Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWO/D 43140 nie wiruje

vento1.8 17 Lis 2013 13:50 5541 5
  • #1 17 Lis 2013 13:50
    vento1.8
    Poziom 8  

Witam.
    Problemem jest pralka Whirlpool AWO/D 43140, które nie wiruje.
    Pralka ma niecałe trzy lata. Ponad pół roku temu skończyła się na nią gwarancja, ale od początku:
    1. Tydzień po zakupie pralki, żonka stwierdziła że coś jest nie tak - pralka nie odwirowała prania. Przyjechał serwisant, podpiął kabel i stwierdził że niema błędów, to wgrał asekuracyjnie nowy soft i pojechał. Na wieczór okazało się że dalej to samo.
    2. Po kilku dniach przyjechał ponownie serwisant. Stwierdził, że luźny jest pasek. Wymienił na nowy, posprawdzał, popatrzył i powiedział że będzie ok. Okazało się, że było ok może na miesiąc. Ponownie ten sam problem - żona wyciąga pranie do miski namoknięte wodą.
    3. Przyjechał ponownie serwisant zmienił pasek i pojechał. Po czterech miesiącach brak wirowania znowu powraca.
    4. Przyjeżdża serwisant po raz czwarty. Był już zdenerwowany (było widać po twarzy). Zmienił pasek i powiedział że jeżeli problem się powtórzy to zabierze pralkę na warsztat.
    Po czwartej wizycie miałem dwa lata spokoju. Kilka dni temu problem powrócił. Ewidentnie pralka wykazuje chęci wejścia na obroty przy wirowaniu ale nagle przerywa wirowanie i obraca to w jedną to w drugą stronę.
    Wydaje mi się że jest to wina bardzo cienkiego i wąskiego paska, który się wyciąga ale wpadłem na pomysł, że w pralce jest jakiś czujnik, który przy ślizganiu paska przerywa wirowanie.
    Zrobiłem kilka prób:
    - jeżeli niema prania w bębnie (minimalne opory bębna na pasku) wszystko działa ok (pralka wiruje, pierze itd.).
    - gdy pranie jest w bębnie to jest próba wirowania, która jest przerywana (nieraz słychać jakby silnik kręcił się szybciej niż obraca się bęben).
    - po zdjęciu paska i po jego ponownym założeniu pralka częściowo odwiruje a później to znowu brak wirowania.
    - gdy zdjąłem pasek całkowicie silnik włącza się na chwilę i około po trzech próbach wyskakuje na pralce "serwis" i mrugały chyba kontrolki.

Moje pytanie:
    Czy ma ktoś pomysł jak wyłączyć ten czujnik, który po zdjęciu całkowitym paska podał sygnał że bęben się nie obraca? Jeśli macie inne pomysły z chęcią wysłucham. Za każdą sugestię wielkie dzięki.

1 5
  • #2 17 Lis 2013 16:42
    Tomix C
    Poziom 12  

Jeśli pasek jest w miarę możliwości napięty nie jest jakiś bardzo luźny to moim zdaniem problemu trzeba szukać gdzie indziej. Podobne objawy które opisujesz występują przy uszkodzonym tachometrze. Znajdują się on na końcu silnika w okolicach szczotek.
    Tylko dziwne, że na pusto działa normalnie. Jeśli ten pasek się ślizga to masz dwie opcje jedna to kupić nowy a druga to ten stary posmarować kalafonią jeśli nie jest bardzo luźny.

0
  • #3 17 Lis 2013 17:11
    Tomix C
    Poziom 12  

Podobny wątek już był z pralką z tej serii AWO
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2496791.html
    Nie chce straszyć ale chyba czeka cie wymiana silnika.
    Pytałeś wcześniej czy jest czujnik prędkości obrotowej bębna to odpowiadam że nie ma to tachograf zlicza obroty.

0
  • #4 17 Lis 2013 17:37
    vento1.8
    Poziom 8  

Szczerze mówiąc zamówiłem już nowy pasek. Do odbioru będzie za kilka dni. Jeżeli chodzi o kwestię smarowania kalafonią to o jaką postać kalafonii chodzi? Czy jest kalafonia jako pasta?
    Pasek nie jest na pierwszy rzut oka luźny ale po wymianie przez serwisanta dwa lata temu pomogło.
    Myślałem o wymianie paska na szerszy ale o takiej długości akurat niema.

Czy ktoś orientuje się jak można wyłączyć ten "czujnik" lub to co jest odpowiedzialne za pracę pralki tylko z założonym paskiem?

Dodano po 11 [minuty]:

Jeżeli chodzi o silnik to zauważyłem, że troszeczkę szumi przy obracaniu. Szumienie występuje również gdy niema założonego paska. W pierwszej chwili myślałem że to może łożyska ale teraz już sam nie wiem. Może i silnik jest trefny. We wtorek mam dzwonić czy przywieźli ten pasek. Jak już założę go to napiszę czy wiruje czy dalej nie wiruje.
    Dzięki za zainteresowanie problemem.

0
  • Pomocny post
    #5 17 Lis 2013 18:32
    ROBSON33
    Moderator AGD

vento1.8 napisał:
    Jeżeli chodzi o silnik to zauważyłem, że troszeczkę szumi przy obracaniu. Szumienie występuje również gdy niema założonego paska. W pierwszej chwili myślałem że to może łożyska ale teraz już sam nie wiem.

Silnik do regeneracji, temat wielokrotnie wałkowany na forum.

0
  • #6 29 Lis 2013 21:50
    vento1.8
    Poziom 8  

Witam ponownie.
    Trochę czasu minęło od mojego ostatniego postu ale miałem problem z zakupem tego paska klinowego. Dzisiaj zakupiłem pasek za 25 zł. Po założenia paska żonka wyprała jedno pranie z wirowaniem i bez żadnych problemów. Tak więc mogę chyba powiedzieć że winien całego zamieszania był "pasek klinowy", który się po prostu ślizgał przy wysokich obrotach. Po porównaniu starego i nowego paska zauważyłem znaczną różnicę w długości.

Jeśli chodzi o silnik to może i kwalifikuje się do wymiany czy regeneracji ale na razie działa i moim zdaniem nie warto inwestować.

0