Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór płytki do sterowania silnikiem krokowym

19 Lis 2013 16:22 1392 3
  • Poziom 7  
    Witam,

Chcę wykorzystać mikrokontroler AVR do sterowania silnikiem krokowym o małej mocy (do przesuwania obiektu o masie i kształcie zbliżonym do długopisu). Potrzebuję mikrokontrolera, który byłby w stanie obsłużyć komunikację przez USB i umożliwić rozbudowanie aplikacji w przyszłości. Jaki AVR by się do tego nadał? Może XMega? Czy możecie polecić jakieś dobre płytki ewaluacyjne?

Mam jeszcze pytanie dotyczące silniczka. Na co należy zwrócić uwagę przy jego doborze? Czy potrzebny jest jakiś zewnętrzny układ elektroniczny?
    Znalazłem w internecie coś takiego: Link
    Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ten byłby ok.

Proszę o rady.
    Dzięki i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    XMEGA serii A4U byłaby ok - sprzętowe USB + całe wspomaganie do sterowania silnikami krokowymi. Są gotowe płytki i minimoduły do stykówki - zobacz modułowo lub Leon Instruments. Do tego potrzebujesz mostki H do sterowania silnikiem. Możesz też kupić coś gotowego - scalone sterowniki krokowców z mostkami oferuje np. Allegro-micro - osobiście polecam ich scalaki, bardzo fajne.
  • Poziom 22  
    tmf napisał:
    całe wspomaganie do sterowania silnikami krokowymi

mógłbyś rozwinąć?
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    XMEGA ma podsystem nazywany AWeX (WeX w E5), który dystrybuuje sygnały zegarowe generowane przez timer na wyjścia portu, wprowadzając ustalane programowo czasy martwe. Dzięki temu XMEGA może sprzętowo sterować silnikami krokowymi i BLDC (zasadniczo też krokowymi) - sekwencja komutacji też może być sprzętowo ładowana do AWeX, dzięki temu sterowanie nie gimnastyki programistycznej, a wszystko jest synchronizowane sprzętowo. Tymi sygnałami można bezpośrednio sterować mostkami H. Znacząco odciąża to procesor i ułatwia sterowanie. Dodatkowo masz do dyspozycji ADC i AC z sygnalizowaniem fault condition, więc można łatwo sprzętowo zaprogramować reakcję na awarię. Łatwo też można zrealizować sterowanie mikrokrokowe (na wejście AC można dać sygnał z DAC, można też wykorzystać ADC jako programowy komparator).