Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik termoelektryczny - Sposób regulacji

pawelec5 19 Lis 2013 20:16 3285 4
  • #1 19 Lis 2013 20:16
    pawelec5
    Poziom 17  

Witam. Posiadam Siłowniki termoelektryczne firmy Honeywell NC. Szczerze nie pamiętam modelu.
    Chciałby je wykorzystać do sterowania grzejnikami w domu jednorodzinnym.
    Sterowane miały by być z sterownika AVR. Każde pomieszczenie ma czujnik temp i w zależności od nastawy i histerezy załączamy lub wyłączamy grzejnik.
    Jednak to trochę takie...

Moje pytanie: Czy można za pomocą "PWM" sterować stopniem otwarcia siłownika?
    Napisałem "PWM" w cudzysłowiu ponieważ nie musi to być dosłowne PWM. Może to być sterowanie grupowe.

Może ktoś ma coś takiego przetestowane i nie będę się musiał męczyć i testować układu na własnej skórze.

Wklejam obrazek tylko przykładowy. Jak pisałem wyżej nie pamiętam modelu a jestem na delegacji. Pozdrawiam

Siłownik termoelektryczny - Sposób regulacji

0 4
  • #2 20 Lis 2013 11:44
    markmd
    Poziom 24  

Sterować można dwustanowo,PID lub impulsowo.Pytanie jest inne: Czy uzasadnione jest użycie siłownika w instalacji?. Uzasadnione jest jeżeli chcemy narzucić ogrzewaniu (klimatyzacji) jakiś program. W pozostałych przypadkach przeważnie wystarcza zwykła głowica termostatowa.

0
  • #3 20 Lis 2013 11:51
    pawelec5
    Poziom 17  

Jak pisałem wyżej posiadam.takie siłowniki i chcę je wykorzystać w celu utrzymania żądanej temp w pomieszczeniach. Temp będą zmienne w ciągu dnia. Tryb komfort tryb eko.

Co miałeś na myśli pisząc sterowanie impulsowe?

Pozadrawiam.

0
  • #4 21 Lis 2013 08:13
    jack63
    Poziom 42  

To nie jest siłownik termoelektryczny, ale termiczny. Kwestia nazewnictwa.
    Głowica zawiera bańkę ze specjalnym woskiem (coś jak termostaty samochodowe lub miarkowniki) oraz grzałkę ją ogrzewającą. Odgrzewając wosk powodujemy ruch roboczy siłownika.
    Do sterowania wystarczy najprostszy PWM dla DC lub grupowe/fazowe dla AC. Okres PWM to kilka sekund. Siłownik jest dość powolny, choć i tak szybszy od niektórych mechanicznych z silnikiem.
    Uwagi:
    1 Głowica nie może być w miejscu o temperaturze wyższej niż ok 40-50 oC, bo siłownik nie osiągnie jednego z krańcowych położeń a regulacja będzie "przekłamana".
    Poczytaj w karcie katalogowej.
    2. Siłowniki tego typu tracą "siłę" po jakimś (kilka lat) czasie. Jeżęli jest to odzsyk, to sprawdź ich "sprawność"
    3. Sprawdź czy max skok siłownika odpowiada skokowi twoich zaworów.

0
  • #5 21 Lis 2013 10:19
    markmd
    Poziom 24  

Zgadzam się z kolegą, że nazwa jest niepoprawna, ale czasem używana.

0