Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Glosniki Alphard SW607 w ukl. D'Appolito

yiabol 20 Mar 2005 22:13 3361 26
    yiabol
    Level 20  
    Witam. Mam kolumienki w ktorych siedza dwa srednio-nisko tonowce
    i jeden wysokotonowiec. Chce zbudowac do tego zwrotnice tylko za bardzo
    nie wiem od czego sie zabrac.
    Kolumna wyglada podobnie do tej ktora jest na rys. ponizej.
    To takzwany ukl. D'Appolito.
    Zastanawiam sie czy zwrotnica ma byc dwu czy trojdrozna.
    Ponizej zamieszczam prosty schemat zwrotnicy dwudroznej... nie wiem tylko jakie dobrac wartosci elementow.
    timon125
    Level 24  
    wystarczy zwrotnica 2 drożna
    kondensator do wysokiego to 0,5-2,2µF ,cewka do basowego to 0,5mH i powinno chodzić bez reszty elementów
    yiabol
    Level 20  
    Witam! Zamierzam kupic glosniki Alphard SW607 i zastosowac je w kolumnie z ukl. D'Appolito (rys. ponizej)
    Zamieszczam link do danych tego glosnika:

http://www.alphard.pl/speakers/sw607-8.htm

Szczerze powiem ze zasugerowalem sie ich moca (sa najmocniejsze w swoim rozmiarze z oferty alpharda)
    Chcialbym uzyskac na nich dobry bass... wiem ze 3/4 sukcesu stoi po stronie budowy kolumny, ale mimo to
    parametry (dolne pasmo - 46Hz) jest chyba zbyt wysokie. Co o tym sadzicie?
    Glosniki ktore mam w obudowie w chwili obecnej daja dosc dobry bass ale sa zbyt slabe.. dlatego szukam czegos lepszego.
    Prosze o wasze opinie.
    Pozdrawiam yiabol
    picia22
    Level 27  
    powiem ci że to dobry pomysł poniewasz mam prawie podobne kolumny ale na SW807 i robią takie rzeczy ze głowa boli a meble same się przesywają.SW-607 też są dobre mój kumpel buduje coś takiego i jest w fazie testu zwrotnic i powiem ci że jestem pełen podziwu jesli chodzi o jakoś/cena napędza je YAMAHA 550
    wisnia18
    Level 13  
    wez alphardy ale te pokryte Polipropylen sa leprze i jak nie kupisz i ich tutaj to na sto procent bedą na allegro

yiabol
    Level 20  
    :arrow: picia22
    hmmm, czy kolumienki ktore robi Twoj znajomy sa w takim samym ukladzie?
    2x bass i 1x tweeter?
    Czy moglbys podeslac mi schemat zwrotnicy?
    Pozdrawiam.
    ALTON
    Level 38  
    Polecam ci coś z STX.Super głośniczki i bardzo dobre.Zapewniam cie że lepsze i tańsze od alfreda.Po tym jak spaliłem dzisiaj swoje podłogowce na 2xEW100 + ETP1300S + TW318 na sztuke to przestałem lubić tą firme.

Wszystko to spowodował mój wzmacniacz któremu pozwoliłem grać na ok 2/3 mocy..czyli na kanał oddawał ok 200W a niby ew mają 150 max.Słuchałem utwora który miał 6:23 min a niestety po ok.3:40 min z EW leciał szary dym TW sie cały stopił a EW był gorący i charczy....

Wiem że 200W to kupa mocy ale teoretycznie musiały to wytrzymać
    IronReiker
    Level 23  
    ja jestem za teslami. nie są drogie a mają przyjemniejszy bas. a o spl warto powalczyć!! kumpel ma kolumny na 2 20 cm stx i jakoś dziwnie to gra jakoś płytko i wogóle. a u siebie zrobiłem malutkie kolumnienki pod tv na ARN-165-01-8 i graja wysmienicie, basik jest przyjemny i zaskakująco niski jak na taki głośniczek. jego wada to, że przy 100 watach nie gra tak głośno jak by sie mogło zdawaćale, nie przeciąża cie mechanicznie, czego nie mozna powiedzieć o niektórych stx.
    jeden troszke gorszy drugi troszke lepszy ale i tak alpird przy nich to chłam ( mowa o odpowiednikach w tym samym przedziale cenowym). nie sugeruj sie parametrami alpierda bo sa naciagane!!!
    picia22
    Level 27  
    tak mój kumpel ma taki sam układ tylko że zwrotnice ma zamawiane z janbo ale jakgo spotkam to poprosze o schemat zwrotnic i podam ci na pw
    Uzytkownik
    Level 16  
    Witam,

Z tego co przeczytalem w ukladzie d'appolito stosuje sie zwrotnice o nieparzystych rzedach (I,III) oprocz tego,ze sie daje tłiter pomiedzy basami. W takim ukladzie te niskotonowe musze byc naprawde male bo Ci zabraknie srodka :/. Tesla bylaby tu odpowiednia, chociaz ma malo SPL to sie skompensuje tym ,ze beda 2. Z 86-87 zrobi sie nam 89-90 a to juz calkiem niezle, do tego ARV co ma 90dB i nawet nic nie trzeba tlumic.Ciekawy projekcik :), czekam na gotowy "produkt" i wrazenia odsluchowe :D

POZdrawiam
    alfrednovi
    Level 19  
    Cześć!

ALTON wrote:
    Polecam ci coś z STX.Super głośniczki i bardzo dobre.Zapewniam cie że lepsze i tańsze od alfreda.Po tym jak spaliłem dzisiaj swoje podłogowce na 2xEW100 + ETP1300S + TW318 na sztuke to przestałem lubić tą firme.

Wszystko to spowodował mój wzmacniacz któremu pozwoliłem grać na ok 2/3 mocy..czyli na kanał oddawał ok 200W a niby ew mają 150 max.Słuchałem utwora który miał 6:23 min a niestety po ok.3:40 min z EW leciał szary dym TW się cały stopił a EW był gorący i charczy....

Wiem że 200W to kupa mocy ale teoretycznie musiały to wytrzymać

Ten EW 100 ma 80W znamionowej więc teoretycznie miał prawo się rozlecieć przy 200W, TW żeby to wytrzymać potrzebował by tłumika o ok 10dB, jeśli miałeś mniejszy to też nie miał obowiązku przetrwać.

P.S. Też bym chciał mieć taki wzmacniacz ;)

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
    yiabol
    Level 20  
    :arrow: Uzytkownik

A co sadzisz o zastosowaniu glosnikow Alphard SW607? Zainteresowaly mnie cena
    , idealnymi wymiarami do moich w obudowie i oczywiscie wygladem.
    Wydawaly mi sie idealnym rozwiazaniem ale z tego co widze na forum
    to Alphard nie cieszy sie zbyt dobra opinia...

Tu jest link do Alphard SW607:
    http://www.alphard.pl/speakers/sw607-8.htm

Innym glosnikiem ktory nie daje mi spokoju jest STX GDN-17-80-8-SS.
    Czy ktos ma taki glosnik i moze powiedziec cos na temat jego parametrow?
    Ktory jest lepszy do tej obudowy?

Tu jest link do STX GDN-17-80-8-SS:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=38
    Uzytkownik
    Level 16  
    Witam,

No wiec tak, nigdy nie slyszalem alpharda (poza moim LW-800, ale wiekszosc twierdzi ,ze to jest glosnik "perelka" z oferty tej firmy). Ja Ci teraz dam 2 linki: http://www.alphard.pl/download/Parametry%20Glosnikow%20Alphard.xls - sciagnij i zobacz parametry LW-800 8 om
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic268149.html - tutaj napisalem prawdziwe parametry, do tego maja z 85dB SPLa, jak nie mniej.
    Jedziem dalej, moc i wyglad zostaw w spokoju, po co Ci pozłacany glosnik 1000W RMS jezeli bedzie gral tak kuresko jak sie tylko da, a wzmacniacz tej mocy bedzie kosztowal kilkadziesiat razy wiecej niz glosnik?? Wiadomo brzydoty sie raczej nie kupuje, ale bez przesady z wygladem. Moc podana przy alphardach to nieporozumienie i wielu to moze niestety potwierdzic:/(chocby ALTON - pozdrawka !!). Zostaw STXy, sa dobre ale zobacz na te 82dB SPLa :(, do tego tak mocozerne ze glowa mala. Nie ma co kombinowac, z tych tanszych to raczej tesla, chyba ze masz wiecej funduszy (nie powiedziales ile)? Ale sie rozpisalem, mam nadzieje, ze cos to pomoze ;)

POzdrawiam
    yiabol
    Level 20  
    Uzytkownik wrote:
    ... Zostaw STXy, sa dobre ale zobacz na te 82dB SPLa :(, do tego tak mocozerne ze glowa mala...

Jesli chodzi o Alpharda to sam mam LW1000 i wg mnie jest bardzo dobry!
    Co do wzmacniacza to tym raczej bym sie nie przejmowal gdyz zaspokoily by go raczej tylko estradowki :P (ma ok 100W RMS)
    Czyli te STX sa lepsze od Alphardow SW607 tak?
    Zwroc uwahe na to ze przy dwoch glosnikach polaczonych rownolegle w jednej obudowie , SPL bedzie troche wyzszy.
    Mam nie maly klopot co wybrac gdyz musze kupic 4 sztuki do mojej obudowy...
    Niestety nie mam zbyt duzo przeznaczonych na to pieniazkow... gora 30 zl/ glosnik. :/
    Prosze o dalsze podpowiedzi :)
    Pozdrawiam yiabol
    Uzytkownik
    Level 16  
    Biore pod uwage, ze bedzie te +3dB jak dasz 2glosniki, ale nawet 85 to jest masakrycznie malo. Tak, te STXy sa juz lepsze od alfreda, bo on ma jeszcze mniej SPLa. Kupujac te STXy masz wykresy, parametry i szczegolnie moc prawdziwe. Nie wiem czemu sie tak czepiles tych dwoch firm, Tesla IMO bylaby lepsza, a po ostatnich obnizkach cos za 30zl nawet by sie znalazlo. Dlaczego 4, do D'appolito daje sie 2 nisko-srednio. Mam takie wrazenie ze ta 17 STXa bedzie jeszcze za duza (braknie srednich)

POZdrawiam
    yiabol
    Level 20  
    Uzytkownik wrote:
    Mam takie wrazenie ze ta 17 STXa bedzie jeszcze za duza (braknie srednich)POZdrawiam

Nie powinno braknac srednich bo w tej konfiguracji jaka jest obecnie wszystko jest ok.
    (kupilem kolumny ale wymieniam tylko glosniki aby uzyskac lepszy bass)
    Obecnie sa tam dwa srednio-nisko tonowce 4ohm (niestety nie opisane) polaczone w szereg co daje 8 ohm.
    Konstrukcja kolumny jest robiona na wzor ukl. D'Appolito i dlatego chcialem podazyc w tym kierunku.
    A moja niechec do tesli? hmmm... moze dlatego ze nie znam tej firmy i nigdy wczesniej o niej nie slyszalem.
    4 glosniki na dwie kolumny :P
    Pozdrawiam :)
    Uzytkownik
    Level 16  
    Witam,

wisnia18 czy mozesz nie mowic, ze alphard jest lepszy? Ok, chodzmy do Empiku, powinni przeciez wiedziec jak sie robi gry, powinni miec programy do tego. Zgodze sie tylko z tym dokladaniem, bo lepiej dolozyc i kupic Tesle :D. Tak na marginesie jezeli nie skonczysz wychwalac Alphardow, mowic ze sa najlepsze wprowadzajac w blad forumowiczow, bede musial to zglosic do moderatora.
    yiabol, moze ty nie powinienes zmieniac tych kolumn tylko zrobic subwoofer? Aha, no fakt, 4 na 2 kolumny :D. Poczytaj forum, tak sie sklada, ze na tesle NIKT nie narzeka, nigy nie widzialem zeby ktos byl niezadowolony, natomiast Alphard duzo ludzi, STX wisnia18 nienawidzi, jeszcze pare osob mowi ze to badziewie, bo tak jest, ale jak na swoj przedzial cenowy jest to najlepszy dostepny glosnik na rynku(pamietajcie takze ze wielkoscia, glownie niskotonowe, bo jak chodzi o srednio-nisko, srednie i wysokie to zadzi tesla za ta cene)

POZdrawiam
    yiabol
    Level 20  
    Jak juz wspomnialem wczesniej "Potrzebuje konkretnych wymiarow"
    Nie znalazlem takich Tesli jakich potrzebuje...
    Zreszta i tak zamowilem juz te STXy (chyba sa lepsze od Alphardow)Pozdrawiam.
    marniu
    Level 25  
    Witaj Yiabol masz tu link do strony Tesli www.empire.com.pl
    ja na twoim miejscu zastanowil bym sie jednak nad ta tesla , opine na forum mowia za siebie a cena nie jest jakas kosmiczna.
    Sam ostatnio kupilem glosniki Tesli i jestem bardzo zadowolony
    pozdrawiam marniu
  • Helpful post
    Uzytkownik
    Level 16  
    Witam,

na Empire jest dosyc drogo i trzeba uwazac (tak slyszalem). www.tvm-valmez.cz masz tu wszystko z wykresami do tych glosnikow. Podaja prawdziwe parametry.

POzdrawwka
    yiabol
    Level 20  
    hmmm... a jakie polecicie do tego zestawiku glosniki wysokotonowe?
    ( STX GDN-17-80-8-SS )
    Znalazlem idealnie pasujace do moich wymiarow GDWT-8-150-8-PJ

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=6

Chcialbym wydac na wysokotonowce jak najmniej pieniedzy... no i oczywiscie zeby byly dobre :)
    a te chyba do najgorszych nie naleza prawda?

Pozdrawiam i prosze o podpowiedzi! :)

aha... i czy ktos pomoglby mi zrobic do tego zwrotnice?
    Chodzi o dobranie elementow o odpowiednich parametrach no i oczywiscie schemat.
    jaro_21
    Level 22  
    ten GDWT-8-150-8-PJ to nie jest chyba najlepszy wybór
    Kwaczor

VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie najlepszy. Bo to głośnik tubowy. Trzeba dac jakaś kopułke.
    yiabol
    Level 20  
    Kwaczor wrote:
    Nie najlepszy. Bo to głośnik tubowy. Trzeba dac jakaś kopułke.

hmmm... np. jaka ? Jest cos takiego w ofercie STX?
    a moze na allegro? Najlepiej jak najtaniej :P
    Prosze o odp.