że spokojnie z zamkniętymi oczami bym to wychwycił. Zwłaszcza, że znam swój sprzęt.

Brzmienie było porównywane tylko na pure direct, w ax-492 na cd direct, z pominięciem selektora (dodatkowo).

0
  • #17 20 Lis 2013 23:30
    manfred18
    Poziom 16  

Dzięki za obrazowe porównanie! Widać jak się różnią między sobą.

Myślę nad Yamahą A-420, bo nie przekroczy mojego budżetu wraz z tunerem :)
    Czekam na przypływ kasy i coś na pewno kupię, jak zdecyduję czy ryzykować z amplitunerem. Chodzi tylko o jakość dźwięku, no ale w tym budżecie to wiadomo jak jest.

0
  • #18 21 Lis 2013 02:47
    najt
    Poziom 19  

A-420 to najsłabszy wzmacniacz z wymienionych Yamah w temacie. Mimo wszystko powinien oddać 2x60W przy 6r.

Nie lepiej dokupić osobno tuner? Chociażby diorowski AS-502, który ma naprawde dobry odbiór :)

0
  • #19 21 Lis 2013 08:26
    manfred18
    Poziom 16  

Wiesz, chodzi tylko o zajmowane miejsce i 3 segmenty wtedy, no ale jak tak przekonujecie :)

Co do mocy - kolumny mają 60W, więc nie wiem czy uzasadnione jest w moim przypadku uganianie się za A500 dlatego, że odda 80W przy 6 ohmach. Nie wiem czy to potrzebne na pokoik 8 m2 :)

0