Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie fazowe kilku odbiorników indukcyjnych jednocześnie i detekcja "0

17 Lis 2013 14:33 2064 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Projektuję sterownik pieca C.O i CWU i już na początku natrafiłem na problem a mianowicie jak prawidłowo sterować mocą odbiorników indukcyjnych (pompy, dmuchawa) o mocy do 300w? zależy mi na co najmniej 4 wyjściach sterowanych fazowo (po przeczytaniu wielu komentarzy na forum odpuściłem sterowanie grupowe silnikami, nie wiem czy słusznie). Zależy mi na eliminacji zakłóceń przy minimalnej ilości elementów. Nigdy jeszcze nie pracowałem z napięciem sieciowym i podchodzę do tego tematu z dużą ostrożnością.

1. Czy ten schemat wymaga uzupełnienia o dodatkowe filtry? Jakie parametry powinien mieć rezystor R1? Czy zastosować jeszcze dławik przed modułem z kilkoma takimi układami? Oczywiście zastosuję optotriaka bez detekcji "0"

2. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do pomiaru przejścia przez "0" po stronie wtórnej transformatora? czy taki układ będzie dobry?
    Czy lepiej zastosować układ bezpośrednio wpięty do sieci z separacją galwaniczną? Np:
    lub

3. co z napięciem samoindukcji na odbiornikach przy wyłączaniu triaka? czy należy zastosować dodatkowe warystor?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Robo24 napisał:
    Projektuję sterownik pieca C.O i CWU i już na początku natrafiłem na problem a mianowicie jak prawidłowo sterować mocą odbiorników indukcyjnych (pompy, dmuchawa) o mocy do 300w?

Falownikami. Regulacja fazowa sprawdzi się przy silniczkach o mocy poniżej 100W, przy większych może być problematyczna, zwłaszcza gdy nie masz kontroli nad pracą (pompa nie ruszy ze względu na przypadkowo wieksze opory ruchu ze względu na kawałek kamienia kotłowego pod wirnikiem).
    W małej instalacji można też odpuscić sterowanie obrotami pomp a pozostać wyłacznie przy sterowaniu obrotami wentylatora i tą droga regulować spalanie paliwa stąłego..

Robo24 napisał:
    po przeczytaniu wielu komentarzy na forum odpuściłem sterowanie grupowe silnikami, nie wiem czy słusznie

Słusznie oczywiście.
  • Poziom 10  
    Pompy mają około 70w. Jakie problemy mogą mnie czekać przy sterowaniu dmuchawą 300w? jakie zastosować filtry?