Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

detan 26 Nov 2013 20:23 220383 306
Helukabel
 • #31
  detan
  Level 12  
  komatssu wrote:
  Każdy transformator od mikrofali posiada bocznik magnetyczny w rdzeniu, działający jako ogranicznik prądu. Jeśli go nie usuniemy to nadal spełnia swoją pierwotną funkcję.


  Mówimy tutaj o tych blaszkach dzielących uzwojenia?
  Jeśli tak to już wiem dlaczego po nawinięciu wcześniej uzwojenia zgrzewarka ledwo zgrzewała.
  Dopiero jak to wywaliłem to zaczęła działać.
 • Helukabel
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • #33
  gyver309
  Level 13  
  Cóż, założyłem (pewnie za dużo zakładam), że Kolega w okolicy nie ma bardziej "przemysłowego" sklepu lub hurtowni a z portali aukcyjnych korzystać nie bardzo chce, bo by nie pytał. W takim przypadku szrot jest jakimś wyjściem. I ma jeden plus (oprócz ceny) - można na nim znaleźć przekroje prostokątne, które lepiej się nadają na takie uzwojenia, bo więcej miedzi da się wcisnąć w taką samą przestrzeń. Nie wiem natomiast, gdzie takie kupić nowe w amatorskich ilościach.

  Co do czasu zwłoki, to racja. A multimetry TRMS ogólnie jeszcze wolniej mierzą. Z drugiej strony o sensownym pomiarze można mówić po ustabilizowaniu się wyniku i zakładam, że Kolega tak mierzył, stąd moje pytanie. Myślę, że te 2 sekundy spokojnie można takie trafo w zwarciu przetrzymać, żeby zmierzyć.

  Jak mam krótkie czasy, radzę sobie przystawką cęgową AC/DC podłączoną do oscyloskopu (wystarczy najprostszy cyfrak czy przystawka, byle przebieg zapamiętał). Na tyle, na ile potrzebuję, daje radę. Dokładność z nóg nie zwala, ale z grubsza można się dowiedzieć, z czym ma się do czynienia.
 • #34
  aneuro
  Level 16  
  gyver309 wrote:
  Wg wspomnianego "Poradnika spawalniczego", przy blachach 0.5mm zalecany prąd to 2000A przez 0.2s, docisk 60kg, średnica czoła elektrod 4mm. Więc będzie to te 955A, zresztą w opisie było: "Przy 660mV na zwój, 4 zwoje dały 2,6V, przy 950-1000A prądu przy zwarciu".

  Muszę ten poradnik nabyć, żeby znać rząd wielkości potrzebnych do zgrzewania.

  gyver309 wrote:
  Do zgrzewania aluminium potrzebne są duże prądy, rzędu 10000A i większe i krótkie czasy zgrzewania (cóż, mały opór, duża rozszerzalność i przewodność cieplna roba swoje).

  Tak podejrzewałem, że w przypadku aluminium to ogromne prądy będą, ale jakieś cieńsze blaszki typu nawet po... puszkach z piwa można chyba spróbować potraktować taką zgrzewarką ;)

  Jak już miej więcej wiadomo jakich prądów się spodziewać, to na ten moment chyba najważniejsze to mieć dobre ograniczenie mocy, żeby nie zakłocać pracy domowej instalacji elektrycznej.
  Akurat w moim przypadku bocznik magnetyczny nie wchodzi w grę bo nie mam trafo od mikrofali i nie ma w nim możliwości regulowania strumienia magnetycznego rdzeniem.

  Ze względu na możliwe spore prądy na wtórnym uzwojeniu w takim razie sterowanie tym trafo na pierwotnym uzwojeniu sobie zrobię i do pomiaru (oszacowania) prądu taki układ analogowego czujnika Halla SS495A wpinany równolegle do kawałka przewodu zasilajcego pierwotne uzwojenie wykorzystam do detekcji zera prądu jak i pomiaru mocy.

  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

  Na zdjęciu to akurat jeden z pierwszych prototypów i nim się NIE sugerować co do ilości zwojów i szerokości szczeliny, jak również tym że nie ma izolacji na tym rdzeniu a powinna być.
  Po prostu tutaj chciałem sprawdzić tylko teoretyczne wyliczenia, a docecelowo podobny układ jest cały zalany i uzwojenie izolowane od rdzenia.
  Ale jak widać do ADC mikroprocesora od SS495A jeden kabelek wystarczy tylko, a sam SS495A nie wymaga dodatkowych oporników do podpięcia do zasilania 5V.
  Jak widać mierzony prąd jest galwanicznie izolowany od mikroprocesora, wyjście SS49A w okolicy 2.5V oznacza brak pola magnetycznego, co pozwala wykryć zarówno prądy dodatnie i ujemne.
  Akurat koszt tego z rdzeniem to <10PLN, ale można nabyć też skalibrowane już czujniki bezdotykowe prądu za trochę więcej, ale tutaj nie porzebuję dokładnych pomiarów tylko szacowania wartości płynącego prądu i w kilku ogranicznikach mocy które robiłem ta prosta metoda się sprawdziła.
  Oczywicie grubość drutu w tym układzie dobieram w zależności od przekroju przewodu do którego to zakłdam równolegle, tak żeby w zakresie interesujcych mnie prądów nie spalić tego uzwojenia, a jednocześnie były zauważalne zmiany napięcia na wyjściu SS495A.
  Pomiary wykona ATTiny85 taktowany 8Mhz z ADC 125kHz, gdzie czas konwersji ADC to ok. 12 cykli czyli 10kHz, ale mam timer na 1kHz i tam jest program obsugi wyzwalany z pomiarem prądu za pomocą średniej ruchomej o wybranej ilości milisekund.

  0.2s to 10 pełnych okresów prądu 50Hz (0.02s każdy) z gniazdka 230VAC.
  Zastanawiam się czy gdyby prostować prąd 230VAC jak w falowniku i niejako zasilać trafo modyfikowanym napięciem i prądem sinusoidalnie zmiennym w ten sposób sterować mocą zgrzewarki podobnie jak robi to falownik w przypadku 3fazowych silników indukcyjnych poprzez V/f, tyle że zmiennym V przy stałym f = 50Hz ?
  Nie potrzeba wtedy żadnych triaków i AC switchy na mosfetach, a zwyky mostek H na mosfetach przy prądach na pierwotnym nie większych od 25A (chyba na tyle jest umowa z dostawcą energi elektrycznej 230VAC) taki prosty falownik powinien dawać radę...
 • #35
  User removed account
  User removed account  
 • #36
  aneuro
  Level 16  
  janekmazur92 wrote:
  Na szrocie samochodowym dla osobówek dłuższych niż 0.5m raczej na pewno nie znajdziecie.

  A liczył ktoś jaki przekrój jest potrzebny w ogóle w zgrzewarce takiej do 2000A?
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
  Akurat analizowałem jedną złaczkę pod kabel miedziany Din 5mm jak na zdjęciu pod kątem tego czy przekrój pod klucz w ściśniętej części nie ma jakiegoś wąskiego gardła i wygląda to dobrze, bo złączka wykonana jest z rurki miedzianej o grubości ścianki 1mm i część zagnieciona ma grubość 2mm i szerokość 10mm co daje 20mm^2, natomiast średnica otworu na włożenie kabla jest 5mm o daje Ain= 19.6mm^2, czyli jak ładnie się to skręci śrubą to taka złączka nie ma po drodze mniejszego przekroju niż 20mm^2.

  Ile byście zakłądali przy takiej impulsowej pracy takiej zgrzewarki A/mm^2 na wtórnym uzwojeniu?
  Optymistycznie dałbym przy tak krótkich impulsach z przerwą 5s pomiędzy może nawet 15A/mm^2, czy może to jest więcej w stanie wytrzymać-myślę że tak i wynika to z wyliczeń poniżej?
  Oczywiście mam na myśli miedziany przewodnik Cu.

  Przy pręcie elektrody o średnicy 10mm pole jest 78mm^2, czyli równoważne 4em takim złączkom D5mm.
  Przy prądzie 200A mamy wtedy 2.5A/mm^2, przy 1000A -> 13A/mm^2 więc chyba spokojnie wystarczy.
  W takiej sytuacji nie widzę sensu w moim wypadku (zdjecie trafo wrzuciłem wcześniej) szukania po szrotach miedzi tylko wziąć 4y kawałki przewodu do takiej wtyczki jak tutaj i równolegle je połączyć bo spokojnie powinno dać radę zrobić kilka zwojów na wtórnym w tym trafo takim poczwórnym kablem.
  Pręty widziałem na stronie jednego z producentów:
  http://www.hutmen.pl/pl/oferta/prety/prety_miedziane/
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
  więc może dystrybutorzy rurek miedzianych (notabene 99.9% Cu + domieszki fosforu P jak podaje producent) mają je na stanie-w okolicy mam 3ech dystrybutorów tej firmy więc kwestia sprawdzenia i dogadania się czy może by przy okazji sprowadziliby taki pręt w razie czego...
 • #37
  rafcio1300
  Level 11  
  Witam drodzy forumowicze.
  Pozwólcie, że się podepnę pod temat z moją wersją sterownika do zgrzewarki na bazie trafa od mikrofali. Mój sterownik ma podobną funkcjonalność jak autora tematu z kilkoma małymi poprawkami: Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

  -procesorek to attiny2313
  -3 wyświetlacze (taki miałem, czas jest wyświetlany jako s, s/10 i s/100)
  -dwa przyciski do regulacji czasu
  - włącznik krańcowy
  -buzzer
  Całość działa na kwarcu 16 Mhz, regulacja czasu odbywa się poprzez wybór składowej liczby licznika czyli najpierw ustawiamy (s1) setne, później dziesiętne a na końcu jedności, drugim przyciskiem (s2) zmieniamy cyfry od 0 do 9, buzzer jest włączany równolegle z triakiem, układ wykonawczy jest na osobnej płytce.
  Jeśli będą osoby zainteresowane to narysuję schemat (całość powstała w głowie) oraz ogarnę trochę źródła, pozdrawiam
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp. Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

  w załączniku schemat oraz kody
 • #38
  User removed account
  User removed account  
 • #39
  aneuro
  Level 16  
  janekmazur92 wrote:
  Dobre złącze to zarobione złącze.

  Nie mam na myśli skręcania od strony wkładanego przewodu/kabla w tej złączce-tam to wiadomo trzeba to zalutować i cieńszy kabel np. 5mm średnicy będzie łatwiej-mam jakiś tam pomysł i do podgrzania być może nawet wykorzystam to samo trafo i silną lutownicę na kawałku grubego kabla zrobię przy okazji-coś ala mały piecyk indukcyjny do podgrzania złączki z roztopioną cyną żeby nie bawić się z palnikiem gazowym :idea:

  Skręcenie to już ewentualnie tylko łączenie 3-4ech takich złączek razem przez to oczko w zagniecionej części.

  Z tego co sprawdzałem przy 4 zwojach mam 2.2VAC, a przy 5 zwojach ok. 2.9VAC przy 235VAC na pierwotnym.

  rafcio1300 wrote:

  -3 wyświetlacze (taki miałem, czas jest wyświetlany jako s, ms i us)
  -dwa przyciski do regulacji czasu

  I tak ta regulacja czasu to minimum chyba 10ms będzie w przypadku triaka, bo jak się załączy to dopiero w zerze prądu się wyłączy, chyba że fazowo sterowane jak w ściemniaczu ale nie ma wtedy przypadkiem sporych zakłóceń w domowej instalacji przy takim paskudnym traktowaniu trafo podczas zgrzewania?
  Jaki sens mają [us] mikrosekundy w tym sterowniku jak nawet do kilku milisekund nie jesteś w stanie tego załączenia kontrolować przy 50Hz 230VAC w gniazdku na pierwotnym?
 • Helukabel
 • #40
  rafcio1300
  Level 11  
  aneuro wrote:

  Jaki sens mają [us] mikrosekundy w tym sterowniku jak nawet do kilku milisekund nie jesteś w stanie tego załączenia kontrolować przy 50Hz 230VAC w gniazdku na pierwotnym?

  I tu muszę przyznać się do błędu, źle wcześniej napisałem, skok licznika jest dokładnie co 1 ms co i tak jest zbyt dokładne, i jak wiadomo taką dokładność uzyska się tylko na papierze, jeśli o mnie chodzi to wykorzystuję kilka ustalonych wartości dobranych doświadczalnie, ale poniżej 50 ms to nie schodzę,
 • #41
  aneuro
  Level 16  
  No ciekawe jak moja zgrzewara będzie się sprawować.
  Wstępne uruchomienie chyba też na triaku zrobię, bo mam gotowy układ ze sterowaniem grupowym z uruchamianiem triaka poprzez MOC3041 z mikroprocesora (wspomniany ATTiny85 jak widać na zdjęciu).
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
  Radiator na triaku będzie trzeba dać sporo większy tutaj i solidnie przylutować triaka do tych grubych ścieżek 230VAC.
  Część mocy mam wyraźnie oddzieloną u góry i ścieżki prądowe mają tam w obwodzie triaka grubość 5mm i są pocynowane.
  Za triakiem jest bezpiecznik (nie widać go) a sam układ triaka referencyjny z datasheet'a BTA (ze snubberem na indukcyjne obciążenia).
  Od ponad roku w trybie prawie że ciągłym steruje grupowo obrotami niewielkiego wentylatora i zasilałem nim też już silnik indukcyjny od pralki.
  W mikroprocesorze mam wolne linie SDA, SCL (po prawej stronie) więc w razie czego mogę różne czujniki temperatury, wyświetlacz, czy jakies położenia na I2C podłączyć,
  a z lewej strony mam 2a ADC, w tym pod jeden dolny podpięty potencjometr, a pod drugi póki co czujnik temperatury trafo podepnę chyba (zwykły NTC).
  Niby niewiele pinów tam jest w tym ATTiny85 ale możliwość wykorzystania I2C daje łatwość podpięcia wielu potrzebnych bajerów, bo jest multum różnych układów wykonawczych do dostania na I2C.
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
  Uzwojenie wtórne chyba na poczatek coś takiego spróbuję: 2x16mm^2 ok. D6mm miedzi i być może takie złączki od akumulatorów się przydadzą i spasują do podpięcia do elektrod, bo mają przekrój przejścia najmniejszy chyba ok. 5mmx15mm=75mm^2, czyli 2x więcej niż te podpiete przewody 32mm^2.
  Nie wiem z czego są te złączki zrobione, więc jak nie będą się tutaj nadawać (grzać), to wylądują tam gdzie powinny-do połączenia równoległego kilku akumulatorów w innym projekcie równoległego ładowania. Wyglądają ładnie i zachęcająco do przetestowania tak czy inaczej :D
  Wersję z falownikiem chyba po świetach dopiero zrobię, bo przed chyba nie będzie na zgrzewarkę więcej czasu, a taka prosta z potencjometrem (ew. wyświetlaczem I2C) na triaku na niewielkie moce na początek wystarczy do zabawy :arrow:
 • #42
  miro.nasz
  Level 25  
  Dotyczy zgrzewarki do zgrzewania ogniw i nie tylko.
  Ja jak nie miałem przewodu na wtórne uzwojenie to w sklepie rolniczym kupowałem rurkę miedzianą 6 mm.1,20m. zwijałem byle jak wkładałem do ognia.Po jej wygrzaniu młotkiem spłaszczyłem,okręciłem ją tasiemką pomalowałem szerlakiem i tak przygotowaną miękką rurką izolowaną nawijałem.na rdzeń.
  W moim przypadku wychodziło 1,2 zw. na 1v.Wchodziło 4-5 zw.
  Sprawdzenie transformatora jest proste.Pierwotne uzwojenie podłączamy do 230v na rdzeń nawijamy parę zwoje i mierzymy miernikiem ze wskazówką,będziemy wiedzieli ile zwoje mamy nawinąć.
  Jeszcze takie proste podpowiedzenie dla leniwych.Jak nie chce wyprowadzić wzoru do wyliczenia danych transformatora to wystarczy wynik końcowy wyliczeń,który wynosi około /45/ podzielić przez rdzeń.Przykład 45: przez 10cm rdzenia to wyjdzie 4,5 zwoja na 1v. 230vx4,5=1035 zw.- 6v wtórne x 4,5 = 27zw + 20%
  Gdyby ktoś z kolegów chciał się pobawić na transformatorach sieciowych od Rubina 714 to mam jeszcze 10takich nowych,mógłbym odstąpić.
  Pozdrawiam Miro.Nasz
 • #43
  joozwa
  Level 31  
  Witam. Buduję podobną zgrzewarkę. Jaki powinien być prąd jałowy tak przygotowanego trafa?
  Pytam, bo mam podobne o oznaczeniu GAL-900E-3 z wyciętym uzwojeniem wysokonapięciowym, usuniętymi przekładkami i miernik wskazuje ok. 5,5A~
  Trochę dużo.
  Uzwojenie sieciowe oczywiście aluminiowe i przez to podatne na uszkodzenia, ale nie jest poobijane.
  Napięcie na 3 zwojach wtórnego 2,6V~
 • #44
  majkawlodek
  Level 11  
  Witam.
  Do kolegi joozwa. Zmierzyłem prąd o który pytasz i u mnie to 4,24A ale trafo ma oznaczenie: GAL-900E-1 i uzwojenie pierwotne jest miedziane więc się różni troszkę.

  Zachęcony pokazanymi tu przez Was koledzy zgrzewarkami, postanowiłem sam wykonać taką dla siebie. Wykonałem sterownik z projektu z Nowego Elektronika 4/2004 zestaw 376-K i tu pojawił się problem z wgraniem programu do procesora AT89C2051 bo mam tylko programator STK200. Kombinując jak z tego wybrnąć, postanowiłem skorzystać z softu i schematu kolegi rafcio1300 oraz procesora ATTiny2313 i zaadoptować wykonaną płytkę co okazało się proste. Po zaprogramowaniu procesora i podłączeniu zasilania okazało się że jest błąd w schemacie polegający na błędnym opisie: pin 11 procesora to wyjście na ,,tyrystor'' a nie ,,wyzwalanie'' i analogicznie pin 7 to ,,wyzwalanie'' a nie ,,tyrystor'' . Po zamianie połączeń sterownik działa dobrze. Dziękuje koledze rafcio1300 i proszę o poprawienie schematu. Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji zgrzewarek.
 • #45
  rafcio1300
  Level 11  
  majkawlodek wrote:
  Po zaprogramowaniu procesora i podłączeniu zasilania okazało się że jest błąd w schemacie polegający na błędnym opisie: pin 11 procesora to wyjście na ,,tyrystor'' a nie ,,wyzwalanie'' i analogicznie pin 7 to ,,wyzwalanie'' a nie ,,tyrystor'' .


  Witam, jako że schemat powstał już po złożeniu urządzenia nie byłem świadomy tej "literówki", dzięki za zwrócenie uwagi, niżej jeszcze raz to samo tym razem chyba bez błędów:), pozdrawiam.
 • #46
  bobskiii
  Level 1  
  Witam, czy mógłby ktoś podać ustawienie fusebitów mikrokontrolera do projekty rafcio1300
 • #47
  krasnalex
  Level 10  
  Witam!
  Podczas budowy podobnej zgrzewareczki napotkałem na mały problem, mianowicie zastosowałem tyrystor CMA30E1600PB i podczas pracy na biegu jałowym wszystko działa, przy próbie zgrzewania tyrystor nie rozłącza. Sterownik wykonałem na Arduino NANO. Czy zastosowanie innego tyrystora coś pomoże czy to wina źle dobranych rezystorów R10,11 u mnie to 823 ohm dla IGT 28mA.
  Dziękuję za wszelkie sugestie.
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
 • #48
  rafcio1300
  Level 11  
  krasnalex wrote:
  Witam!
  Podczas budowy podobnej zgrzewareczki napotkałem na mały problem, mianowicie zastosowałem tyrystor CMA30E1600PB i podczas pracy na biegu jałowym wszystko działa, przy próbie zgrzewania tyrystor nie rozłącza. Sterownik wykonałem na Arduino NANO. Czy zastosowanie innego tyrystora coś pomoże czy to wina źle dobranych rezystorów R10,11 u mnie to 823 ohm dla IGT 28mA.
  Dziękuję za wszelkie sugestie.


  możliwe że pod obciążeniem transformator tak zakłóca pracę układu że ten się zawiesza/resetuje, w takim przypadku zasilił bym układ z baterii i sprawdził jeszce raz reakcję procesora
 • #49
  krasnalex
  Level 10  
  rafcio1300 wrote:
  możliwe że pod obciążeniem transformator tak zakłóca pracę układu że ten się zawiesza/resetuje, w takim przypadku zasilił bym układ z baterii i sprawdził jeszce raz reakcję procesora


  Sterownik jest zasilany z osobnego zasilacza, podczas próby zgrzewania trafia impuls 10ms na optotriaka który załącza tyrystor tylko że, ten już nie rozłącza.
 • #50
  pawlik722
  Level 23  
  Detan, co do szczęk o których mówiłem, właśnie takich elektrod tam się używa do lutowania na twardo z tym że ja zamiast nich zakładam od czasu do czasu zagięte pręty miedziane jako elektrody do zgrzewania punktowego, mają w pełni regulowane mocowania do elektrod, bardzo łatwo się nimi operuje.
 • #51
  mirek_zaf
  Level 16  
  krasnalex wrote:

  Podczas budowy podobnej zgrzewareczki napotkałem na mały problem, mianowicie zastosowałem tyrystor CMA30E1600PB i podczas pracy na biegu jałowym wszystko działa, przy próbie zgrzewania tyrystor nie rozłącza.

  A nie próbowałeś tam dać triaka zamiast tyrystora oczywiście do tego jakiś sensowny układ wykonawczy triaka ze snubberem?
  Jutro będę uruchamiał swoją zgrzewarkę, Wsadziłem tam BTA16 i steruje tym ATTiny85 oczywiście zrobiłem referencyjny układ wykonawczy triaka z jakiejś noty aplikacyjnej MOC3041 ( ze snubberem) na pierwotnym uzwojeniu dużego trafo podobnie jak w tym wątku.
  Podobny uklad steruje małym silnikiem indukcyjnym wentylatora bezproblemowo w trybie 24h 7 dni w tygodniu-płynnie reguluje przepływem w zależności od temperatury.

  Może masz jakiś problem z przepięciami od indukcyjnego obciażenia, bo one też mogą załączać chyba wtedy triaka, jak nie ma snubbera sensownego, albo triaka w wersji snubberless?
 • #52
  krasnalex
  Level 10  
  mirek_zaf wrote:
  A nie próbowałeś tam dać triaka zamiast tyrystora oczywiście do tego jakiś sensowny układ wykonawczy triaka ze snubberem?
  Jutro będę uruchamiał swoją zgrzewarkę, Wsadziłem tam BTA16 i steruje tym ATTiny85 oczywiście zrobiłem referencyjny układ wykonawczy triaka z jakiejś noty aplikacyjnej MOC3041 ( ze snubberem) na pierwotnym uzwojeniu dużego trafo podobnie jak w tym wątku.
  Podobny uklad steruje małym silnikiem indukcyjnym wentylatora bezproblemowo w trybie 24h 7 dni w tygodniu-płynnie reguluje przepływem w zależności od temperatury.

  Może masz jakiś problem z przepięciami od indukcyjnego obciażenia, bo one też mogą załączać chyba wtedy triaka, jak nie ma snubbera sensownego, albo triaka w wersji snubberless?


  Witam
  Problem rozwiązany, po kilku nieudanych próbach z gasikami wziąłem się za budowę układu na dwóch tyrystorach. Układ oparty o 2 tyrystory 2N6504 połączonych na przemian równolegle działa tak jak powinien oczywiście z separacją na MOC3041 . Jeden tyrystor nie radził sobie u mnie z prądem powyżej 5A
 • #53
  mirek_zaf
  Level 16  
  krasnalex wrote:
  Układ oparty o 2 tyrystory 2N6504 połączonych na przemian równolegle działa tak jak powinien oczywiście z separacją na MOC3041 .

  A to przypadkiem nie został zrobiony triak z tych 2óch tyrystorów? ;)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Triak
  Quote:
  "Działanie triaka jest analogiczne do przeciwsobnego połączenia dwóch tyrystorów (SCR). "

  Jest jakiś powód, żeby tam wkladać 2a tyrystory zamiast 1go triaka na to uzwojenie pierwotne trafo w tej zgrzewarce?
 • #54
  krasnalex
  Level 10  
  mirek_zaf wrote:
  Jest jakiś powód, żeby tam wkladać 2a tyrystory zamiast 1go triaka na to uzwojenie pierwotne trafo w tej zgrzewarce?


  Taki układ na triaku napewno działa i jest to układ najczęściej używany w SSR, dodatkowo z gasikiem no i jeszcze dla ochrony warystor. Dobierając prąd triaka należy pamiętać że będzie on załączał obciążenie indukcyjne co redukuje jego sprawność do 40%.
  Akurat miałem pod ręką 2 tyrystorki i chciałem spróbować, gdybym miał odpowiedniego triaka to było by na triaku. Czy są jakieś za przemawiające na rzecz tyrystorów nie wiem tu musiał by się wypowiedzieć ktoś z większa wiedza w tym temacie. Wiem tylko tyle że, do załączania dużych obciążeni indukcyjnych używa się tyrystorów.
 • #55
  mirek_zaf
  Level 16  
  krasnalex wrote:
  Wiem tylko tyle że, do załączania dużych obciążeni indukcyjnych używa się tyrystorów.

  Silniki 3 fazowe chyba też mają sporą indukcyjność i w mostku H są.. mosfety ;)

  Powoli moja zgrzewarka nabiera kształtów.
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
  Pozostaje się zastanowić jak to sprytnie zapakować, żeby można było różne końcówki z elektrodami mocować do różnego rodzaju zgrzewów.
  Jutro sterownik i próba ogniowa :D

  Ciekawe czy się sprawdzi to połączenie tych kilku zwojów na wtórnym z rurkami miedzianymi o średnicy 15mm, którymi będzie prowadzony prąd do elektrod zgrzewających, ale starałem się żeby przez jak największą powierzchnię miedzi to kontaktowało. Skręcone jest śrubą 10mm pod klucz.
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.

  To nie jest żart 1 kwietniowy ;)
  Zgrzewarka punktowa do zgrzewania pakietów ogniw Li-Ion Ni-MH itp.
  Zgrzewarka coraz bardziej upodabnia się do jednej takiej "komercyjnej".

  Obudowę miejmy nadzieję zgrzeje sobie już sama :D
 • #56
  PasQueee
  Level 9  
  Panowie mam zagwozdkę. W przypadku podłączenia sterownika do zasilania układ IC otrzymuje zasilanie 5V po zaprogramowaniu i... nic się nie wyświetla? Zamiast układu 89c2051 użyłem attiny2313
 • #57
  Gienek
  Level 37  
  A jakiego wsadu do procesora użyłeś? Sam kompilowałeś?
 • #58
  PasQueee
  Level 9  
  Do programowania użyto wsad z paczki dodanej przez autora tematu (.hex)

  I to prawdopodobnie okazało się błędem. Oznaczenie "Pin Configuration" między obydwoma układami różnią się między sobą na tyle iż muszę zmodyfikować .hex
 • #59
  Gienek
  Level 37  
  Autor skompilował program dla procesora 89c2051. Dlatego musisz napisać sam program dla attiny2013.
  Chociaż nie do końca, bo w postach 44 i 45 jest mowa o "przekompilowaniu" na procesor attiny2013, więc skorzystaj z tego wsadu, a nie autora tematu.
 • #60
  PasQueee
  Level 9  
  Wgranie programu z postów 44-45 nie wchodzi w grę, gdyż mam już gotową maszynę. Choć uruchamia się na nich wyświetlacz nie działa prawidłowo z oczywistych względów. Czy operuje ktoś z kolegów na tyle dużą wiedzą i umiejętnością by napisać program?