Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compal FL90 - Po zmianie karty grafiki brak odtwarzania plików mpg mp4

Andrzej Ch. 18 Nov 2013 08:55 2223 9
 • #1
  Andrzej Ch.
  Level 32  
  Witam !
  Mam laptopa Compal FL90 z systemem Windows 7 x64 i 4GB Ram, w którym wymieniłem sprawną kartę grafiki ATI 3650m na ATI 4670m. Sterowniki najnowsze - Catalyst 13.9. Temp. w normie 55-62 stopnie w czasie normalnej pracy, do 85 w stresie, zresztą podobne miałem przy używaniu grafiki ATI 3650m. Po wymianie okazało się, że nie mogę wykonać testu wydajności systemu, gdyż operacja wykłada się na testowaniu VIDEO. Spróbowałem odtworzyć wewnętrznym programem WMP pliki z katalogu windows/performance/winstat pliki które używane są przez system Windows do testów. Okazało się, że odtwarzacz nie chce w ogóle otwierać plików *.mpg i *.mp4. Bez problemu odtwarza wszystkie inne pliki czyli np. AVI/MOV/wmv. Próbowałem instalować różne sterowniki Catalyst, jednak problem występuje nadal. W niektórych przypadkach w zależności od wersji sterownika WMP zgłasza błąd pliku (np. zbyt mało pamięci komputera lub problem z kodekami) albo od razu mam BSOD z błędem 0x000000EA. Na razie nie reinstalowałem jeszcze systemu, który w zasadzie jest "świeży". Proszę o konkretne porady - w czym może być problem. Sterowniki działają stabilnie, normalnie system się nie wiesza.
 • #3
  Andrzej Ch.
  Level 32  
  Sprawdzę późnym wieczorem dopiero. Pytanie, dlaczego w zależności od sterowników nie mogę w ogóle wykonać testu wydajności komputera, a jeśli nawet już mogę to test może być zafałszowany, gdyż wtedy zamiast obrazu mam czarny ekran i słychać tylko dźwięk. Spotkał się ktoś z takim problemem ? Doinstalowałem kodeki K-Lite Mega Codec dla win32 i win64, ale sytuacja się nie zmieniła. Mam wrażeniem że karta nie radzi sobie z formatami które wspiera sprzętowo.
 • #4
  Andrzej Ch.
  Level 32  
  Zainstalowałem program VLC i o dziwo odtwarza wszystkie pliki, ale uwaga - tylko wtedy gdy w tym programie wyłączona jest sprzętowa obsługa wspomagania dekodowania. gdy włączymy wspomaganie sprzętem, niestety, ale nie ma obrazu tylko zielone tło - oczywiście dźwięk działa. Pytanie wobec tego co dalej ?
  Rozumiem, że Windows do testów wykorzystuje sprzętową akcelerację dekodowania ? Pytanie, jak w ogóle sprawdzić działanie samej karty grafiki ?
  Rozważam sprawdzenie sprzętu pod jakimś linuxem LIVECD, proszę o polecenie która wersja linuxa byłaby najlepsza do takich testów i czy w ogóle warto sprawdzić działanie karty, bo może problem tkwi w czymś innym ?

  Wykonałem wczoraj programem 3DMark 06 testy karty pod względem osiągów i jest bardzo dobrze, uzyskany wynik to ponad 6100 pkt. Temp maksymalna to 85 stopni.
  Niepokoi mnie jednak brak sprzętowego wspomagania dekodowania mpg/mpeg2 lub DXVA. Przy włączeniu tej opcji mam czarne lub zielone tło, zamiast video i tylko dźwięk z głośników. Czy to może wskazywać na uszkodzenie karty ? Czy jest to kwestią sterowników ?
 • #5
  tronic1
  IT specialist
  W panelu sterowania - programy domyślne sprawdź jakie programy są przypisane tym rozszerzeniom i sprawdź ustawienia tych programów. Możesz ewentualnie przypisać VLC do tych rozszerzeń. Instalowałeś w systemie jakieś kodeki ? VLC ma swoje. Sprawdź poza tym ustawienia karty w CCC. W linuxie warto sprawdzić. Użyj jakiegoś Ubuntu, np. 10.10.
 • #6
  Andrzej Ch.
  Level 32  
  Wszystkie, przed zainstalowaniem VLC - rozszerzenia plików multimedialnych były przypisane do WMP. Udawało się otworzyć bez problemu pliki avi, wmv i inne, niestety nie mogłem otworzyć plików np. mpg; mp4 czyli plików MPEG; MPEG-2; MPEG-4, które są wspierane przez tą kartę sprzętowo poprzez AVIVO. Dopiero VLC - po odznaczeniu fiszki dekodowania sprzętowego odtwarza wszystkie pliki. Zainstalowałem później kodeki z k-lite mega codec, niestety dalej bez poprawy. Żonglowałem sterownikami, przy zainstalowaniu niektórych wersji (tej windowsowej na przykład) przy próbie uruchomienia odtwarzania jednego z plików mpg/mpeg-2 i mpeg4 od razu mam bSOD z błędem 0x000000EA co wskazuje na problem ze sprzętem lub sterownikiem. Jak na razie pozostaje tylko dekodowanie softwarowe - oczywiście odpada możliwość wykonania rzetelnego testu wydajności karty grafiki w systemie windows.
  Dzisiaj spróbuję pobawić się jeszcze z ubuntu, albo przeinstaluję windows. Znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie, które spróbuję najpierw. Tymczasem proszę o kolejne porady.

  ------------------
  Uruchomiono Linux Mint 15 (LiceCD). Niestety ale system nie wspiera akceleracji mpeg/mpeg2/mpeg4 karty. Zaimplementowany w system odtwarzacz VLC niezależnie od ustawień opcji akceleracji sprzętowej zawsze zużywa tyle samo zasobów procesora komputera, co jednoznacznie wskazuje na brak jej używania. Zużywane zasoby procesora dochodzą do 50%.

  -------------------

  Taka sama sytuacja z Ubuntu.

  -------------------

  Karta pochodzi z laptopa MSI EX625, znalazłem sterowniki dla HD4670 na stronie MSI i zainstalowałem. Po instalcji i przy próbie odtworzenia pliku z zaznaczoną opcją przypieszenia sprzętowego (dekodowania) mam od razu BSOD z informacją, że sterownik wpadł w nieskończoną pętlę - błąd 0x000000EA.
  Na chwilę obecną poza ponowną instalacją czystego systemu wyczerpałem możliwość uruchomienia karty zgodnie z jej możliwościami.

  Uprzejmie proszę o dalsze jakieś sugestie, sprawą instalacji zajmę się jutro, więc jakby ktoś mógł mi pomóc proszę pisać.

  Znalazłem w internecie screen z programu GPU-Z identycznej karty jak moja, generalnie wszystkie parametry się zgadzają oprócz jednego - moja karta nie wspomaga OpenCL, a ta znaleziona w necie ma zafajkowaną tą opcję. Czy to ma jakieś znaczenie ?
 • #8
  Andrzej Ch.
  Level 32  
  @tronic1
  W takim razie lepiej i pewniej zrobić format i od nowa postawić system, dopiero wtedy zainstalować te sterowniki które zgłoszą się przez Windows Update - sprawdzić czy jest OK i ew. później ze strony AMD.
  Dziś wieczorem będziemy się bawić formatowaniem.


  -----------------------------------------
  Zainstalowałem ponownie dzisiaj czysty system, objawy nie ustąpiły.
  Na czystych windowsowych sterownikach nie przechodzi testu wydajności grafiki systemu wondows 7 a przy próbie odtworzenia jakiegokolwiek pliku z katalogu windows/performance/winsat od razu jest BSOD z błędem 0x000000EA.
  Instalacja następnych sterowników od ATI/AMD nie zmienia nic, poza tym że zamiast bsod'ów mam błędy zgłaszane przed odtwarzacz (jak w pierwszym poście).

  Zamontowałem z powrotem kartę ATI 3650m i działa bez żadnych problemów.
 • #9
  tronic1
  IT specialist
  Ja wiem że to nie takie proste, ale najlepiej by było sprawdzić kartę w innym laptopie lub udać się do jakiegoś serwisu i poprosić o sprawdzenie karty. Jest jeszcze inny problem, jakie jest pochodzenie tej nowej karty ? Być może że na karcie jest niewłaściwy bios w sensie że nie do końca współpracuje z płytą. Inna sprawa to chłodzenie. Zresztą przeczytaj -
  http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=20439
  http://www.mxm-upgrade.com/IFL90.html
 • #10
  Andrzej Ch.
  Level 32  
  Witam !
  Karta nie jest nowa i pochodzi z laptopa MSI EX625.
  Z tego wyczytałem, prawdopodobnie karta nie korzysta ze swojego biosu, ale z biosu zapisanego w biosie laptopa (standard mxm-II). Ponieważ karta została zakupiona na jednym z serwisów aukcyjnych, mam kontakt z innymi osobami które takie same (wizualnie) karty zakupiły do swoich compali fl-90 i twierdzą, że w nich bez problemu:
  1. odtwarzane są wszystkie materiały wideo mpeg/mpeg-2/mpeg-4 - wskazywałem tym osobom w jakim katalogu są próbki plików,
  2. działa pomiar wydajności video w systemie windows.

  O chłodzeniu i temperaturach pisałem w pierwszym poście - max 85 stopni (obciążenie, spoczynek ok. 55-62 stopnie). Rozmawiałem z ludźmi którzy uruchomili tą kartę na FL90 i u nich to działa - działa dekodowanie sprzętowe mpeg/mpeg-2/mpeg-4