Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

montaz i strojenie filtru

21 Mar 2005 17:32 2978 32
  • Poziom 18  
    jak wykonac i wystroic filtr?cewki chcialem zrobic na rdzeniu zeby zmniejszyc straty w filtrze ,co z kondensatorami?czy bede musial dac przy kazdym kondensatorze polaczenie rownolegle i trymer?moze wystarczy jeden dac trymer dostrojczy i jedne polaczenie rownolegle?W jak sposob pozniej dostroic ten filtr?za pomoca oscyloskopu?Robie to po raz pierwszy ,prosze o rady...
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Bez spektrometru kaplica... :(
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 21  
    Spektrometr to coś z zuuupełnie innej bajki... :wink:

Zdałby się wobuloskop lub analizator sieci, ale niełatwo o coś takiego. Jeśli masz oscyloskop i trochę determinacji, to mógłbyś się pokusić o zbudowanie generatora wobulowanego. Nie posiadam, niestety, pod ręką żadnego schematu - musisz poszukać.
    Przy tego rzędu częstotliwościach, użyteczna może być aparatura stosowana do badania torów audio, pewien używany przeze mnie przyrząd firmy Kokuyo ma generator przemiatany w zakresie do 200 kHz.

A tak z innej beczki...
    Program FilterSolutions, z którego pochodzi wklejony przez Ciebie obrazek, uznałbym za miarodajny. Miałem okazję mierzyć filtry obliczane za pomocą tego programu i wyniki tychże pomiarów potwierdzały poprawność obliczeń. Tak więc, nawet jeśli nie miałbyś możliwości pomierzenia tego filtra, to pojemności możesz dobrać z dość dużą precyzją, bo nawet byle jaki multimetr pozwala na to, no a mostek RLC do zmierzenia indukcyjności też chyba da się znaleźć. W każdym razie będzie to o niebo łatwiejsze niż znalezienie bardziej fachowego sprzętu do pomiarów filtrów.
  • Poziom 21  
    Nie widma tylko sieci. Tak napisałem...
  • Poziom 34  
    Ale Pan komplikuje, dżizus... ;)
    A co to jest spektrometr?
  • Poziom 21  
    Mówiąc dość ogólnie, przyrząd do analizy widma. Przyrząd stosowany w różnych odmianach głównie w fizyce, w tym jądrowej.
    No i ... ? Gdzie jego zastosowanie do pomiarów filtrów ?
  • Poziom 34  
    OK, ja się odłączam.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Kolego Czarutek !

Teraz mi dopiero zaświtało w głowie, że być może chodzi Ci o pomiar charakterystyki filtru z wykorzystaniem analizatora widma i generatora szumu. Ale to wszystko w trybie nader przypuszczającym, gdyż pewności że tak jest - nie mam.

To jest, widzisz, problem związany z operowaniem przez Ciebie nawet nie pojedyńczymi zdaniami, ale wręcz równoważnikami zdań. Trudno się w tym wszystkim połapać i odgadnąć co do czego się odnosi. Dlatego warto jasno formułować myśli i pisać pełnymi zdaniami.

A tak poza tym, to w odniesieniu do przyrządu stosowanego w radiotechnice do analizy widma używa się określenia "analizator widma" (ang. spectrum analyzer). Nie spotkałem się z używaniem określenia spektrometr w innych dziedzinach niż te o których wcześniej wspominałem.
  • Poziom 18  
    a czy do kazdego kondziora mam dac trymer? aby ustawic dokladna wartosc pojemnosci??i najlepiej to zastosowac ceramiczne?dzieki!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Analizator widma to przyrząd, który mi się jednoznacznie kojarzy z analizą widma w zakresie fal radiowych. A jesli chodzi o spektrometr to jest to przyrząd do badania spektrum (czyli widma) w zakresie podczerwieni, VIS i UV), ma on zastosowanie w chemii do analizy substancji, badania szybkości reakci z produktami barwnymi (np. analiza utleniania KMnO4) itp. Więc nie mylmy analizatora widma ze spektrometrem, bo to są całkiem inne wielkości do pomiaru, chociaż zasada pomiaru wydaje się bardzo podobna... Są spektrometry podczerwieni, UV VIS, masowe, itp. Natomiast analizator widma jest tylko jeden i wszyscy wiedzą o co chodzi.... Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Ech...
    Facet się porwał. Pyta jak wycisnąć maksa w domu, a my tu bajdolimy... Sorki.
  • Poziom 21  
    W przypadku tego 5-z-haczykiem pF można dać trymer, w przypadku pozostałych dwóch - raczej nie ma to większego sensu. "Największe" trymery jakie widziałem (powszechnie dostępne) mają pojemność max. rzędu 75 pF, co przy pojemnościach rzędu 6 czy 9 nF czyni zastosowanie takiego trymera bezcelowym. Uważam, że lepiej byłoby stworzyć "baterię" ze stabilnych temperaturowo (!) kondensatorów, niż robić kombinacje z trymerami.
    Poza tym, jest to stosunkowo prosty filtr (niskiego rzędu), dlatego też jest on relatywnie bardziej "tolerancyjny" jeśli chodzi o zastosowane elementy.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    jedi napisał:
    a czy do kazdego kondziora mam dac trymer? aby ustawic dokladna wartosc pojemnosci??i najlepiej to zastosowac ceramiczne?dzieki!

Moim zdaniem: - ponieważ wartości pojemności wyszły 'szalone', co prawdopodobnie wynika ze wzorów na dobroć, i w zależności od tego jak musimy się jej trzymać, to skoro i tak musimy zastosować cewki strojone, to spróbujmy przy tej częstotliwości odpuścić nieco dobroci i trymerom... - strojmy to cewkami.
    Będzie i tak cud... ;)
    Czym to chcecie Panowie mierzyć, macie laboratoria? A te wartości to przecież z obliczeń. Do rzeczywistości mają się prawie nijak.

P.S. Jedi jak widzę czuje gdzie i w jaki sposób włączenie trymera ma sens.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jedi: Teraz dopiero się zreflektowałem, że możesz mieć problem z tym filtrem, ponieważ cewka 848 mH będzie miała znaczną pojemność własną (w przedziale kilkadziesiąt-kilkaset pF - zależnie od sposobu nawinięcia), która w znacznym stopniu wpłynie na parametry tego filtru.
  • Poziom 18  
    to co mam zrobic?zmienic filtr?
  • Poziom 34  
    I wracamy do mojej pierwszej odpowiedzi... ;)
    Takie filtry stroi się w zakładach produkcyjnych. W domu możemy uzyskać tylko baaardzo przybliżoną protezę. :(
  • Poziom 18  
    to sam nie wiem ale prowadzacy bo robie to na zaliczenie mowil zebym zrobil ten filtr ,ten filtr sluzy mi do wzmacniacza selektywnego ,wzmacniacz ten ma dwa identyczne stopnie dwa tranzsytory i dwa te same filtry,chce tym odebrac sygnal z Niemczech i Szwajcarii....
  • Poziom 21  
    Musiałbyś przeprojektować ten filtr w taki sposób, aby nie występowały tak wielkie indukcyjności jak te 848 mH, ponieważ, ze względu na pojemności międzyzwojowe, cewka taka może mieć SRF (częstotliwość rezonansu własnego) w obszarze częstotliwości na jakiej będzie pracować, a to ją niestety dyskwalifikuje.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    SP1AQU napisał:
    ... cewka taka może mieć SRF (częstotliwość rezonansu własnego) w obszarze częstotliwości na jakiej będzie pracować ...

Czy znamy jakiś prakryczny wzór na SRF? Bardzo by się przydał.

Jedi napisał:
    to co mam zrobic?

Jeśli do dyspozycji miałbym oprócz oscyloskopu dokładnie przestrajany generator oraz duuużo czasu i cierpliwości, zrobiłbym chyba tak:
    1) C1 i C3 bym ustalił, przewidując gniazdka na po 3 kondensatory równoległe.
    2) W miejsce C2 włożyłbym na razie trymer. Powiedzmy foliowy: biały 1p2..6p albo żółty 1p4..10p. Przewidziałbym też gniazdko na równoległy kondensator w okolicach 22p.
    3) W miejsce L1 wstawiłbym szeregową protezę 560mH+(100..130)mH, w miejsce L3 330mH+(100..130)mH, a L2 spróbowałbym jakoś zrobić.
    4) Zamiatałbym generatorem i oscyloskopem do bulu. Nie mam pojęcia ile czasu by to trwało przy dużym szczęściu. Przecież nie mam wibratora... ;)
    Tłumienie w okolicach fałdy wychodzi mi powyżej 50dB, jakieś 70.. i na tyle wstępnie próbowałbym wyregulować generator i oscyloskop.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    czarutek napisał:

W sporym uproszczeniu (pomijając rezystancje strat zarówno cewki jak i kondensatora) cewkę rzeczywistą można traktować jako równoległy (z pojemnością własną cewki) obwód rezonansowy, w odniesieniu do którego ma zastosowanie ogólnie znany wzór Thomsona na częstotliwość obwodu rezonansowego.
    Jeśli kogoś to interesuje to odsyłam do literatury np. "Poradnik radioamatora", WKiŁ 1984 Tom 1, były również inne wydania, zdaje się że także w jednym tomie.

Jeśli chodzi o drugą część Twego postu - zrób to o czym piszesz, tylko nie omieszkaj się pochwalić rezultatem doświadczenia. Sugeruję też, abyś zmieniał co jakiś czas rękę przestrajającą generator, tak aby nie wytworzyła Ci się rażąca dysproporcja w obwodzie bicepsów... :lol:
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Czarutek widzę że masz duże doświadczenie w pracach laboraturyjnych(tak ja to nazywam ) pomysł jest dobry trzeba mieć dużo doświadczenia i samo zaparcia (do bulu ).Robiłem coś takiego do swojego zegara ale zrezygnowałem i kupiłem orginał nie mam problemu przynajmniej raz do dnia ustawia korekcje a w Polsce jest tak silny sygnał że wystarczy trzymać zegar zdala od komputera i wszystko gra ( kol. stawiał go na kompie i się nie synchronizował)tu nie pomogą żadne filtry.Przyjemnej pracy Grzegorz sp9coo
  • Poziom 21  
    Swoją drogą, jest to dość nowatorska metoda. Można to chyba nazwać projektowaniem filtrów metodą Monte Carlo. Jedynym jej mankamentem jest to, że wymaga naprawdę sporo czasu. Tak więc, jeśli ktoś nie wierzy w reinkarnację i chciałby się cieszyć sukcesem jeszcze za tego żywota, to polecam bardziej konwencjonalne metody.
  • Poziom 34  
    Bardziej konwencjonalne, czyli jaką na przykład byś p(o)lecił?

P.S. "NHCP", czyt.: IHDKLK, bądź też IHKKLD.
  • Poziom 21  
    Biorąc pod uwagę Twój obecny stan wiedzy:
    czarutek napisał:

to poleciłbym Ci nie projektowanie filtrów lecz książkę "Podstawy elektrotechniki" i potem stopniowe pogłębianie wiedzy. A kiedy już mniej-więcej będziesz wiedział jakie właściwości ma szeregowy bądź równoległy obwód rezonansowy, przyjdzie kolej na filtry.
    Ale nie uprzedzajmy faktów...
  • Poziom 18  
    SP1AQU napisał:
    Musiałbyś przeprojektować ten filtr w taki sposób, aby nie występowały tak wielkie indukcyjności jak te 848 mH, ponieważ, ze względu na pojemności międzyzwojowe, cewka taka może mieć SRF (częstotliwość rezonansu własnego) w obszarze częstotliwości na jakiej będzie pracować, a to ją niestety dyskwalifikuje.

moze bym podciagnal indukcyjnosc rdzeniem?wtedy nie bede musial nawijac duzo zwoji?moze daloby sie rdzeniem podciagnac?czy nie bardzo?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    To nie załatwia sprawy... Zresztą już wcześniej zakładałem nawinięcie tej cewki na rdzeniu ferrytowym, gdyż inaczej miałaby ona bardzo duże rozmiary i astronomiczną ilość zwojów.
    W danych technicznych rdzeni kubkowych produkcji Ś.P. Polferu wynika, że możliwy do wykorzystania rdzeń (przykładowy) M-18/11 wykonany z ferrytu F-2001 miałby stałą Al=3400. Oznacza to, że dla L=848 mH potrzeba równo 500 zwojów. Nie ma najmniejszych szans, aby taka cewka miała pojemność własną znacznie mniejszą (choćby o rząd wielkości) od 5,3 pF. Co więcej - będzie miała o wiele więcej.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeżeli pojemność własna tej cewki wynosi aż 5p, to taki filtr będzie chyba kiepski...?
  • Poziom 18  
    no to moze jakas kompensacja?o ile da sie tak ..moze gdzies zmniejszyc wartosc by skompensowac pojemnosc wlasna cewki?tylko jak to zrobic?i ktory element?nie znam sie zbytnio na obliczaniu filtrów zrobil to komputer za mnie wiec nie wiem co by pozmieniac w tym filtrze zeby wartosci byly bardziej sensowne...czy mozna wogole tak pozmieniac te wartosci?pewnie sie nie da bo komputer by mi dal wiecej schematów przypomne ze ten program wygenerowal mi drugi uklad ale tam cewka byla w Henrach..
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    A czy mógłbyś podać więcej szczegółów odnośnie układu docelowego ?
    Czy dobrze rozumiem, że ten filtr będzie włączony między dwa FETy ?
    Ewentualnie, dlaczego takie założenia - mam na myśli Zwe/Zwy ?
    Czy będziesz ten układ w rzeczywistości wykonywał ?
    Jeśli tak, to czy będziesz miał dostęp do rdzeni ferrytowych kubkowych ?
    Mile byłby widziany schemat układu w którym ten filtr ma pracować.
    Wtedy będzie mi łatwiej coś Ci poradzić.