Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVBT Antena na konkretny kanał - DVBT antena na kanał 48 czeskie kanały

Rusu 19 Lis 2013 19:58 5223 7
  • #1 19 Lis 2013 19:58
    Rusu
    Poziom 2  

Witam , z tej strony Grzegorz. Mieszkam 30 km od czeskiej granicy (Cieszyn) w miejscowości Mnich. Odbieram Cyfrowe kanały polskiej oraz czeskiej telewizji. Posiadam kilkuletnią antenę siatkową za 40 zł i jeden TV . Antena ustawiona na kierunek "Katowice" (Kosztowy) . Przy tych ustawieniach anteny na kanałach polskich i większości czeskich mam prawie 100 procent siły i jakości sygnału. Niestety programy na kanale 48 np SLAGR TV ( częstotliwość 690,006 dane z mojego tv SONY BRAWIA) sił sygnału jest około 40 procent a jakość max 12. Jak obrócę antenę na kierunek Czechy to na tym kanale siłę i jakość prawie 100 procent. Próbowałem ustawić antenę pośrodku ale bez skutku .Moje pytanie brzmi . Czy można gdzieś kupić antenę na konkretne pasmo (kanał) ustawić na kierunek Czechy i zsumować sumatorem? Zastanawiałem się nad droższą anteną TELMOR za około 200zł, wiem też że są wzmacniacze chyba z TELMORA w których można wycinać dane pasmo ale są one drogie ok 400 zł i nie jestem pewien czy takie rozwiązanie będzie działać. Jestem otwarty na inne rozwiązania . Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam.

0 7
  • #3 19 Lis 2013 21:24
    _cheetah_
    Poziom 37  

Rusu napisał:
    Próbowałem ustawić antenę pośrodku ale bez skutku
    Trzeba próbować nie na środek, a w takim położeniu, żeby znaleźć kompromis na jakości wszystkich mux-ów, które chce się odebrać. Trzeba powoli okręcić anteną dookoła - optymalny, kompromisowy kierunek może czasami nieźle zaskoczyć - zwłaszcza przy siatce.

Czechy pewnie odbierasz jakoś tyłem / bokiem anteny, to może być i niewykonalne.

Rusu napisał:
    Czy można gdzieś kupić antenę na konkretne pasmo (kanał) ustawić na kierunek Czechy i zsumować sumatorem?
    Musiałbyś zamówić kanałową lub wąskopasmową, może ktoś by ci zrobił (np. Buro), ale to nie rozwiązuje sprawy, bo i tak pozostaje kwestia sumowania.

Można spróbować złożyć pasywne: siatkę z jakąś inną anteną - np. też siatką albo Yagą, za tym wzmacniacz jak potrzeba, ale bezpośrednie sumowanie na rozgałęźniku może nie dać zadowalającego efektu, w tak trudnym terenie.

Rusu napisał:
    Zastanawiałem się nad droższą anteną TELMOR za około
    200zł, wiem też że są wzmacniacze chyba z TELMORA w których można wycinać dane pasmo ale są one drogie ok 400 zł i nie jestem pewien czy takie rozwiązanie będzie działać.
    Nie problem w antenie - w zasadzie większość z ogólnie dostępnych by się nadawała, włącznie z siatkami (choć lepsze tu byłyby zapewne dłuższe Yagi (ATX) lub V-Matryce), ale w sumowaniu tych anten.
    • Najlepszym i najbardziej bezproblemowym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji sumowanie na wzmacniaczu z selektywnie strojonymi torami. Wadą jest cena.
    • Alternatywnie, można by próbować sumowania na zwykłym sumatorze, ale z dodatkową pomocą strojonych pułapek kanałowych. Takie rzeczy się udają, choć czasami napracować się trzeba.
    :!:
    Jest jeszcze jedna możliwość - ponieważ używasz 'siatki' można spróbować zdjąć z niej ekran - czyniąc ją anteną przód - tył. Wszystko zależy następnie od wzajemnego ustawienia nadajników i terenu dookoła ciebie. Może być dodatkowo kwestia doboru wzmacniacza o odpowiednim wzmocnieniu.

Gwarancji żadnej nie ma, ale spróbować w zasadzie nic nie kosztuje.

1
  • #4 19 Lis 2013 21:41
    bogi
    Poziom 28  

_cheetah_ napisał:

Jest jeszcze jedna możliwość - ponieważ używasz 'siatki' można spróbować zdjąć z niej ekran - czyniąc ją anteną przód - tył. Wszystko zależy następnie od wzajemnego ustawienia nadajników i terenu dookoła ciebie. Może być dodatkowo kwestia doboru wzmacniacza o odpowiednim wzmocnieniu.

Gwarancji żadnej nie ma, ale spróbować w zasadzie nic nie kosztuje.

Tylko może by problem z mocowaniem, bo w zalezności od wykonania anteny, ekran (siatka) może być konstrukcją do mocowania dipoli.

Przy dwóch antenach potrzebna np. taka ZWROTNICA

0
  • #5 19 Lis 2013 23:45
    Rusu
    Poziom 2  

Dzięki za błyskawiczny odzew :) Jutro popróbuje przed pracą i wieczorem dam znać czy się udało coś zdziałać.

Pozdrawiam.

0
  • #6 20 Lis 2013 22:04
    Fotodetektor

Poziom 30  

Możesz zastosować coś działa np. Antena DAT HD 75 BOSS. Inteligentna antena dalekiego zasięgu.
    Antena o bardzo dużej kierunkowości, zbudowana z 75 elementów. Przeznaczona do pracy na obszarach o bardzo słabej jakości odbieranego sygnału.
    Nie tania, ale dobra.

0
  • #7 21 Lis 2013 13:21
    genek75
    Poziom 20  

Nigdy nie byłem zwolennikiem automatyki zwłaszcza w antenach.
    Głownie dla tego iż działają szeroko pasmowo. I nie wiadomo czy ustawiają się dla tego samego kanału na którym nam zależy.

Moim zdaniem najlepsza duża antena pasywna i zaraz pod nią kanałowy wzmacniacz np. MMS

Wzmacniacz taki przepuszcza i wzmacnia tylko ten kanał jaki chcemy odebrać.

0
  • #8 21 Lis 2013 13:55
    Fotodetektor

Poziom 30  

genek75 napisał:
    Nigdy nie byłem zwolennikiem automatyki zwłaszcza w antenach.

Ja też bo to tylko więcej problemów rodzi, ale to dobra antena i lepiej wykonana niż ATX.
    Zresztą wszystkie kierunki z automatyką to porażka.

0