Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multisplit - jak to działa ?

wnoto 18 Nov 2013 09:56 4137 9
 • #1
  wnoto
  Level 34  
  W jaki sposób podawany jest czynnik roboczy na poszczególne wewnętrzne jednostki ?
  Widziałem, że niektóre mają z nich mają równoległe podłaczenia do jednostki zewnętrznej. Czy tylko takie podłaczenie jest możliwe ?

  Czy możliwe jest podłaczenie szeregowe 2 jednostek wewnętrznych (domyślam się że sprawność drugiej istotnie spada)

  Czy stosowane są w układzie czynnika trójniki rodzielające czynnik do wielu jednostek wewn (tak jak kaloryfery) ?

  Obieg czynnika w całym układzie wymusza sprężarka z jednostki zewnętrznej ? W jednostce wewnętrznej nie ma żadnego zaworu ?
 • #2
  yamayama
  Level 16  
  Witam.
  Nie znam dogłębnie tematu ale w większości przypadków są kolektory przy jednostce zewnętrznej i od nich idą rurki do jednostek wewnętrznych równolegle.
  Są rozwiązania w których te rozgałęzienia są na instalacji ale osobiście nie widziałem.
  Wydaje mi się że podłączenie szeregowe jednostek wewnętrznych jest niemożliwe. Nie wyobrażam sobie jak można by było wykorzystać już raz rozprężony gaz w drugiej jednostce.
  Rozgałęźniki na pewno są stosowane tylko zależy to od typu urządzenia, musi być przeznaczone do takiej pracy. Wszystkie informacje musza być zawarte w dokumentacji.
  Obieg czynnika wymusza jednostka zewnętrzna a w jednostkach wewnętrznych są co najmniej zawory rozprężne jak i wielu wypadkach odcinające.
 • #3
  klupus0062
  Level 12  
  Witam. W multisplitach jednostki są połączone równolegle, w jednostce zewnętrznej jest na każdą jednostkę wewnętrzną jeden zawór odcinający, czyli 5 jednostek wewn. 5 zaworów, gaz rozprężany jest już w jednostce zewnętrznej.Czyli na każdą jedn wewn z jedn zewn biegna dwie rury. Jeśli chodzi o rozgałęźniki to jest taka sama sprawa. Rurociąg dwu lub trzy rurowy biegnie przez cały cały budynek i są odbicia na każdą jedn. wewn. wraz z zaworem odcinającym i elementem rozprężającym. System dwu rurowy - wszystkie jednostki albo grzeją albo chłodzą, system trzy rurowy- kilka grzeje kilka chłodzi jednocześnie. Co do multisplita moim zdaniem można podłączyć szeregowo. Agregat jeśli mówimy o inverterze dostosowuje wydajność do temperatury czynnika na powrocie czyli gaz płynie szeregowo przez jedną potem przez drugą i wtedy jest kontrolowana temperatura. Ale wtedy będzie problem z nastawą temp w pomieszczeniach także takie kombinowanie jest bez sensu.
 • #4
  Zbig30
  Level 14  
  klupus0062 wrote:
  Witam. W multisplitach jednostki są połączone równolegle, w jednostce zewnętrznej jest na każdą jednostkę wewnętrzną jeden zawór odcinający, czyli 5 jednostek wewn. 5 zaworów, gaz rozprężany jest już w jednostce zewnętrznej.Czyli na każdą jedn wewn z jedn zewn biegna dwie rury. Jeśli chodzi o rozgałęźniki to jest taka sama sprawa. Rurociąg dwu lub trzy rurowy biegnie przez cały cały budynek i są odbicia na każdą jedn. wewn. wraz z zaworem odcinającym i elementem rozprężającym. System dwu rurowy - wszystkie jednostki albo grzeją albo chłodzą, system trzy rurowy- kilka grzeje kilka chłodzi jednocześnie. Co do multisplita moim zdaniem można podłączyć szeregowo.

  wyżej pisałeś, ze równolegle....

  Agregat jeśli mówimy o inverterze dostosowuje wydajność do temperatury czynnika na powrocie czyli gaz płynie szeregowo przez jedną potem przez drugą i wtedy jest kontrolowana temperatura. Ale wtedy będzie problem z nastawą temp w pomieszczeniach także takie kombinowanie jest bez sensu.

  czyli, ze tylko równolegle...


 • #5
  klupus0062
  Level 12  
  Tak tylko równolegle.
 • #6
  DobraKlima
  Level 2  
  Pozostaje jeszcze system VRF gdzie są podłączenia szeregowe .
 • #7
  klupus0062
  Level 12  
  Kolego w systemach VRF również są połączenia równoległe. Nie wiem skąd Ci się wzięły te szeregowe. Nie znalazłem nigdzie żadnego schematu z połączeniem szeregowym.
 • #8
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  klupus0062 wrote:
  Nie znalazłem nigdzie żadnego schematu z połączeniem szeregowym.


  I nie znajdziesz. Kolega pewnie miał na myśli system z tzw. ,,nitką", do której podłączone są jednostki wewnętrzne. Każda z osobnym elektrozaworem. Ale to też układ równoległy.
 • #9
  klupus0062
  Level 12  
  Tylko że chyba panowie nie doczytaliście zapytania bo w tym temacie chodzi o rury z czynnikiem chłodniczym czy mogą iść szeregowo na przykład przez dwie jednostki wewnętrzne a nie o połączenie elektryczne. Jeśli chodzi o połączenie elektryczne w VRF to jak najbardziej tak ale jeśli chodzi o połączenie rurowe to są jednostki podłączone do rurociągu za pomocą specjalnych trójników. pozdrawiam
 • #10
  Chris_W

  Level 38  
  Zawsze jest równolegle, z punktu widzenia czynnika. Czasem w VRF może się wydawać że jest szeregowo, ale to nadal system równoległego zasilania.
  Podłączenie szeregowe w splitach jest technicznie możliwe (dwóch j.wewn. z jednej sprężarki) - niekoniecznie będzie działać dobrze, najczęściej źle. Poza tym nikt tak nigdy nie robi, chyba że dla jaj.