Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A200-M8 (PSAE6E) - nie uruchamia się po czyszczeniu i nowej paście term.

17 Lis 2013 13:42 5841 36
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam problem z laptopem Toshiba Sattelite A200-M8 (PSAE6E). Płyta główna to ISKAA LA-3481P. Laptop wyłączał się losowo. Problem z tego co zdążyłem przeczytać w Internecie (również na elektrodzie) jest związany z kiepską płytą główną zastosowaną w tym laptopie - ISKAA - ponoć one już tak mają.
    Postanowiłem coś działać. Oto co zrobiłem do tej pory:
    1) Zmiana w Biosie z Dynamically Frequency na Always Low pomogła. Ale wtedy zamiast procesora dwurdzeniowego Intel Core 2 Duo T7100 1800MHz w HWINFO pokazuje ten sam procesor ale pracujący z częstotliwością 800MHz, czyli o epokę lub dwie starszy i słabszy.
    2) Zatem postanowiłem zrobić konserwację laptopa (czyszczenie układu chłodzenia i nałożenie nowej pasty na procesor, układ grafiki oraz chipset płyty - tam gdzie był ślad po starej paście). Oczywiście przed nałożeniem nowej, starą pastę wyczyściłem dokładnie. Przy okazji jak już miałem rozebrany laptop to jeszcze wymieniłem uszkodzone (połamane zawiasy). Niestety po złożeniu, laptop nie uruchamia się. Wkładam baterię i podłączam zasilacz, naciskam przycisk Power, zaświeca się na niebiesko dioda zasilania (druga od lewej - takie kółko z kreską) i świeci ciągłym światłem, jednocześnie przez chwilę 1-2s wiatrak się zakręci i już cisza. Dioda zasilania nie gaśnie - dalej świeci niebieskim światłem jak wcześniej. Brak obrazu na matrycy oraz nie słychać pracy komputera, nawet dysku.
    Nie wiem co może być przyczyną?
    3) Próbowałem też wyciągać obie kości pamięci RAM, zamieniać je miejscami, instalować w gnieździe tylko jedną lub wcale. Nic to nie pomogło. Komputer nie wydaje też dźwięków, jeśli nie ma wcale pamięci RAM zainstalowanej w gnieździe.
    4) Następnie odłączyłem modem i kartę WiFi, dysk, napęd DVDRW, klawiaturę i zostawiłem tylko 1 kość pamięci RAM (ktoś na elektrodzie pisał, że musi być RAM) i dalej to samo: włączam - zaświeca się dioda Power i świeci do końca światłem ciągłym, a na samym początku zaraz po włączeniu przycisku Power tylko chwile działa wentylator i się wyłącza. Nie ma obrazu na matrycy i nie słychać pracy laptopa. Dioda Power się świeci tak długo, aż nie wyłączę laptopa przyciskiem Power.

Bardzo proszę o pomoc, może jakieś nakierowanie, co może być przyczyną takiej awarii.
    Sprawa bardzo pilna!
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 31  
    Wyciągałeś procesor? Nie doszło do jakiegokolwiek uszkodzenia bądź porysowania płyty podczas czyszczenia? Nie zdarzyło się coś co nie powinno np. przy otwieraniu obudowy?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem. Wszystko robiłem z wyjątkową starannością dwukrotnie sprawdzając. Procesor wyciągałem wtedy jak już nie ruszało żeby sprawdzić czy z nim wszystko w porządku i włożyłem go na swoje miejsce, nałożyłem znowu pasty i włączyłem i dalej to samo.
  • Poziom 11  
    Sprawdź czy problem występuje po wyciągnięciu baterii na płycie głównej.
  • Poziom 9  
    Czy wystarczy tylko rozłączyć bateryjkę i pamięć biosu zresetuje się beznapięciowo czy trzeba wyjąć ją i uruchomić laptop bez bateryjki?

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

witam ponownie.
    Zrobiłem tak jak radził użytkownik hawryszka - odlutowałem bateryjkę na płycie odczekałem 10 minut i wlutowałem z powrotem na miejsce i dalej to samo - po włączeniu przyciskiem Power chwilę (ok. 2-4s) się zakręci wentylator i cisza oprócz tego zaświeci się dioda Power i świeci dopóki nie wyłączę tym samym przyciskiem przytrzymując ok. 5s. Próbowałem zarówno na samej baterii jak i na baterii i zasilaczu. Na samym zasilaczu to samo.
    Ciekawa rzecz się stała jak wyjąłem baterię i uruchomiłem na samym zasilaczu oraz docisnałem palcami obie strony obudowy - po włączeniu przycisku Power znowu zakręcił się wiatrak i świeci się niebieska dioda Power - ale co dziwne mrugneła pomarańczowa dioda baterii informująca o słabej baterii, a przecież baterii w środku nie było zainstalowanej..

Ma ktoś inne pomysły żeby przywrócić ten laptop do życia??
  • Poziom 33  
    Problem występował wcześniej diagnostycznie podgrzał bym północ. Czy to płyta ze zintegrowaną grafiką Intela?
  • Poziom 9  
    A podgrzanie nie uszkodzi mostka północnego? Nie dysponuje hot airem niestety a zwykłą lutownicą kolbową czy transformatorową raczej się tego nie robi

Dodano po 3 [minuty]:

tam jest karta ATI
  • Poziom 9  
    Włożyłem baterię od innego modelu toshiba a200 (bateria jest identyczną jak ta) i włączyłem przycisk power i wiatrak chwilę się zakręci i świecą się diody: na niebiesko dioda zasilania, na niebiesko dioda power, na pomarańczowo mruga co jakiś czas dioda ładowania.
    Dziwne to jest to, że wskazuje jakby była bateria nie naładowana, a sprawdzałem przeniosłem do innego laptopa tej samej serii a200 i jest na full.
    No chyba, że tą diodą komputer informuje, że coś jest nie tak z płytą albo układem zasilania na płycie?

Pomijając podgrzanie grafiki (nie mam hot aira) można jeszcze zrobić jakąś diagnostykę?

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam jeszcze, że tak jak poprzednio tylko chwilę zakręci, nie słychać pracy dysku ani nie ma obrazu na matrycy.
  • Poziom 33  
    Podłącz monitor zewnętrzny pod Złącze D-SUB i sprawdź czy obraz się pojawi
  • Poziom 9  
    Podłączyłem tego laptopa pod zewnętrzny monitor przy pomocy gniazda DSUB i dalej nic. Chwilę się wiatrak zakręci i cisza. Nie ma obrazu nie słychać pracy dysku. Świecą się diody: na niebiesko dioda zasilania i dioda Power natomiast dioda od ładowania baterii pulsuje co jakiś czas.

Sprawdziłem też obie kości pamięci RAM oraz dysk twardy na innym, drugim laptopie Toshiba A200 (inny model) i działają.

Dodano po 38 [minuty]:

Przepraszam ale wprowadziłem Państwa w błąd - wiatrak kręci się cichutko ok. 10 sekund - zmiarzone na stoperze (a nie jak pisałem 1-2s.), po czym się zatrzymuje ale obie niebieskie diody (zasilania i power) nie przesają się świecić na niebiesko (sprawdzane na zasilaczu od tego laptopa 19V, 6,3A bez baterii.
    Chyba procesor jest zatem sprawny skoro tak długo się kręci?

Dodano po 1 [godziny]:

Rozebrałem laptopa ponownie na części pierwsze (tym razem odkręciłem kartę grafiki) - dołączam jej zdjęcia.
    Toshiba A200-M8 (PSAE6E) - nie uruchamia się po czyszczeniu i nowej paście term. Toshiba A200-M8 (PSAE6E) - nie uruchamia się po czyszczeniu i nowej paście term. Toshiba A200-M8 (PSAE6E) - nie uruchamia się po czyszczeniu i nowej paście term.

Zastanawia mnie czemu ktoś tu wcześniej dał jakąś białą maź na układy scalone (maż była na 4 scalakach na 1 z nich nie ma bo została na radiatorze) - nie wiem czy to silikon czy jakiś klej, ale ciągnie się. Może zamiast tego białego na te scalaki dookoła rdzenia graficznego dać pastę termoprzewodzącą albo wyczyścić z tego białego i tak włączyć?
    Ktoś ma jakiś pomysł?

• Poziom 30  
    Ta "maź" to są termopady silikonowe, nie da się ich zastąpić pastą, bo muszą mieć określoną grubość. Jeśli nie stwardniały i są całe to zostawić, jeśli są popękane lub rozerwane to trzeba je zastąpić nowymi.
  • Poziom 9  
    Myślę, że skoro karta grafiki nie jest przylutowana na stałe i jest gniazdo w które wchodzi, to jest to dedykowana karta na złącze PCI Express.
    Zamieszczam jeszcze zdjęcie od drugiej strony.

Toshiba A200-M8 (PSAE6E) - nie uruchamia się po czyszczeniu i nowej paście term.

Nie wiem czy taki w ogóle jest. Ale skoro na płycie pozostaje gniazdo S-Video to chyba tak. Do karty grafiki którą wymontowałem idzie tylko taśma do złącza DSUB.
    Czy można uruchomić laptop bez tej karty czy wtedy wystartuje układ graficzny zintegrowany na płycie?

Dodano po 1 [minuty]:

Ale tak by zmiekły mocno te termopady?
  • Poziom 33  
    Niestety nie wystartuje. Jak możliwość podmień kartę graficzną jeżeli ktoś z twoich znajomych posiada taki lapek.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak już rozkręciłeś lapka zrób na początek reset CMOS. Zewrzyj na chwilę styki tej niebieskiej baterii na płycie lub ją wylutuj, a potem wlutuj ponownie.
  • Spec od komputerów
    piotrek.loozik napisał:

Czy można uruchomić laptop bez tej karty czy wtedy wystartuje układ graficzny zintegrowany na płycie?

Nie.
  • Poziom 9  
    Bateryjkę odlutowywałem wczoraj, odczekałem 10minut i wlutowałem znowu i nic to nie dało. Nadal nie było obrazu.
  • Spec od komputerów
    Masz miernik, zasilacz laboratoryjny, kartę diagnostyczną?
  • Poziom 9  
    Mam miernik

Dodano po 45 [minuty]:

które napięcia opłaca się pomierzyć?
  • Poziom 33  
    Na twoim miejscu znalazł bym kogoś z Hotem diagnostycznie podgrzał mostek północny jeżeli nie pomoże wtedy układ graficzny.
  • Poziom 9  
    To by było powodem, że po podłączeniu dysku w ogóle nawet nie słychać żeby chociaż na sekundę się włączył dysk?
  • Spec od komputerów
    piotrek.loozik napisał:
    To by było powodem, że po podłączeniu dysku w ogóle nawet nie słychać żeby chociaż na sekundę się włączył dysk?

Oczywiście.
  • Poziom 9  
    Tą białą "maź" (termopady silikonowe) miałem też w pobliżu mostka pólnocnego na elementach: PQ35, PQ36 oraz PQ38, PQ39.
    Ta maź mi się rozlała z tych elementów (widocznie ktoś dał jej za dużo albo się stopiła i spadła) i część z niej znajdowała się pomiędzy tymi elementami a część na nich. Była niekompletna na elementach, więc pozbyłem się jej wyczyściłem też pomiędzy elementami. U mnie w sklepie nie mają termopadów.

Pamiętam, że wcześniej próbowałem je nakładać na te elementy i myślę, że może ta maź już się nie nadaje i może to jest powodem nie uruchamiania się laptopa?

Czy te termopady na tych elementach są konieczne? Czy te układy aż tak się grzeją, że mogą się spalić bez termopadów??
    Czy można diagnostycznie uruchomić płytę bez tych termopadów?
  • Spec od komputerów
    piotrek.loozik napisał:

Czy można diagnostycznie uruchomić płytę bez tych termopadów?

Bez termopadów na tranzystorach na chwilę spokojnie można.
  • Poziom 9  
    A nie usmażą się? Mam na myśli zarówno te elementy na płycie głównej o których wspominałem (PQ35, PQ36 oraz PQ38, PQ39) jak i te na karcie grafiki - widać je na załączonych przeze mnie zdjęciach?
  • Spec od komputerów
    piotrek.loozik napisał:
    A nie usmażą się? Mam na myśli zarówno te elementy na płycie głównej o których wspominałem (PQ35, PQ36 oraz PQ38, PQ39) jak i te na karcie grafiki - widać je na załączonych przeze mnie zdjęciach?

Nic im nie będzie, docelowo należy zastosować termopady.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki wszystkim udzielającym się osobom. Jutro rano poskładam laptopa i spróbuje go uruchomić bez tych termopadów. Jak ruszy to docelowo kupię termopady. Ktoś się orientuje jak dobierać te termopady (są ponoć różne grubości)??
  • Poziom 31  
    Ja zawsze używam 1mm jeżeli używam termopadów, jednak ostatnio używałem pasty nakładając odpowiednią ilość.

• Poziom 30  
    Przeglądnąłem zdjęcia, na tranzystorach są resztki białej pasty termoprzewodzącej. Nałóż więc pastę na te elementy, na rdzeń grafiki oraz chipset można dać jakąś lepszą, bo widać, że taka była nałożona fabrycznie.
  • Poziom 33  
    Mam taki sam model. Na tranzystorach powinny być pozostałości takiej białej pianki nie jest to pasta. Jeżeli już wymieniasz tam powinien być termopad o grubości ok 1mm. Warstwa pasty będzie za cienka.
  • Poziom 9  
    Ściągnałem tą "białą maź" (podobno termopad silikonowy) tylko z tranzystorów na płycie. Na karcie grafiki zostawiłem. Uruchomiłem laptopa i dalej to samo.
    Procesor uruchamia wentylator prawda? Jeśli tak to do procesora musi dochodzić napięcie. Diody z przodu pewnie są na napięcie ok. 5V (myślę, że wentylator też na takie jest napięcie), więc przetwornica chyba działa. Co może być przyczyną braku startu dysku oraz obrazu i zatrzymywania się wentylatora?

Dodano po 14 [minuty]:

Dziwne jest to, że nie działa bo nie wiadomo czemu. Przejrzałem pod lupą całą płytę główną punkt po punkcie i nigdzie nie ma żadnych uszkodzeń przypaleń itp. Podobnie karta grafiki i procesor. Czy tak często bywa, że nie działa laptop a nie widać uszkodzeń?

Dodano po 40 [minuty]:

Nie wiem czy to przydatne, ale pomierzyłem rezystancje cewek:
    - przy samym wejściu nap. zasilającego (chyba sekcja układu zasilania):
    PL7 R=1ohm
    PL8 R=1ohm

W okolicy układu Intel NH82801HBM (mostka południowego):
    PL3 R=1ohm
    PL6 R=1ohm
    PL5 R=1ohm
    Przy gnieździe CPU:
    PL12 R=1ohm
    PL13 R=1ohm
    W okolicy układu PCI8302 (w pobliżu czytnika kart być może ten układ jest od tego czytnika):
    PL10 R=1ohm

Nie mam czym pomierzyć indukcyjności tych cewek.