Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa domu, prąd od sąsiada lub z agregatu?

andrew54 19 Nov 2013 21:14 13995 12
 • #1
  andrew54
  Level 27  
  Witam, znajomy kończy budowę drugiego już domu i prąd bierze ze swojej działki z domu rodzinnego, przeczytałem na forum od użytkownika admina "akrzy74" że to ponoć nielegalne bo trzeba mieć prąd specjalny "budowlany" oczywiście jak to w naszym chorym kraju odpowiednio droższy (zamiast pomóc Kowalskiemu na dorobku to jeszcze gwoździa bardziej wbić). Moje pytanie jest następuje, czy jak użyje agregatu do budowy to tez to jest nielegalne? Pytanie wydawało mi się wcześniej śmieszne ale po lekturze postów już myślę że wszystko jest możliwe.
 • #2
  bartekfigura
  Level 29  
  Tylko agregat wyjdzie jeszcze drożej niż "prąd budowlany" w taryfie C. Pamiętaj, że podczas budowy używa się wielu energochłonnych narzędzi i agregat 3 fazowy raczej jest niezbędny. Takie agregaty sporo palą paliwa które nie należy ostatnio do najtańszych.
 • #3
  andrew54
  Level 27  
  Ekipa budowlana mówiła że zużyła 20 litrów średnio na budowę. Agregat 1 fazowy, betoniarka oczywiście też :). 100zł za paliwo na całą budowę to chyba niezła konkurencja dla prądu tego jak zwał tak zwał budowlanego. Druga sprawa, nawet jakbym podłączył ten prąd budowlany, to będzie to kosztować z 2 tyś albo i lepiej za sam przyłącz a potem budowa będzie stała myślę 5 lat spokojnie zanim jeden kredyt się spłaci i zaciągnie następny, no i co wtedy z nim, da się przerwać czy trzeba cały czas płacić jakieś opłaty stałe?
 • #4
  bartekfigura
  Level 29  
  Wiesz przejrzałem parę stron z agregatami i średnie zużycie dużego 1 fazowego agregatu to 12-15 litrów na 12 godzin pracy. Tak więc coś mi się nie chce wierzyć w 20 litrów na całą budowę.
 • #5
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  andrew54 wrote:
  Ekipa budowlana mówiła że zużyła 20 litrów średnio na budowę. Agregat 1 fazowy, betoniarka oczywiście też :). 100zł za paliwo na całą budowę to chyba niezła konkurencja dla prądu tego jak zwał tak zwał budowlanego.  Pewnie kolega pytał murarzy. Gdzie inne procesy budowlane oraz ekipy? Bardzo często w umowach z wykonawcami istnieje zapis, że inwestor gwarantuje dostęp do energii elektrycznej przez cały okres wykonywania prac.
  Kiepsko to widzę pracujący agregat po 8 - 10 godzin na dobę. Koszt paliwa 100zł na całą inwestycje to bardzo ciekawa kalkulacja :) Życzę powodzenia!
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  andrew54
  Level 27  
  Dzięki za odpowiedzi, u mnie wygląda to tak: mam na celu tylko stan surowy otwarty, oczywiście nie będzie żadnej umowy z wykonawcą (system gospodarczy - płace ustalone kwoty po wykonanym etapie ,fundamenty, 1 kondygnacja, druga, dach). Ekipa była na terenie budowy i wiedzą że niema prądu, sami zaproponowali agregat choć psiaczyli że będzie musiał najmłodszy gonić zapalać i gasić. Postaram się tak załatwić aby koszt pracy agregatu wliczyli do ustalonej już kwoty za budowę domu i nie będę się przejmował czy to będzie 100zł czy 200. Myślę że pójdą na to a i tak wyjdą na swoje.

  Drugie moje pytanie z trochę innej beczki, skasowałem. To nie to forum. Napisz tylko jaka odległość dzieli Ciebie do sąsiada. [retrofood]
 • #8
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  andrew54 wrote:
  Postaram się tak załatwić aby koszt pracy agregatu wliczyli do ustalonej już kwoty za budowę domu i nie będę się przejmował czy to będzie 100zł czy 200. Myślę że pójdą na to a i tak wyjdą na swoje.


  To jest już podłość.

  andrew54 wrote:
  Drugie moje pytanie z trochę innej beczki, buduję dom 130m, budowany ze standardowego maxa, częściowo podpiwniczony, z poddaszem użytkowym, kryty dachówką ceramiczną. Za wszystko od fundamentów po dach z rynnami i podbitkami powiedzieli 38 tyś i nie interesuje mnie nic, ja mam tylko dostarczać na czas potrzebne materiały. Nadmieniam że ekipa raczej pewna, zbudowali sporo domów w okolicy w tym mojemu znajomemu równiez i jest zadowolony. Pytanie do fachowców czy to dobra propozycja? Inne ekipy nie chciały zejść poniżej 45 tyś a duża firma budowlana z prawdziwego zdarzenia krzyknęła 60 do lekkiej negocjacji:)


  Pomyliłeś fora. Dział Elektryka Instalacje i Sieci nie zajmuje się kalkulacją i kosztorysowaniem budowlanki.
 • #9
  Daszuta
  Level 13  
  Użycie agregatu jest legalne ale chyba nieopłacalne,ale jeśli masz prąd na działce to możesz z niego korzystać.ktoś wprowadził cię w błąd że to nielegalne
 • #10
  ConradTester
  Level 10  
  Krótko i na temat "Budowa domu, prąd od sąsiada lub z agregatu?"

  Jak nie masz sąsiada mordercy i oszusta to na 100% od sąsiada.
  Pożycz mu licznik Energi wepnij mu nastaw i będziecie się rozliczać od zużytych KW tzn ja bym tak zrobił.. Ale jak ja się budowałem to wtedy liczników Energi nie było o jakich mowie (elektroniczne małe wpinasz w gniazdko) i wystarczyła flaszka dla sąsiada i po sprawie.
 • #11
  Daszuta
  Level 13  
  Ważna tylko sprawa-teren budowy musi być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym bo tak prawo stanowi,no i musisz to zrobić za licznikiem czy podlicznikiem,a schody się zaczynają jak sąsiad już ma różnicówkę
 • #12
  bartekfigura
  Level 29  
  Jeśli bierzemy prąd od sąsiada z obwodu w którym ma RCD np. z gniazdka w ogrodzie to przecież nie ma problemu. Co innego jak jesteśmy wpięci w tablice rozdzielczą sąsiada przed jego RCD wtedy musimy założyć swoje RCD na ten obwód.
 • #13
  Arturo2005
  Level 33  
  Daszuta wrote:
  Ważna tylko sprawa-teren budowy musi być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym

  Hmmm.... a ja myślałem że ogrodzeniem...
  Daszuta wrote:
  musisz to zrobić za licznikiem czy podlicznikiem,a schody się zaczynają jak sąsiad już ma różnicówkę

  możesz rozwinąć swoją myśl?