Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się w prosty sposób zrobić wzmacniacz z radia?

21 Mar 2005 18:46 906 3
 • Poziom 2  
  MAm takie pytanie czy da sie zrobić w jakiś prosty sposób wzmacniacz z radia jeżeli tak to jak:] z góry dzięki
 • Poziom 31  
  Hmmm... Zasadniczo radio już jest wzmacniaczem, wyposażonym jednakże dodatkowo w układy przemiany częstotliwości i ewentualny dekoder stereo.
  Na samym wejściu odbiornika radiowego sygnał podany z anteny musi być wstępnie wzmocniony, z oczywistych powodów. Po przetworzeniu sygnału do częstotliwości pośredniej, następuje ponowne wzmocnienie i demodulacja do częstotliwości zakresu akustycznego, po czym sygnał, dla zapewnienia prawidłowej pracy dekodera stereo jest jeszcze raz wzmacniany, aż w końcu po rozdzieleniu na dwa kanały stereo trafia do stopnia wzmacniacza ustalającego konkretny poziom sygnału i do wyjść odbiornika radiowego.

  Sygnał oddawany przez antenę zamyka się w wartościach rzędu kilku uV, zależnie od odległości od nadajników radiowych, natomiast oddawany na wyjścia odbiornika - najczęściej około 1V. Mamy więc wzmocnienie sygnału w porywach do miliona razy :-) !
 • Poziom 25  
  Jesli chodzi o normalny wzmacniacz audio to najprosciej zobaczyc jaka koncowka tam siedzi, znalesc note (trudne w przypadku starszych radiow) i zrobic jej podstawowa aplikacje.
  A jak sie jest leniem to mozna sobie wyciac potrzebny kawalek plyti ze scalakiem i jego elemnetami i tak puszczac :D
 • Poziom 37  
  Stare odbiorniki radiowe miały wyprowadzone wejście na adapter. Było to gniazdo (2x banan lub DIN) i na przełączniku zakresów fal położenie - "Gramofon". W tym położeniu tego przełącznika odłączana była część radiowa odbiornika i tylko działał wzmacniacz m.cz. Wzmocnienie było niewielkie (w zależności od modelu) 1,5 - 3W ale uciechy co niemiara! Można tak sobie przerobić każde (prawie) radio.