Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS M2R-FVM/VP/S BootBlock, Aktualizacja Biosu, Probelm...

18 Lis 2013 13:22 2307 7
  • Poziom 6  
    Witam. Niedawno złożyłem kompa z różnych starych części. Problem w tym że po włączeniu kompa wyskakuje BootBlock v1.0 Cmos checksum error.
    Specyfikacja: ASUS M2R-FVM/VP/S, Procek Amd Athlon 64 3200+, Karta graficzna Radeon x1650series.
    Wszystko ładnie się włącza, bez errorów.
    Bios znalazłem na stronie producent komputerów (Fujitsu Siemens). Bios jest w formacie ISO.
    Pod opisem biosu jest instrukcja żeby wypalić płyte Cd. Nie ma problemu bo czyta mi napęd.
    Problem jest w tym, jak nagrać tą płyte? Bo na niej też musi być AWDFlash. Czy wystarczy nagrać ten obraz ISO i tam będzie już Flash?
    Nagrałem jedną płyte ten plik ISO + AWDFlash, ładuje flasha, później przy opcji wpisania nazwy biosu nic nie moge zrobić, klawiatura nie reaguje.
    Klawiaturę podpinam przez przejściówkę, płyta ma tylko gniazda USB, a klawierki mam pod PS2.

Proszę o jakieś wskazówki jak to zrobić.
  • Poziom 6  
    Dzięki, mniej więcej mi to przybliżyło jak powinno to wszystko działać. Teraz tylko pytanie o nagranie tego biosu. Wpisująć na stronie Fujitsu Siemes, asus m2r... wyskakuje kilka różnych wersji tego biosu, sciągam tą najnowszą. Wypaliłem ten plik sam(bez awdflasha), przez nero. Restart, sprawdzam płytę a tam pusto (przy kilku wersjach) 0 bajtów wolnego miejsca z 1,46MB. Nie powinien być tam plik .bin? jakaś instrukcja (to samo jak montuje przez deamona w wirtualnym napędzie)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Po komunikacie biosu wynika, że nie koniecznie potrzebuje on reflashowania, zresetuj go najpierw zworką na płycie później uruchom kompa poustawiaj wszystko w biosie i zapisz ustawienia jeżeli po restarcie znowu pokaże się komunikat to sprawdź jeszcze w instrukcji czy zworka na pewno jest w dobrym położeniu (nie clear bios) i wymień baterię dla próby. Jeżeli te kroki nie pomogą to bezpieczniej będzie flashować z pendrajva ;)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    gallus [pl] napisał:
    Po komunikacie biosu wynika, że nie koniecznie potrzebuje on reflashowania

Tak, na angielskich stronach jest dokładnie taki sam sposób. Ale zamiast bawić się zworkami (chyba że ma je poprzestawiane - sprawdzić) niechaj wymieni od razu bateryjkę.

gallus [pl] napisał:
    Jeżeli te kroki nie pomogą to bezpieczniej będzie flashować z pendrajva

A ja jestem starej daty :D

Pobierz płytę startową http://www.pointlesscomputing.com/kathy/boot98sc.exe Tam masz plik .IMG
    Otwórz programem PowerISO.
    Dodaj program awdflash.exe wraz z plikiem .bin
    Dopisz w pliku autoexec.bat linijkę awdflash.exe x.bin /py /sn

x - plik z biosem to podaj nazwę tego BIOSA.

Zapisz i wypal na płycie programem PowerISO właśnie.
  • Poziom 6  
    O to mi właśnie chodziło :) dzięki
    Jest możliwość że włącza się ten error przez to że zworka od recovery bios była przestawiona? Sprawdziłem manual do tej płyty, sprawdziłem zwroki także. Oprócz zworki Clrtc, jest tam zworka od recovery bios która była ustawiona na Bios recovery, przestawiłem na normal(defeault). Odpalam kompa, bios startuje, wyskakuje Disk Boot Failure. Ale to kwestia tego że nie podpinałem dysku? Później podepnę dysk jak pożyczę od kogoś klawiaturę USB, bo wydaje mi się że przejściówka jest zepsuta i dlatego żadnej klawiatury mi nie czyta ;/
  • Poziom 31  
    kuferekczasu napisał:
    ...
    Zapisz i wypal na płycie programem PowerISO właśnie.
    ...

Sam sposób flashowania jak dla mnie nie ma znaczenia, problemem jak dla mnie są ówczesne nośniki i napędy które niestety pozostawiają wiele do życzenia i w przypadku cd/dvd flashowałbym trochę z duszą na ramieniu.

Co do klawiatury usb przez przejściówkę, to mam nadzieje że stosujesz przejściówkę w kolorze fioletowym a nie zielonym...
  • Poziom 6  
    Bardzo śmieszne... przejściówka 2w1 (mysz/klawiatura). Wszystko śmiga, jest dobrze.
    Problem był w tym że dostając płytę główną, nie sprawdziłem zworek, jedna była przestawiona po prostu. Podpiąłem klawiaturę usb, dysk i działa.
    Dzięki wielkie za pomoc :) do zamknięcia.