Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujka KX15DD - fałszywe alarmy

bgolab 17 Nov 2013 16:00 3141 3
Optex
    bgolab
    Level 22  
    Mam system alarmowy zainstalowany i monitorowany przez znaną firmę (Matrix 832 + czujki Pyronix).
    Od początku w odstępach 1 roku pojawiały mi się fałszywe alarmy z czujki w kuchni. Zawsze to były alarmy a nie sabotaż więc kwestia styku mikrowyłacznika odpada.
    Serwis twierdził, że trzeba czyścić czujki. OK. Po następnym alarmie, że trzeba zmniejszyć czułość czujki. Zmniejszyłem na LOW.
    Od tego czasu minęły 2 lata i alarmy z tej samej czujki zaczęły się znowu pojawiać tym razem 3x na dobę jak mnie nie ma w domu.

Skonsultowałem się z serwisem i twierdzą, że może być uszkodzona czujka.
    Wymieniłem tym razem na KX15DT (dual) i czekam na efekty.

Ciekawostka jest taka, że czujka oryginalna skonfigurowana była jako DEOL a rezystory terminujące 4.7k były zamontowane na zaciskach czujki. Jest to o tyle dziwne, że na PCB są takie rezystory wlutowane i wystarczy zworkami wybrać, które mają być podłączone. Pomierzyłem na czujce i wydają się być sprawne.

Dwa pytania do ludzi, którzy mają doświadczenie w tym zakresie:
    1. Z jakiego powodu wykonawca mógł nie chcieć użyć rezystorów na płytce czujki i montował na zaciskach inne?

2. Czy czujka KX15DD może tak sobie bez przyczyny zewnętrznej wzbudzać fałszywe alarmy?

Mam prośbę by odpowiadali ludzie co mają jakąś praktykę w tym temacie bez opowiadań o ciepłych kaloryferach, przewiewie, wpływie pól elektromagnetycznych.
    Dziękuję.

Dodano po 24 [minuty]:

Dodam jeszcze, że ostatnie wzbudzenie tej czujki nastąpiło mimo zasłonięcia jej (nie reagowała na obecność ludzi) i nie był to alarm sabotażowy (tamper). Więc albo coś się dzieje z centralką i linią (wymiana na KX15DT) być może da jakieś wnioski) albo jest możliwe, że coś się dzieje z czujnikiem PIR (ale tutaj nie mam doświadczenia)
  • Optex
    scuzz
    Level 16  
    Zasilanie do czujki sprawdzone? Podmienić żyły w przewodzie do czujki i co najważniejsze polutować końcówki przewodów w złączu w centrali> Być może ktoś niechlujnie je poskręcał. Co do rezystorów czujki Pyronixa mają taką przypadłość że czasami przy użyciu zworek na płycie nie ma przejścia między końcowym stykiem alarm a pierwszym tampera dlatego instalatorzy pewnie zastosowali rezystory na zaciskach.
  • Optex
    crunky
    Level 32  
    bgolab wrote:
    1. Z jakiego powodu wykonawca mógł nie chcieć użyć rezystorów na płytce czujki i montował na zaciskach inne?
    Z przyzwyczajenia, braku wiedzy (przy użyciu rezystorów wbudowanych na czujce trzeba odpowiednio podłączyć przewody,niekiedy trzeba założyć mostek). Miałem kiedyś niemiłe doświadczenie z takimi rezystorami otóż na jednym obiekcie po uderzeniu pioruna przepaliły się te małe rezystory smd na płytkach PCB natomiast wszystkie przykręcone do zacisków (większej mocy zapewne) wytrzymały.
    bgolab wrote:
    2. Czy czujka KX15DD może tak sobie bez przyczyny zewnętrznej wzbudzać fałszywe alarmy?

To jest bardzo częsty scenariusz, czujka generuje alarmy bardzo rzadko - jest szukanie przyczyn zewnętrznych, później częściej i częściej i jeszcze częściej aż wymienisz na nową i wszystko się uspokaja.
    bgolab
    Level 22  
    Od czasu wymiany czujki na DUAL KX15DT nie pojawiły się fałszywe alarmy.