Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L500D-10R - Bardzo sie grzeje nawet gdy nie jest obciążony

17 Lis 2013 22:26 4569 24
  • Poziom 14  
    Witam

Problem jest dość dziwny.

Laptop nawet gdy nie jest obciążony, czyli po prostu odpalony sam pulpit, jest bardzo gorący. Szczególnie pod touchpadem oraz w okolicach baterii. Do tego pobiera bardzo duży prąd z baterii przez co wytrzymuje ona kilkanaście - kilkadziesiąt minut. Procesor w tym stanie jest w spoczynku czyli 0% użycia. Mimo to jego temperatura wynosi około 60 stopni, a dysku twardego 40. Chłodzenie jest sprawne - wentylator pracuje na wysokich obrotach i wydmuchuje gorące powietrze, otwory wentylacyjne są czyste. Gdy procesor zacznie być wykorzystywany jest tragedia. Np. dzisiaj instalowałem jakiś programik i procesor był używany w około 30-50% i po kilku minutach osiągnął ponad 90 stopni a HDD ponad 60. Wentylator chodził na full obrotach i zionął gorącym powietrzem. Wielokrotnie zdarzało się że np. podczas oglądania filmu laptop się po prostu wyłączał z przegrzania, a czasami wywalał komunikat aby czym prędzej wykonać kopie zapasową danych bo mogą zostać one utracone. Kiedyś, gdy był jeszcze na gwarancji trafił z tego powodu do serwisu, jednak prawdopodobnie nic z tym nie zrobiono. Laptop ma 4 lata i już raz była wymieniana bateria bo całkiem padła. System przeinstalowany wiec to nie jego wina.

Czyli podsumowując - ciągnie prąd nawet gdy nie jest obciążony i przerabia go niepotrzebnie na duże ilości ciepła.

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Czyściłeś chłodzenie?Zmieniałeś termal pady?Zmieniałeś pastę termoprzewodzącą?
  • Poziom 14  
    Myślałem nad tym jednak doszedłem do wniosku ze nie ma potrzeby bo ciepło jest sprawnie przekazywane do radiatora z wentylatorem. Tu chodzi o zdecydowany nadmiar wytwarzanego ciepła a nie o problemy z chłodzeniem.
  • Poziom 28  
    Spróbuj na chwile zmniejszyć taktowanie i napięcie procka.

Dodano po 2 [minuty]:

Może ten nek/tokin już siada i dlatego przerabia nieużywany prąd w energie?

Dodano po 34 [sekundy]:

Choć pewnie ja bym obstawiał wadliwe chłodzenie.
  • Poziom 14  
    domio33 napisał:
    Spróbuj na chwile zmniejszyć taktowanie i napięcie procka.

Dodano po 2 [minuty]:

Może ten nek/tokin już siada i dlatego przerabia nieużywany prąd w energie?

Dodano po 34 [sekundy]:

Choć pewnie ja bym obstawiał wadliwe chłodzenie.

Da rade z poziomu BIOSa?

nek/tokin?

Wątpię bo jak napisałem cały czas dmucha ciepłym powietrzem i zżera duże ilości energii w stanie spoczynku...
  • Poziom 28  
    Tak z poziomu biosu to trzeba zrobić.
    Nek tokin to taki wadliwy kondziorem w lapkach toshiby.

Dodano po 16 [sekundy]:

Choć nie zawsze.

Dodano po 1 [minuty]:

A spróbuj lapka przerzucić w oszczędzanie energi i czy ten sam objaw występuje.
  • Poziom 14  
    Poczytałem trochę o tym kondensatorze i objawy jego uszkodzenia są zdecydowanie inne... Lapek cały czas pracował w trybie eko. W zwykłym trybie jest tak samo. Obniżę napięcie i taktowanie procka i zobaczymy czy coś się zmieni.
  • Poziom 28  
    A patrzyłeś w ogóle pod spód laptopa? Odkręciłeś pokrywę i patrzyłeś na chłodzenie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Lt_Ado napisał:
    Na jakiej podstawie twierdzisz, że to nie wina chłodzenia ? Odkręcałeś klapę? Zmieniałeś pasty ? Sprawdziłeś stan termopadów ? Stan radiatora ? Nie ? To bierz się za robotę.

Na takiej podstawie ze wentylator wydmuchuje gorące powietrze i to nawet wtedy gdy laptop nie jest w żaden sposób obciążony. Gdyby chłodzenie było wadliwe to radiator z wentylatorem byłby chłodny mimo gorących podzespołów. Do tego w tym stanie pobiera tak duże ilości energii ze bateria wytrzymuje max kilkadziesiąt minut a jest ona stosunkowo nowa. Ale ok, mogę zajrzeć do środka, w niczym to nie zaszkodzi.
  • Poziom 13  
    To że laptop dmucha ciepłym powietrzem wcale nie oznacza, że jest odpowiednio chłodzony. Podejżewam z pasty na procesorze to już nie wiele zostało, a i pewnie termopady też już nie spełniają swojego zadania.
  • Poziom 14  
    Laptop ma 5 lat i jakieś 3 lata temu w ramach gwarancji został odesłany do serwisu właśnie z powodu przegrzewania. Ale prawdopodobnie nic specjalnego z nim nie zrobili bo problem nadal występuje. Mam porównanie z wieloma innymi lapkami i z żadnego nie dmuchają takie ilości ciepłego powietrza i żaden nie jest taki gorący w spoczynku. Jakieś dwa lata temu była wymieniona bateria, podejrzewam ze tak szybko padła z powodu wiecznie pobieranego dużego prądu. No i na nowej baterii też trzymał tylko te kilkadziesiąt minut. Komputer jest mojej dziewczyny i od niej mam te informacje. Jak jutro znajdę czas to go rozbiorę, obejrzę i zmienię pastę, może to to...
  • Poziom 14  
    Oki sprawdzę ale jestem pewny ze to nie to. Mam pojecie w tych sprawach i gdyby to wyglądało jedynie na problem z chłodzeniem to nie prosiłbym o pomoc mądrzejszych na forum :wink: No ale zobaczymy :)

P.S. dziewczyna uważa ze bardzo o niego dbała i czyściła regularnie :D
  • Spec od komputerów
    Emil19911991 napisał:
    am pojecie w tych sprawach i gdyby to wyglądało jedynie na problem z chłodzeniem to nie prosiłbym o pomoc mądrzejszych na forum :wink: No ale zobaczymy :)
    P.S. dziewczyna uważa ze bardzo o niego dbała i czyściła regularnie :D

Co zrobiłeś w sprawie chłodzenia?
    Nie powiesz mi że dziewczyna wymieniała pastę i termopady?
  • Poziom 14  
    boro1234567 napisał:
    Co zrobiłeś w sprawie chłodzenia?
    Nie powiesz mi że dziewczyna wymieniała pastę i termopady?

Oczywiście ze nie, przecież żartuje :wink:
    Jutro zrobię chłodzenie i zobaczymy czy pomoże.
  • Spec od komputerów
    Emil19911991 napisał:

Jutro zrobię chłodzenie i zobaczymy czy pomoże.

To bierz się do pracy i informuj o efektach.
  • Poziom 14  
    A wiec przeczyściłem lapka, wymieniłem pastę i uszkodzone termopady. Jest znaczna poprawa, w spoczynku CPU ma 43 stopnie a GPU około 60 i w stresie nie osiąga tak drastycznych temperatur jak poprzednio. Jednak nadal jest problem z pobieranym sporym prądem z baterii. Chyba że ten typ już tak ma. I jeszcze wentylator trochę dziwnie się zachowuje - gdy temperatura delikatnie podskoczy to on od razu gwałtownie przyspiesza. Jak na moje oko zupełnie niepotrzebnie bo nie wydmuchuje mocno ciepłego powietrza. Czy na jego działanie mogą mieć wpływ jakieś sterowniki?
  • Poziom 17  
    Wentylator zwiększa prędkość, żeby sprowadzić CPU, GPU, NB do odpowiedniej temperatury, jak odpowiednio spadnie to zwalnia, możesz mieć ew. w BIOS'ie ustawienia smart fan albo coś podobnego. Komp zbudowany z Turionem na pokładzie będzie się bardziej grzał niż jakieś C2D i będzie musiał więcej ciepła wydalić. Jak masz go rozkręconego możesz zobaczyć czy coś oprócz CPU i GPU się mocniej grzeje.
  • Poziom 7  
    Koledzy właśnie jutro przychodzi do mnie znajomy z takim samym laptopem i problemem czyli przegrzewający się laptop czy ciężko się w nim dostać do chłodzenia /procka ? ma ktoś może jakąś instrukcje serwisową bo nie moge znaleźć

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    bzykuk19 napisał:
    ma ktoś może jakąś instrukcje serwisową bo nie moge znaleźć

http://www.irisvista.com/tech/laptops/Toshiba...te-L505-L505D/remove-laptop-motherboard-1.htm

Zobacz na to, ten model podobnie się rozbiera.
  • Poziom 10  
    Witam skoro laptop jest wyczyszczony prawidłowo nasmarowany pastą zostaje jeszcze zobaczyć co wyrabia system w tle :) Zobacz jaki jest program antywirusowy następnie go odinstaluj potem wpuść na kompa malwarebytes a potem zobacz jak się system zachowuje :)
    Jeśli na kompie są aktualizacje włączone to je wyłącz potem atak cclenerem i daj znac jak poszło a jeśli się grzeje pod touchpadem to panowie blisko jest dysk więc to może coś z dyskiem się dzieje dziwnego. Odpal laptopa z otwartą klapą od dysku i zobacz czy czasami to nie jego wina. Daj znać czy to jego wina. Napisz jaki masz system i jakie zużycie pamięci w czasie spoczynku i procka.
  • Poziom 2  
    Polecam sprawdzić gniazdo zasilania. Czy nie nagrzewa się nadmiernie itd.
  • Poziom 2  
    a tak wogole to musid byc podpieta bateria do laptopa w czasie korzystania z laptopa w domu? w ten sposob niedosc ze zurzywa sie zywotnosc bateri to jeszcze laptop bardziej sie przegrzewa chyba przecierz mozna przelaczyc sie na zasilanie bez bateri w laptopie.