Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

simson sr50 - przerobienie obrotomierza na prędkościomierz

17 Lis 2013 17:09 1866 5
  • Poziom 9  
    witajcie:) ostatnio wpadł mi do głowy pewien pomysł a mianowicie przerobienie obrotomierza na prędkościomierz, obrotomierz dziala na zasadzie pomiaru ilości obrotów wału( mówie to o obrotomierzu lumel ms11-052) i narzuciło mi sie pytanie czy dało by się go przerobić aby sygnały ujemne(zwieranie piny sygnałowego do masy)były jako impulsy a nie dodatnie. wg mnie to jest chyba tylko zmiana elementów RC ew tyrystory lub tranzystory dodać i chciałbym to zastosować jako prędkościomierz w simsonie sr50m myślełem nad zastosowanie czujnika na magnes(zapomniałem jak się nazywa). myśle ze trzeba było by tylko wstawić kondensator o odpowiedniej pojemności tak jak się przerabia obrotomierz z 4T na 2T, ogólnym problemem tylko była by kalibracja
    Dlaczego taki pomysł? mam zmienione przekładnie w simsonie i oryginalny licznik by oszukiwał.chciałbym też mieć w nim licznik przebiegu ale to chyba zrobie na jakimś układzie i wyświetlaczy LED. jak temat nie tu to proszę przenieść:) dziękuje i miłego myślenia:P
    Ps. nie za bardzo wiem jaki element (RC)w tym obrotomierzu za co odpowiada ale się dowiem
    Ps. 2 interesuje się elektroniką i niektóre pojęcia nie sa mi obce a jak czegoś nie wiem to google
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    radekzz1 napisał:
    czy dało by się go przerobić aby sygnały ujemne(zwieranie piny sygnałowego do masy)były jako impulsy a nie dodatnie

Co chcesz przerabiać? Przecież ten obrotomierz reaguje na sygnał z przerywacza. Zastanów się, jak ten pracuje i jaki sygnał tam masz.
    radekzz1 napisał:
    wg mnie to jest chyba tylko zmiana elementów RC ew tyrystory lub tranzystory dodać

To jakaś głębsza myśl jest, czy tylko wymieniłeś nazwy wszystkich podzespołów, jakie znasz?

Aby taki obrotomierz cokolwiek pokazywał, musiałbyś dostarczyć impulsów, zależnych od obrotów koła, o dość dużej częstotliwości. Nawet zmiana stałej czasowej w tym obrotomierzu nie rozwiąże sprawy i odczyt będzie, jeśli jakiś, to niestabilny.
    Co z zasilanie tego ustroju? Bo wymaga on stabilnego zasilania o określonej wartości, a z tym w motorowerach jest problem. Nawet nie tyle z wartością, co z "czystością".
    Czemu nie zastosujesz jakiegoś gotowego, programowalnego (wpisujesz indywidualną wielkość lub obwód koła) licznika rowerowego? Są też takie do motorowerów.
  • Poziom 9  
    w moim motorze jest zasilanie 12v zapłon elektroniczny(bezstykowy) jestem troche w temacie elektroniki. z tego co czytałem i doświadczyłem to ten obrotomierz ma sygnał podłączane z cewki WN. chce go przerobic go na prędkościomierz i żeby impulsy były dostarczene do niego jako 12v a nie ok 80v.(sygnał do niego jest dostarczany z kabla który jest owiniety w okół kabla WN). ten obrotomierz nie reaguje na sygnały z przerywacza.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na pewno
    Cytat:
    lumel ms11-052
    a nie lumel 1 - 052? Bo schemat tego obrotomierza i opisy jego modyfikacji są na forum. I skoro
    radekzz1 napisał:
    jestem troche w temacie elektroniki
    to co za problem, by przerobić wejście tak, by reagował na hallotron?

Dodano po 1 [minuty]:

radekzz1 napisał:
    w moim motorze jest zasilanie 12v

Pozostaje jeszcze kwestia "czystości" tego zasilania. Żarówki będą działać bez problemu. elektronika już niekoniecznie. Zapłon elektroniczny z jakiej grupy - TCI, CDI, inne?
  • Poziom 9  
    Tak pisze na płytce że to ms11. w elektronice trochę siedzę ale po trochu z każdej dziedziny. jeśli mogę prosić to daj jakieś wskazówki aby podłączyć to pod hallotron, jeśli się nie mylę to wtedy będzie go można testować za pomocą karty dźwiękowej w komputerze z zastosowaniem tyrystora. jeśli źle pisze to popraw:) ułatwiło by wtedy to całą robotę bo będzie można obliczyć prędkość koło i przeliczyć na Hz. w Simsonie mam akumulator więc nie będzie problemu z podłączeniem. postaram się wstawić zdjęcia płytki to może coś z tego pomysłu będzie:) pozdrawiam
    Zapłon cdi (do uruchomienia nie trzeba akumulatora) cewka wn z VW bo poprzednia się spaliła (zapodam foto)
  • Poziom 9  
    zdjęcia z neta ale są takie same jak moja płytka ms11-052 :toral:simson sr50 - przerobienie obrotomierza na prędkościomierz simson sr50 - przerobienie obrotomierza na prędkościomierz