Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakup sprzętu. - Koma Optima pc-opt, Czy warto?

19 Lis 2013 04:14 2181 7
  • Poziom 36  
    Witam kolegów instalatorów! Może i to nie dział na taki temat ale jeśli mam zasięgnąć opinii Fachowej i szczerej to tylko tu może mi się to udać. Mianowicie mój Kolega po fachu wpadł na świetny pomysł by wymienić już zmęczony sprzęt na nowy, a jak wiadomo w hurtowni im więcej się kupi tym lepszy rabat no i Kolega próbuje mnie namówić na zakup palnika gazowego, przyznam sam że cena towaru jest atrakcyjna lecz jedynym felerem tego wszystkiego jest to iż zgłupiałem od opinii na temat palnika opisanego w temacie, jedni mi mówią że wersja z cyklonową dyszą fi 14 da sobie radę z lutowaniem na twardo rury miedzianej fi 22, inni zaś mówią że ten palnik używa się tylko do miękkiego lutowania bo w prawdzie dysza cyklonowa ale mało wydajna... Dorzucam link strony producenta : http://koma.zgora.pl/pol/portal/pokaz/linia-optima.html ... A co Wy koledzy o tym myślicie? Warto w ogóle inwestować pieniądze w te markę palników? Był bym wdzięczny za wszelkie sensowne wypowiedzi bo nie na rękę było by mi bujać się potem z dwoma palnikami które nie spełniają swojej funkcji..
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Niestety nie znam tej firmy. Odnośnie palników z dyszą cyklonową - należy pamiętać, że efekt końcowy zależy w dużej mierze od kaloryczności gazu użytego do lutowania. Propan butan w przypadku lutowania twardego wychodzi tak sobie. Dużo lepiej sprawdzają się mieszanki typu MAPP.

Może inaczej - co najczęściej lutujesz i jakim spoiwem?

pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Palnik ten chce stosować do lutowania twardego miedzianych instalacji gazowych. Jako spoiwo stosuję miedziany lut twardy z dodatkiem srebra, do lutowania nie stosuję topników.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Czyli pewnie rurki od 12 do 22mm lutujesz najczęściej. Wprawna ręka polutuje większość połączeń odpowiednim lutem bez problemu. Niestety nie wszystkie. Kiedy zaczną się schody?

-miejsca trudnodostępne
    -trójniki przy rurce 22mm
    -lutowanie obok rzeczy, które mogą popłynąć od ciepła (przedmioty plastikowe, kable itp)
    -lutowanie rurki do zaworu, kompresora czy jakiegokolwiek elementu pochłaniającego duże ilości ciepła.

Część tych problemów rozwiązuje zastosowanie odpowiedniego lutu - napisałeś że stosujesz taki z dodatkiem srebra ale niewiemy ile% tego srebra. Jeśli jest to 2% to temp robocza wynosi ok 750C a jeśli 18% to tylko 650C. Dodatkowo posługiwanie się gazem o większej kaloryczności niż propan butan też ułatwia zadanie.

Skąd sprzeczne opinie w internecie? Moim zdaniem wynikają z faktu, że te palniki jeśli nawet się sprawdzają to na pograniczu. Jedna osoba będzie tym pracowała a innej nie będzie wychodzić. Dodatkowo dobór nieodpowiedniego lutu może praktycznie uniemożliwić pracę.

Sam stosuje palnik z płomieniem wirowym i moim zdaniem dużo lepiej się tym lutuje to co sie da polutować. Posiadam dodatkowo mały palnik tlen-propan do miejsc trudno dostępnych lub takich których nie mogę przegrzać. Używam tylko kiedy musze bo tlen wychodzi dużo drożej w użytkowaniu.
  • Poziom 36  
    Palnik tlen-propan i ja stosuje (butla tlen 8l, propan-butan-2l) no ale to gabaryt i nie zbyt wygodne w transporcie oraz do noszenia... No więc zobaczymy jak to będzie, skuszę się na ten palnik i opisze później jak się spisuje w praktyce.. Wielkie dzięki za porady;)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Czekam zatem na relacje bo mój już na wykończeniu - lutuje instalacje chłodnicze.

pozdrawiam!
  • Poziom 36  
    Witam. Wczoraj zakupiłem palnik koma i dziś wykonałem próbę generalną, nagrzewa świetnie, radzi sobie bez problemu z trójnikami fi 22 oraz mosiężnymi złączkami gwintowymi, mogę go śmiało polecić;) próbę wykonałem na butli propan-butan 2 kg, w której znajdowało się około 40% gazu, więc wyniki palnik ma dosyć dobre;) Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Witam. Palnik zdaje egzamin do dnia dzisiejszego. Śmiało polecam każdemu kto ma takie potrzeby jak w moim temacie.
    Pozdrawiam.