Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Celowość stosowania śledzi

mrrudzin 21 Mar 2005 20:09 1570 13
  • #1 21 Mar 2005 20:09
    mrrudzin
    Poziom 39  

Jak uważacie - czy jest sens wkręcać śledzie w obudowę komputerową (tam gdzie mają siedzieć rzeczy pod PCI) "śledzi"?

Bo z jednej strony jak ich nie ma, to wlatuje do środka więcej kurzu i zaburzamy jakieś "kanały powietrzne" <- czyli naturalny obieg powietrza
    Ale z drugiej powietrze może wlatywać większą ilością dziur, więc jest lepszy jego przepływ a co za tym idzie wszystko jest chłodniejsze...

Zmierzam do uzyskania odpowiedzi na pytanie:
    Czy lepiej mieć obudowę jak ser szwajcarski - z możliwie dużą ilością dziur, czy lepiej ją uszczelnić jak się da i porobić jakies kanały powietrzne czyli utorować drogę powietrzu ale tak jak my chcemy...

• #2 21 Mar 2005 20:28
    WiesiekU
    Poziom 21  

Ja przez dłuższy czas miałem otwartą obudowę i oprócz pająków (takich żywych) oraz kurzu nic więcej blaszakowi nie szkodziło. Temperatura była niska i wszystko śmigało jak należy. Niestety tzw. względy estetyczne spowodowały, że wreszcie wszystkie blachy są na swoim miejscu. Obudowa blaszaka to raczej zaprzeczenie wszelkich zasad dobrego chłodzenia. Brak śledzi nic nie zmieni. Ew. możesz zastanowić się nad połączeniem wentylatora na procesorze z rękawem, który odprowadza gorące powietrze poza obudowę. Taki patent sprawdza się w praktyce. Normalnie ciepłe miesza się z gorącym a kurz i tak jest zasysany. Kurzowa padaczka w środku to niestety rzecz normalna. No chyba, że kupisz np. obudowę Advantech-a, która ma specjalne filtry przeciwpyłowe.
    Nie przejmuj się: dobry komputer to sprawny a nie czysty komputer.

• #3 21 Mar 2005 21:10
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

do Wiesiek_U: nie masz racji. Dla poprawnego chłodzenia komputera wymagany jest odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz obudowy komputera. Powietrze zimne dopływa od dołu z przodu obudowy, przepływa nad płytą główną i jest wyrzucane na zewnątrz przez wentylator w zasilaczu, czyli od góry tyłem. Jeżeli zostawisz otwory po śledziach, to powietrze wpłynie tymi właśnie otworami i zostanie wyciągnięte przez wentylator w zasilaczu omywając tylną krawędź płyty głónej zamiast całą jej powierzchnię. Gdyby Twoje podejście było słuszne, to producenci obudów juz od dawna wprowadziliby perforowane boki, tylne ścianki albo przednie. A jednak tak nie robią.
    Zwróć uwagę, że w niektórych obudowach przewidziana jest możliwość zainstalowania drugiego wentylatora dla polepszenia chłodzenia. I miejsce dla niego jest na dole obudowy z przodu. Tam instaluje się wentylator WCIĄGAJĄCY powietrze do wnętrza obudowy. Powód takiej a nie innej lokalizacji - jak powyżej.

• #4 21 Mar 2005 22:48
    mrrudzin
    Poziom 39  

No dobra, ale ja na przykład mam z tyłu "podziurzone" (czyli perforowane) blachy, do tego na sam zasilacz dziura jest wycięta w "falbankę". U znajomego ostatnio widziałem dziury w bokach obudowy...
    No właśnie - ale z przodu jest wentylator... wciąga powietrze... a ja mam wyjęte śledzie... no i zamiast do góry powietrze nie wylatuje czasem przez te śledzie?
    Ze względów akustycznych wentylator z przodu konmputera jest zasilany +5V...

• #5 21 Mar 2005 23:22
    jankolo

Mrrrudzin, jeżeli moja argumentacja wydaje Ci się logiczna, to załóż po prostu śledzie. A co do obudów z perforacjami w różnych dziwnych miejscach: z pewnością zauważyłeś, że część obudów nie służy właściwie do zamontowania w nich elementów komputera, tylko do podziwiania (modding, itp) albo nie wiadomo, do czego. Jedyny otwór z boku obudowy, który uznaję, to jest ujście kanału wentylacyjnego odprowadzającego ciepłe powietrze wyrzucane przez wentylator procesora.

• #6 26 Mar 2005 23:38
    opiate
    Poziom 17  

jeśli masz z przodu obudowy miejsce na wiatrak i otwory wentylacyjne, to zamontuje tam wiatrak w ten sposób żeby tłoczył on powietrze do obudowy. A w dziury po śledziach możesz zamontować specjalnie przystosowany wiatrak który będzie powietrze wyciągał. Nie radzę pozostawiania obudowy otwartej, gdyż powietrze musi przejść przez całe jej wnętrze, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie. Jeśli np zamontujesz wiatrak tylko z tyłu i otworzysz obudowę, to pogorszysz chłodzenie np twardziela, który znajduje sie przecież z przodu.

• #7 27 Mar 2005 00:31
    jankolo

Kolego Leszku, rozumowanie jest mylne. Jeżeli zainstalowany zostanie wentylator wciągający na dole z przodu obudowy oraz wentylator wyciągający w miejscu śledzi, czyli prawie naprzeciwko tego pierwszego, to powietrze przepłynie przez obudowę jak przez rurę i cały efekt chłodzenia diabli wezmą. Jeżeli również ma byc wentylator w miejscu śledzi, to również wciagający. Jedynym wentylatorem wydmuchujacym będzie wentylator w zasilaczu. I jest to prawidłowo, bo tylko wtedy chłodne powietrze przepływa przez całą obudowę, poruszając się od elementów chłodniejszych (dół płyty głównej) poprzez cieplejsze (chipset) aż do najgoretszych (procesor, radiatory zasilacza). W przypadku dwóch wentylatorów wciągających zazwyczaj należy wymienić wentylator wyciagający (w zasilaczu) na wydajniejszy.

• #8 27 Mar 2005 00:50
    Robert B
    Poziom 43  

Dodam tylko że przy dodatkowych wentylatorach wtłaczających powietrze do obudowy warto założyć filtry powietrza a lekkie nadciśnienie we wnętrzu będzie nawet korzystne gdyż powietrze nie będzie zasysane przez stacje dyskietek, napędy CD w których zwykle osadza się kurz przy zastosowaniu tylko jednego wentylatora.

• #9 27 Mar 2005 00:58
    opiate
    Poziom 17  

No dobrze jankolo. ale załóżmy że wentylator z przodu obudowy znajdzie sie na wysokości np najwyższej kieszeni cdrom-u.Są takie panele specjalne do chłodzenia twardziela. Ale to dyskusja porównywalna na polemiki na temat wyższości mniejszości nad większością.

• Pomocny post
    #10 27 Mar 2005 04:07
    tomus2k
    Poziom 23  

Obudowa komputera nie została pomyślana aby lepiej chłodzić zamontowane w niej urządzenia , to nie jest jej zadanie. Obudowa ta została pomyślana jako ekran zapobiegający wydostawaniu się fal o wysokich częstotliowościach które w skrajnym wypadku mogą nawet zagrozić życiu ;-) a na pewno męskim .....om, a tak na serio zakłócać inne urządzenia np. radio . Producent urządzeń klasy PC projektuje tak swoje dzieła aby bez dodatkowego chłodzenia ( poza went. zasilacza i procesora) działały prawidłowo w obudowie PC.

• #11 27 Mar 2005 23:54
    jankolo

Obudowa powinna zapewnić ekranowanie, to jest oczywiste. A co do problemu chłodzenia, o którym napisałeś - taka była idea przyświecająca projektantom standardu ATX. Niestety, projektanci nie przewidzieli ilości ciepła wydzielanego z układów scalonych, i idea niezupełnie została zrealizowana. Chociaż przy nowej mutacji standardu ATX jak gdyby idea ta powraca.

• #12 28 Mar 2005 00:35
    Robert B
    Poziom 43  

Po części przewidzieli, projektując miejsca na dodatkowe wiatraki :)

• #13 29 Mar 2005 19:06
    mrrudzin
    Poziom 39  

Skoro weszliśmy głęboko w problemy chłodzenia:

Ostatnio pokusiłem się o wyciszenie komputera.
    Jak hałasotwórcze wytypowałem wiatrak na procesorze i wentylator zasilacza.
    Na procesor położyłem Freezona 100CU firmy pentagram z wolnoobrotowym wentylatorem, który zasilam z +5V
    Z przodu zasilacza (bok naprzeciw tego z oryginalnym wentylatorem) wytentegowałem dziurę i wstawiłem tam jeszcze jeden wiatrak.
    W zasilaczu siedzą dwa radiatory. Z obserwacji własnych wynikło że jeden grzeje się mocno, a drugi prawie wogóle. Więc na ten grzejący się przykręciłem wiatrak 40x40mm. Wszystkie wiatraki są zasilane ~6V.

I tu moje pytanie: czy taki mod nie obniży żywotności zasilacza czy innych podzespołów?
    Z zasilacza wydobywa się chłodne powietrze (chłodniejsze niż przed modyfikacją). Całość pracowała nontop 4dni i jest ok.
    Temp procka 43stopnie.

A i konfiguracja:
    Zasilacz 350W
    płyta ASUS A7N8X-E deluxe
    procek AMD Duron 800
    grafika Radeon 9550 128Mb Gigabyte
    dysk Baracuda 80Gb
    CD-ROM
    Floppy

W przednią ściankę komputera też wstawiłem wentylator zasilany +5V wtłaczający powietrze do środka

• #14 29 Mar 2005 20:01
    jankolo

Mrrudzin, wg mnie nie obniżasz żywotności niczego a wręcz przeciwnie - wszystko pracuje w niższych temperaturach. Zwiększyłeś nieco pobór mocy z zasilacza (wentylatory też jakąś moc zużywają)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME