Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

detan 04 Feb 2017 19:01 210312 306
    AdamC
    Level 26  
    zenekrtv wrote:
    Witam.
    Ja z innej beczki czy jest różnica miedzy przewodem 25mm2 spawalniczym a przewodem od uziemnienia.

Jest :w kolorze izolacji, spawalniczy bardziej giętki, a uziemienia wykonywane są różnymi przewodami od bednarki, pręty po przewody z miedzi.
  • IGE-XAO
    ironderek
    Level 10  
    Różnią się też gruboscią izolacji. Przewód spawalniczy ma grubszą izolację i dlatego mniej go nawiniesz na trafo, więc lepszy będzie przewód uziemienia i najlepiej go oskurować i zapakować w koszulkę z włókna szklanego.
    lukaszeks83
    Level 14  
    Przede wszystkim przewód spawalniczy jest gęsto pleciony cienkimi "żyłami" a izolacja jest z gumy (bardzo grubej).
    Jako linka od transformatora do elektrod jest idealny (łatwo manewrować), do przewinięcia samego transformatora się nie nadaje.
    zenekrtv
    Level 22  
    Dziękuję wszystkim za szybką odpowiedź, oto mi chodziło.
    RAFAŁ.M
    Level 19  
    Witam
    Niedawno zrobiłem podobną zgrzewarkę i miałem problem co jakiś czas z wyrzucaniem zabezpieczenia B16 .
    Problem rozwiązałem robiąc sterownik zgrzewarki synchronizowany z przebiegiem sieci ale moment załączenia triaka przesunąłem programowo w czasie o 5ms co przypada na szczyt sinusoidy. Takie rozwiązanie sprawdza się również przy dużym transformatorze toroidalnym .
    Pablo1421
    Level 12  
    A ja uruchomiłem taką zgrzewarke jak w opisie pierwszym.
    Użyłem mostek prostowniczy 50A i tyrystor BT145-800R transformator z mikrofalówki 1440 VA
    4 zwoje linka 25mm2
    Problem polega na tym że tyrystor nie rozlącza transformatora pod obciążeniem bez obciążenia działa normalnie.
    lukaszeks83
    Level 14  
    A ja w kilku tematach powtarzam jedno i to samo "zmień tyrystor na triak i będzie po problemie".
    Poszukaj moje posty w których jest wzór płytki pod triak.
    Transformator przewiń linką 16mm2 złożoną na dwa maksymalna liczba zwojów jaką uda Ci się zmieścić.
    lukaszeks83
    Level 14  
    Ponad połowa ludzi robiąca zgrzewarkę z tego czy innych tematów ma problem z tyrystorem.
    Teoria mówi że powinno działać a w praktyce nie działa.
    Z triakiem jest na odwrót w praktyce działa bez problemów a z teorii nikt nie wie dlaczego.
  • IGE-XAO
    AdamC
    Level 26  
    Pablo1421 wrote:
    A blaszki do zgrzewania ogniw z czego najlepiej się nadają?

TAŚMA DO ZGRZEWANIA-LUTOWANIA OGNIW 5X0,1mm 1pln za 1m na znanym portalu aukcyjnym, u chińczyka trochę taniej - zastanawiam się czy warto szukać czegoś innego - cena nie taka zaporowa.

Przeważnie stosuje się taśmy niklowe też miedziane.
    romanov
    Level 11  
    Mam pytanie czy tą techniką można będzie zgrzewać pręty mosiężne fi 0,5 do 2mm ? np z sobą na krzyż. Domyślam się że elektrody będą musiały być nie miedziane. Ma ktoś takie doświadczenie.
    Pytam bo stoję przed dylematem budowy takiej zgrzewarki i warunkiem budowy tego jest możliwość zgrzewania drutu mosiężnego.

Pozdrawiam
    Romanov
    piwko7
    Level 9  
    Witam.
    Wykonałem zgrzewarkę z poprzedniej strony i mam problem z mikroprocesorem. Układ jest oparty o AT89C2051 a niestety nie posiadam do niego programatora.
    Czy byłby ktoś w stanie pomóc w modyfikacji programu tak aby działał na ATTiny2313.
    Pozdrawiam serdecznie.
    piwko7
    Level 9  
    Up
    Dzieki za pomoc, widziałem ten programator. Miałem nadzieję ze uda się jakoś bez tego.
    Juras 1981
    Level 13  
    Witam szanownych kolegów. Odświerze nieco temat.
    I ja postanowiłem zrobić sobie zgrzewarke. Użyje wyciągniętego ze staaarej mikrofali transformatora, oraz sterownika NE 376-k takiego jak w temacie.
    Transformator bede sterował 4-ma diodami 25F100M 25A 1000V i triakiemBTA41. Diody tylko po to żeby nie szukać fazy w gniazdku...
    Na wybebeszony rdzeń transformatora weszło mi 4zw przewodu rozruchowego o grubości żyły 8,5mm, czyli zakładam przekrój przewodu na jakieś 50mm2.
    Nie za dużo do zgrzewania ogniw?

Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp. Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp. Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp. Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp. Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
    Juras 1981
    Level 13  
    Kolega z forum zaproponował mi jeszcze inne rozwiązanie sterowania transformatorem. Zakładam że mogę przedstawić to rozwiązanie :-)...

Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

I tu moje pytanie. Czy przy takim podłączeniu będę musiał się przejmować tym w której "dziurce" w gniazdku jest faza?
    I jeszcze wynika na to że mój transformator ma jakieś 1100W, czy ten przekaźnik ssr podoła?
    "przekaźnik półprzewodnikowy fotek ssr-25A AC-AC"
    tomiok
    Level 33  
    Juras 1981 wrote:
    ...
    I jeszcze wynika na to że mój transformator ma jakieś 1100W, czy ten przekaźnik ssr podoła? przekaznik-polprzewodnikowy-fotek-ssr-25a-ac-ac

Podoła.
    komatssu
    Level 29  
    Do sterowania z mikrokontrolera wygodniejszy będzie przekaźnik SSR DC-AC, który można wysterować napięciem stałym już od 3V.
    piwko7
    Level 9  
    Czy mogę połączyć dwa transformatory szeregowo ? Posiadam zgrzewarkę na jednym trafo i w przypadku taśmy z czystego niklu grubość 0,2 mm jest za mało mocy.
    Strony pierwotne połączone równolegle do sieci 230V, strony wtórne przewinięte kablem np. 50 mm2. Czy można w ten sposób połączyć transformatory o różnej mocy ? np. 700W i 900W ?
    gyver309
    Level 13  
    piwko7 wrote:
    Czy mogę połączyć dwa transformatory szeregowo ? Posiadam zgrzewarkę na jednym trafo i w przypadku taśmy z czystego niklu grubość 0,2 mm jest za mało mocy.
    Strony pierwotne połączone równolegle do sieci 230V, strony wtórne przewinięte kablem np. 50 mm2. Czy można w ten sposób połączyć transformatory o różnej mocy ? np. 700W i 900W ?

Próbowałem. Dwa takie same transformatory. Słaby efekt. O ile pamiętam, to odrobinę lepiej, ale nie warte zachodu. Pewnie rdzenie się dodatkowo wysycają prądem z drugiego transformatora. Jeżeli już, to dwa identyczne (a przynajmniej o identycznej liczbie zwojów uzw. pierwotnego) trafka połączone równolegle.

Może głupie pytanie, niech się Kolega nie obrazi, że o takie banały pytam, ale czy boczniki magnetyczne są powyciągane?
    piwko7
    Level 9  
    Dzięki za pomoc.
    Odnośnie pytania, tak wyciągniete :)
    Przewinąłem transformator linką 35 mm2 i jest znacznie lepiej, radzi sobie z niklem 0.2 mm grubości.
    noel200
    Level 25  
    piwko7 wrote:
    Przewinąłem transformator linką 35 mm2 i jest znacznie lepiej, radzi sobie z niklem 0.2 mm grubości.

To jak to się stało, że trafo nawinięte przewodem 50mm2 nie dawało rady, a nawinięte 35mm2 daje?
    Pytam, bo sam właśnie robię zgrzewarkę i nawinąłem wtórne przewodem 50mm2. Mi stalową blachę 0,5mm2 przepala w moment. Będę musiał kombinować, żeby moc obniżyć.
    piwko7
    Level 9  
    Pisałem czy mozna połączyć dwa w szereg linką 50 mm2.
    Obecnie posiadam jeden transformator z linka 35 mm2 i nawet daje rade.
    Spróbuj może odwinąć jeden zwój linki, powinno pomóc.
    byny
    Level 2  
    Witam wszystkich właśnie ukończyłem swoją zgrzewarkę do ogniw i mam takie pytanie. Zgrzewając dwa paski niklowe o grubości 0.1 każdy jedna z elektrod potrafi przypalić dziurkę. Użyłem trafo od mikrofali e900-4, kabel 35mm2, weszło 3 zwoje. Czas zgrzewania to 10ms czyli najniższy jaki mogę ustawić. Czy zmniejszając przekrój przewodu oraz zwiększając/zmniejszając ilość zwoi zmniejszy się moc zgrzewarki tak aby bezpiecznie zgrzac dwie blaszki 0.1 czy te blaszki są porostu za cienkie. Dodam że inne grubości bardzo ładnie się zgrzewają, problem jest jedynie przy dwóch paskach o grubości 0.1 każdy. Napięcie na elektrodach wynosi około 2.7v
    lukaszeks83
    Level 14  
    Witam. Wypalanie dziur na 95% spowodowane jest złym stykiem blaszek (w jednym miejscu stykają się dobrze i zgrzewa a w drugim za słabo i wypala dziurę).
    noel200
    Level 25  
    Ja w tym tygodniu zrobiłem sobie zgrzewarkę też. Wczoraj i dziś trochę zgrzewałem i jeżeli przepala ci blaszkę jedna elektroda to ma ona za mały docisk.
    byny
    Level 2  
    Raczej nie chodzi o siłę docisku ponieważ dociskam mocno a i tak robią się dziurki. Czekam na pręty miedziane aby zrobić nowe elektrody to może się coś poprawi. Trochę się bałem bo myślałem że przy zgrzewaniu ogniw będą się robić dziurki ale dzisiaj trochę potestowalem na martwych bateriach i jest bardzo dobrze, ponadto dla pewności zamówiłem grubsze paski 0.15 i 0.2. Jutro wrzucę kilka zdjęć. Mocując elektrody zastosowałem rozwiązanie jak na https://www.youtube.com/watch?app=desktop&persist_app=1&noapp=1&v=uki0dN2hlqI czyli dwa niezależne ramiona