Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAX4800A - Wejście analogowe a brak zasilania

funak 19 Lis 2013 16:45 768 2
  • #1 19 Lis 2013 16:45
    funak
    Poziom 21  

Witam

Projektuję układ precyzyjnego pomiaru napięcia z geofonu.
    Wszystko już mam, ale jedno mnie zastanawia, w PDFie MAX4800A jest napisane, że nie można przekraczać max. napięcia wejściowego na kluczach analogowych powyżej napięcia zasilania. I to jest dla mnie zrozumiałe, ale dalej jest napisane, że należy odłączyć sygnał analogowy podczas włączania układu (Power-up). Jako że ma to stanowić zwarty zespół nie mam możliwości odłączenia geofonu od przetwornika.

Toteż muszę zastosować jakiś odłącznik. Jako że moim czujnikiem jest geofon, to równie dobrze mogę go zewrzeć na wejściu klucza.

Znalazłem przekaźnik kontaktronowy:
    http://www.tme.eu/pl/details/dip05-1b72-19d/przekazniki-elektromagn-kontaktronowe/meder/#

Posiada on styk SPST-NC, co oznacza, że kiedy jest odłączone napięcie, wówczas styk jest zwarty. Więc póki urządzenie jest w transporcie i czujnik reaguje na drgania, to mój klucz analogowy jest bezpieczny.

Pytanie, czy taki przekaźnik nie wpłynie na błąd pomiaru? A bardziej by mnie interesowało, czy jego stałe działanie w pobliżu przetwornika ADC spowoduje jego zakłócanie przedostające się na wejście ADC?

Bo jeśli szeregowo dam SPST-NO wówczas podejrzewam, że będzie się nakładać napięcie z cewki kontaktronu.

0 2
  • Pomocny post
    #2 19 Lis 2013 22:58
    Gronczyński

Poziom 19  

Witam.
    Robiliśmy swego czasu przełącznik gniazd sond ultradźwiękowych (128-kanałowych), zrealizowane to było na przekaźnikach kontaktronowych CRR05 wchodziło tego po dwa na kanał. Projekt docelowo wylądował w koszu bo te kontaktrony nie wytrzymywały impulsów nadawczych i po pewnym czasie obraz robił się dziurawy, ale sama idea się sprawdziła. Nie szumiało i nie było przesłuchów. Teraz widzę że pojawiła się nowsza wersja tych kontaktronów CRF.
    W Twoim przypadku nic im się nie powinno stać, bo nie masz strzałów nadawczych które je niszczyły (100V 100ns 35A).
    W naszym przełączniku było ich prawie 150 - co prawda na każdy tor przypadało ich po 32 z czego zasilona była połowa ale to i tak dużo. Tu masz mniej sygnałów do przełączenia i tym bardziej powinno być dobrze. Te CRF mogą pozwolić wyeliminować również klucze analogowe. A co do kluczy i napięcia wejściowego przy braku zasilania - to u nas nie było takiego problemu bo bez zasilania nie było nadawania - u Ciebie jest.
    Ostatecznie można pokusić się jeszcze o zasilanie podtrzymujące dla kluczy - tylko co będzie jak długo nie będzie używany przyrząd i zabraknie tego napięcia. Nie - to niezbyt dobry pomysł.

0
  • #3 20 Lis 2013 07:35
    funak
    Poziom 21  

Dziękuję za praktyczną odpowiedź.

Faktycznie, poszukałem w Internecie i kontaktrony stosowane były również w torach sygnałowych oscyloskopów analogowych, więc tutaj zastosowanie jest bardzo słuszne.

Układ po zmontowaniu i zastosowaniu przekaźników kontaktronowych działa wyśmienicie z geofonami. Jedynie był problem z kalibracją, gdyż nieekranowane przekaźniki rozłączały styki po zbliżeniu do membrany wytwarzającej drgania.

0
  Szukaj w 5mln produktów