Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega328 SMPS - Step down buck regulowany - dobór parametrów.

18 Lis 2013 17:57 2304 3
  • Poziom 15  
    Witajcie, chciałbym zbudować sobie kontroler obrotów wentylatorów komputerowych oparty o uproszczony schemat przetwornicy typu buck i ATmege328. Nie znalazłem żadnego scalaka, którego mógłbym sterować z poziomu mikrokontrolera, więc ATmega będzie generatorem PWM - chyba, że ktoś zna jakieś lepsze rozwiązanie? Zależy mi na "stałym" napięciu na wyjściu.

Mam kilka prostych szybkich pytań do bardziej doświadczonych osób o doradzenie najlepszego wyboru elementów oraz wartości filtra.

Schemat wygląda tak:
    ATmega328 SMPS - Step down buck regulowany - dobór parametrów.

Schemat jest zaczerpnięty z sieci.
    ATtiny chciałbym zastąpić wyjściem PWM z Arduino - ATmegi328.

Dane:
    Napięcie wejściowe: standardowy zasilacz ATX: 12V +/-10% = max 12,6V
    Napięcie wyjściowe: chciałbym regulować w zakresie 5V-12V
    Obciążenie na wyjściu: 3-5A - nie wiem jakie wybrać.
    Częstotliwość kluczowania: początkowo 62,5kHz. możliwa większa.

Niestety, nie wiem dla jakich wartości obciążenia dobrać filtr jeśli napięcie ma być regulowane. Z obliczeń największa cewka wychodzi dla połowy napięcia wejściowego na wyjściu. Początkowo chciałem zrobić kontroler dla pomp i wentylatorów do 3A na wyjściu. Później myślę, że warto by zrobić nawet do 5A co zwiększyłoby uniwersalność (peltiery i inne odbuorniki). Niestety nie zawsze każdy kanał będzie tak obciążony, możliwe, że przez większość czasu będzie jeden wentylatorek 0,1A i tutaj kalkulatory pokazywały bardzo duże wartości cewek.
    Nie wiem jak dobrać możliwie najbardziej zoptymalizowane wartości dla filtra.
    W wielu artykułach proponowano LIR na poziomie 0,3, ja liczyłem dla 0,05.

Co będzie najlepsze w moim przypadku?
    Nawiasem jeśli ktoś mógłby polecić jakieś konkretne (lepsze? / tańsze? / ogólnodostępne?) tranzystory do mojego celu byłbym bardzo zadowolony.
  • BotlandBotland
  • Poziom 15  
    Pozwólcie, że wrócę do tematu, przez chwilowy brak czasu musiałem projekt odłożyć na bok, ale już do niego wracam.
    Szukam w sieci prostego wytłumaczenia ew wskazówki dla jakich wartości napięcia i obciążenia obliczyć elementy LC dla mojej regulowanej przetwornicy oraz jaki I ripple powinienem wybrać? Wybrałem I ripple na poziomie 5% z 3A czyli 250mA, ale może to przesada?
    Największa cewka z tego co zauważyłem w Excelu wychodzi dla 50% duty cycle.
    Niestety czasami lub nawet zazwyczaj przetwornica może być obciążona tylko prądem 150mA. Jak to dobrze rozwiązać?

Jakieś porady?

//jakaś miła duszyczka zaraportowała mój temat dla punktów, ale prawdopodobnie nawet go nie przeczytała. proszę o wskazanie odpowiedniego źródła w takim razie, ja niestety nie znalazłem prostej odpowiedzi i wytłumaczenia tematu o zgrozo "dla jakich wartości napięć i obciążeń liczyć wartości LC w regulowanej przetwornicy dcdc". ATmega328 jest po takiego grzyba jak w pierwszym poście... Oczekuję na prawdę prostego wskazania jakich danych mam użyć do obliczenia LC jeśli napięcie ma być regulowane w przedziale 5-12V, obciążenie max to 3A oraz czy będzie to jakoś działać dla obciążenia tylko jednym wentylatorkiem 150mA, ewentualnie co zmienić w obliczeniach, by dobrze też działało z pojedynczymi wentylatorami 150mA na wyjściu. Do tego nie wiem jaki najlepiej I ripple wybrać do mojego projektu. Czy na prawdę jest to coś niemożliwego dla osób w temacie?
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Nie wiem jak dobrać możliwie najbardziej zoptymalizowane wartości dla filtra.

Nie da się zoptymalizować dla szerokiego zakresu prądów, albo układ uniwersalny albo optymalny.

Jeśli policzysz go dla małych prądów, wyjdzie ci duża indukcyjność, dławik wyjdzie duży i ciężki.

Jeśli policzysz dla dużych prądów, przy małych obciążeniach będzie praca z nieciągłym prądem, skutkiem tego będzie zależność napięcia od obciążenia, ale to powinna załatwić pętla sprzężenia zwrotnego.
  • Poziom 15  
    Jarek dziękuję za odpowiedź.
    Powiedz proszę czy za duża cewka ma jakieś bardzo negatywne własności?
    Jestem w stanie przeboleć masę i większy opór prądu i obliczyć dla małych prądów cewkę, tylko czy będzie poprawnie działać przy dużych prądach? Domyślam się, że wzrośnie opór cewki, więc troszkę spadnie sprawność, ale czy będzie wszystko OK?