Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle

17 Lis 2013 17:02 3738 7
  • Poziom 11  
    Dział ten wydaje mi się bardziej odpowiedni dla tego tematu niż "Programy komputerowe".

Przedstawiony poniżej skrypt jest dodatkiem dla programu FreeCAD ( http://www.freecadweb.org/ ). Dzięki niemu można w łatwy sposób wyeksportować zaprojektowaną w Eagle płytkę do modelu 3D. Jedyne co jest potrzebne to oprogramowanie FreeCAD + moduł PCB oraz modele podzespołów.

Dlaczego FreeCAD? Przede wszystkim jest darmowy ;) i bardzo prężnie rozwijany.

Możliwości modułu
    - obsługa warstw 20, 21, 22, 39, 40, 41, 42, 43, 47, 51, 52
    - wyświetlanie otworów, przelotek niezależnie od siebie
    - możliwość wyboru koloru, przeźroczystości oraz nazwy dla poszczególnych warstw
    - współpraca z Eagle w wersji >= 6.5.0 oraz FreeCAD >= 0.14 (dev, w 0.13 też powinno działać)

Instalacja
    Info w pliku install.

Konfiguracja modułu
    Całość opiera się na dwóch plikach:
    - conf: główny plik konfiguracyjny, zawiera listę obsługiwanych warstw, ścieżki położenia modeli (plik tekstowy),
    - param: główny plik odpowiedzialny za przypisanie elementom z programu Eagle konkretnych modeli 3D (plik tekstowy).

Modele
    Wszystkie modele muszą być w formacie *.igs. Dodatkowe elementy można pobrać np. z:
    - http://www.tracepartsonline.net (należy zwrócić uwagę na licencję danego modelu),
    - http://www.3dcontentcentral.com (należy zwrócić uwagę na licencję danego modelu).
    Bądź wykonać je samemu.

Wymogi co do płytek zapisanych w plikach *.brd
    - należy unikać logotypów zapisanych na warstwach 21, 22, 51, 52 - zbyt duża liczba elementów do wygenerowania może zawiesić program
    - kontury płytki muszą tworzyć zamknięty obszar (linie nie mogą "wisieć" w powietrzu)
    - linie konturów nie mogą na siebie zachodzić (jedna linia pod drugą, itp.)
    - unikanie zaokrągleń występujących na konturach płytki (obecnie nie działają)
    - zapisane w aktualnej wersji Eagle

Mała próbka możliwości :)
    FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle

oraz filmik (z wersji v1)

Moduł PCB v2 jest we wczesnej fazie rozwoju więc nieuniknione są występującego przy jego używaniu problemy. Wszelkie sugestie/propozycje zmian są mile widziane (prócz tych znajdujących się w pliku todo ;) ).

Program można pobrać ze strony https://sourceforge.net/projects/eaglepcb2freecad/.
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Mały update skryptu ;). Wprowadzone w wersji 2.1 zmiany to:
    - dodanie możliwości wyboru dotyczącego zastosowania/pominięcia podstawek dla wszystkich elementów jednocześnie,
    - zapis listy brakujących elementów do pliku tekstowego,
    - i na końcu najważniejsza zmiana - wprowadzenie kolorów dla elementów, od teraz można zaimportować modele z plików igs do FreeCADa w dwóch trybach - jako jednokolorowe (tak było dotychczas) bądź pomalowane zgodnie z informacjami zapisanymi w pliku iges.

Mała próbka możliwości
    FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle

I jak poprzednio wszelkie sugestie/propozycje zmian są mile widziane :).

Źródła z nową wersją znajdują się w pierwszym poście.
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    Cześć. Mam problem z wczytaniem brd z Eagla 6.5.0 do FreeCAD. Wyskakuje mi taki błąd i nie za bardzo wiem jak to ugryźć
    FreeCAD - odczyt plików brd z programu Eagle
    Czy byłby ktoś w stanie pomóc?
  • Poziom 11  
    Witam, prawdopodobnie występuje u Ciebie błąd, który został zgłoszony kilka dni temu. Będzie to naprawione w nowej wersji, jeżeli chcesz sam sobie to naprawić to otwórz plik /formats/mainForms.py i zamień linijkę

sys.path.append(__currentPath__ + "command")

na

sys.path.append(__currentPath__ + "/../command")

Jeżeli jest to ten sam błąd to rozwiązanie powinno pomóc.
  • Poziom 9  
    Problem ustąpił po zmianie tej linijki, ale teraz mi wszystko wisi na PCB Settings. Cały czas się ładuje i nie chce ruszyć dalej, nie mogę zmienić żadnej opcji, a czekam ponad 0.5h.
  • Poziom 11  
    Podstawowe pytanie, skrypt się zawiesza przed wciśnięciem przycisku Accept czy po jego wciśnięciu.
    Co do pierwszego to masz prawdopodobnie za starą wersję FreeCAD (min. dev. v0.14). W nowszych wersjach FreeCADa kursor przyjmuje kształt klepsydry ale da się zmieniać ustawienia w starszych nie.
    Zwieszenie się programu po wciśnie przycisku Accept powoduje źle zaprojektowana płytka (patrz pierwszy post w temacie - Wymogi).
  • Poziom 9  
    A faktycznie mam złą wersję, a myślałem, że pobrałem najnowszą (0.13). Już wszystko działa :) A kiedy mógłbym liczyć na te zaokrąglenia w obrysie płytki? Mam taki jeden projekt co bez tego nie ruszy.
  • Poziom 26  
    Mam takie pytanie odnośnie tego właśnie Cada, otóż czy da się tak zrobić by wczytać bitmapę lub jpg jako tło do narysowania części? Normalnie mi wczytuje takie obrazki ale nic się nie da z nimi zrobić ani rysować by można było potem z tego rysunku modelować.
    Przecież to niezwykle ważna funkcja.
    Szukam i nic nie mogę znaleźć. Wszędzie tylko jak normalnie rysować. A to bezużyteczne bez planów "pod ołówkiem".