Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha RX-V457 - Nie włącza się.

18 Nov 2013 12:42 5592 8
  • Level 14  
    Proszę o pomoc w naprawie w\w sprzętu.
    Jest to druga naprawa w przeciągu miesiąca za pierwszym razem kondensator C405 24nF stracił pojemność i po jego wymianie amplituner pracował poprawnie.
    Tym razem uszkodzeniu uległ rezystor R419 2,2k .Profilaktycznie wymieniłem
    Q404 2SK3850 oraz IC402 TC4013.Sprawdziłem wszystkie elementy na płytce zasilacza.Po uruchomieniu brak reakcji na włącznik oraz pilot.Napięcie zasilania procesora 4,8V.Pomiary na odbiorniku podczerwieni +4,8 natomiast wyj. 0,33V,
    na switchu on\off 0,78v.Moim zdaniem za mało powinno być około 5V zgodnie ze schematem.
    Nurtuje mnie uszkodzenie tego rezystora 2,2k dlaczego mógł się spalić.
    Za wskazówki będę wdzięczny w załączniku schemat zasilacza
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.

• Level 19  
    Zmierz napięcie zasilające na TC40138 (nogi 7 i 14).
    Ponownie sprawdź ten kondensator C405 - jeśli miał przebicie to mogło spowodować przepalenie R419. Sprawdź na jakie napięcie jest C405.
    Sprawdź zenerkę D405 i elektrolit C406.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 14  
    Kondensator C405 zmieniony na napięcie 400V , napięcie zasilające układ 4013 w granicach 4,5V.W przypadku braku poprawnego działania modułu jest brak napięcia 5V oraz 10V w moim przypadku te napięcia są.
    Ponawiam - jeżeli pali się rezystor to musi popłynąć duży prąd żaden element po nim nie miał zwarcia przerwy również , więc dlaczego się spalił{wymieniłem ten rezystor bez wymiany innych elementów na początku i nie uszkodził się}. Może mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko.

• Level 19  
    C405 wraz z R419 tworzą ogranicznik prądu obwodu zasilania dla IC402. Możliwe że ten rezystor był już wcześniej "nadpalony" i teraz się dokończył. Cały ten układ ma wykonać dwie rzeczy.
    Opóźnić załączenie transformatora T401 (układ RC - R413 i C407), oraz wystawić "reset" poprzez Q402 w przypadku zaniku napięcia. Ten reset to tylko impuls bo baza tranzystora Q402 jest połączona poprzez kondensator C402 z tym co wystawia układ do transoptorze na IC401.
    Po pojawieniu się napięcia 10,3V (wg opisu) na C411 transoptor TC403 "zwiera" wyjście IC402 i od tego momentu ten układ nie ma nic do gadania bo transoptor przejmuje kontrolę nad Q404.
    Jakie masz napięcie na C411?
    Pomierz jak zachowuje się układ - decydujący jest moment włączenia i wyłączenia zasilania.
    Jeśli na C411 masz normalne napięcie, a na kolektorze tranzystora Q402 jest 5V to uszkodzenia musisz szukać gdzie indziej.
  • Level 14  
    Jest tak na C411 10.3V na kolektorze T402 5V , a ten rezystor 2,2k na pewno był dobry nawet nie nadpalony.
    Jeżeli tak dobrze się orientujesz to podam Ci jeszcze pomiar rezystancji na procesorze z wejścia na czujkę 150Ohm do masy oraz wyj.z procesora na switch też 150ohm {powinno być około 5v a mam 0,33V}. Po poniesieniu wyjścia czujki-5V oraz impulsy na oscyloskopie prawidłowe.
    Podejrzewam sam procesor może ustosunkujesz się do mojego pomysłu

• Level 19  
    Jeśli procesor przywiera sygnały to jest duża szansa że jest uwalony. Masz może ten fragment schematu? Nie znam tego sprzętu tak żeby Ci w ciemno podpowiedzieć co sprawdzić.
  • Level 14  
    75 pin REM do czujki podczerwieni, oraz 74pin PSW do switcha on\off bezpośrednio podłączone przez rezystory 100Ω.Napięcia na tych pinach po około 0,33V i 0,74V.Rezystancja do masy 154Ω tych pinów.

• Level 19  
    Trochę mały ten fragment. Z tego nic nie będę w stanie wyczytać.
  • Level 14  
    Usterka opanowana , przyczyną uszkodzenia było brak impulsu resetu , napięcie było prawidłowe. Nie stwierdziłem ewidentnie uszkodzonego elementu , wymieniałem dobre na dobre, to są właśnie nieciekawe usterki impulsów ki. Temat zamykam.