Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD4052, multipleksowe sterowanie dźwiękiem, kilka pytań

19 Lis 2013 18:12 1521 8
  • Poziom 25  
    Witajcie.
    Potrzebuję w swoim projekcie użyć multipleksera CD4052 do sterowania sygnałem audio.

1. Mam zamiar zasilić układ z +/-9V, wydaje mi się że będzie dobrze, ale w nocie podają zasilanie w zakresie -0,5V do 20V więc to jest trochę dziwne. Sam fakt że chcę użyć zasilania symetrycznego chyba jest wymagany aby układ przenosił obie połówki sygnału audio ?
    2. Kondensatory na wejściu/wyjściu układu - są one niezbędne ? Ewentualnie jeśli już to jakie wartości zastosować ?
    3. Czy ten multiplekser może bez problemu robić także za demultiplekser ? W sensie że do wejść (X,Y) podaje sygnały, a X0-X3 i Y0-Y3 robią za wyjścia ?
  • Poziom 43  
    1 To są "absolute maximum ratings" spójrz raczej na "recommended operating conditions" symetryczne zasilanie nie jest konieczne, ale musisz się zmieścić w zakresie napięć zasilania.
    2. Kondensatory nie są konieczne, ale łatwiej pozbyć się składowej stałej, która powoduje stuki przy przełączaniu, potrzebne są też rezystory które "ściągną" składową stałą do zera.
    3. Może działać w dowolna stronę.
  • Poziom 38  
    Można zastosować zasilanie symetryczne i niesymetryczne, tylko:
    - Przy zasilaniu niesymetrycznym konieczne jest oddzielenie kondensatorem składowej stałej, ale też i spolaryzowanie wejścia (lub wyjścia) połową napięcia zasilającego, w przeciwnym wypadku będzie dochodzić do zniekształceń wywołanych obcinaniem sygnału przez diody zabezpieczające.
    - Przy zasilaniu symetrycznym kondensatory oddzielające składową stałą według uznania lub potrzeby. Układ 4052 posiada konwerter poziomów dla wejść sterujących i należy z niego skorzystać (wymagane dołączenie masy, czyli 0V), wówczas można go sterować napięciem np. 0/+5V, tłumacząc to "na chłopski rozum".
    Z własnej praktyki zalecam zasilanie niesymetryczne. Brak obcinania sygnału i łatwość sterowania. Przy zastosowaniu 4066 miałem niestety problem z obcinaniem sygnału przy zasilaniu niesymetrycznym.
    Jak dobrze pamiętam, to bliźniacze układy to 4051 i 4053.
  • Poziom 25  
    @Up, napisałeś dwa podpunkty o zasilaniu niesymetrycznym. To błąd (w takim razie które jest do symetrycznego, które do niesymetrycznego) czy raczej mam użyć niesymetrycznego ?

Pomysł zasilania tego układu wziął się też stąd, że ten CD4052 ma 3 wejścia zasilania - VCC, VEE i VSS. W układzie mam dostępne +/-9V i chciałbym jak najbardziej uprościć konstrukcję.
  • Poziom 25  
    Dajesz mi wybór, ale danej nie wiem czy mogę bez żadnego problemu zastosować zasilanie symetryczne. Bo mówisz że dozwolone jest i takie i takie, ale zalecasz niesymetryczne.
  • Poziom 43  
    Z zasilaniem symetrycznym układ zazwyczaj sie upraszcza, tylko że twoje ±9V wykracza poza zalecany zakres w "recommended operating conditions" choć mieści się w "absolute maximum ratings" niektórzy producenci 4052 mają tu nieco węższy zakres.
  • Poziom 38  
    To zrób ±5V z ±9V, wystarczą dwa rezystory i dwie diody zenera 5V1. Układy CMOS pobierają tyle prądu co nic. Z tego co pamiętam, ja też tak zrobiłem mając do dyspozycji ±15V.
  • Poziom 25  
    Jakiej wartości rezystory ? Jak rozumiem napięcie zasilania powinno być takie, aby suma tych napięć nie przekroczyła +15V ?

Mogę w ten sposób zasilić 4 takie układy równolegle ? (w sensie bez stosowania takiego "stabilizatora" dla każdego z układów z osobna)