Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prądowa transformatora spawarki

21 Mar 2005 21:34 5491 14
  • Poziom 12  
    Mam pytanie. Czy może ktoś z kolegów spotkał się z regulatorem prądu spawarki transformatorowej po stronie wtórnej , nie zmieniającej prądu na stały. Oraz działającej, nie na zasadzie obniżenia napięcia jak w przypadku regulacji po stronie pierwotnej (tj. np. regulacją odczepami itp.) , (chodzi mi o zastąpienie regulacji rdzeniem, a uzyskanie takich efektów jak regulacja rdzeniem)
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Ale wymysliłeś???-zwróć się do kol. myncio przekazałem mu schem. prostego reg . może zainteresuje Cię -a tak wogóle to powinieneś coś więcej napisać o transf. jeżeli chcesz uzyskać pomoc poz.
  • Poziom 12  
    Chodzi , mi o to że posiadam "mini wig"- przystawka Tig-a AC/DC do spawarki transformatorowej, i posiadam dwa rdzenie ramka o przekroju 27cm kwadrat do trafa dwukolumnowego, z uzwojeniami. Chciałem się dowiedzieć czy można wykonać nieskomplikowany elektroniczny regulator prądu do transformatora np. 140A (ok.~70V nap. jałowe), na uzwojeniu wtórnym
    który nie zmieniałby napięcia zmiennego na stałe (co ma miejsce w spawarkach z tyrystorami na wyjściu dającymi od razu napięcie stałe)
    Prąd zmienny konieczny jest do spawania Alu. natomiast regulacja napięciem ( regulacja pierwotnej strony) spowoduje tylko skrócenie łuku po stronie wtórnej. :?:
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Pozostaje Ci tylko transduktor.Samemu ciężko zrobić .Pozostaje tylko zaadoptować . Mam gdzieś schemat spawarki z regulacją taką (nie mam tylko skanera).Transduktor może też bym znalazł
  • Poziom 21  
    Regulacja po stronie wtórnej spawarki to bardzo dobre rozwiązanie i daje znakomite efekty. Piszę bo sam wykonałem taką regulację na dwóch tyrystorach 500 A. Warunek: po tyrystorach stosujemy dławik szeregowy. Regulacja działa płynnie w szerokim zakresie dając przy małych prądach duży i stabilny łuk elektryczny. Bez dławika kicha. Dla prądu przemiennego trzeba by wykonać dławik z odczepami. Na konstrukcję dławika zastosowałem rdzeń od silnika elektrycznego.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    ...Piszę bo sam wykonałem taką regulację na dwóch tyrystorach 500 A... Dla prądu przemiennego trzeba by wykonać dławik z odczepami...

Jak chcesz zastosować te tyrystory i na wyjściu dalej mieć prąd zmienny ?? Moim zdaniem jedyne wyjście to transduktor - wiąże się to jednak z dwukrotnym zwiększeniem rozmiarów spawarki ( w przybliżeniu taki wielki transduktor jak trafo)

:twisted:
  • Poziom 21  
    Prąd wyprostowany przez diody to prąd zmienny. Prąd uzyskiwany na wyjściu trafa to przemienny. Prąd uzyskiwany z akumulatora to prąd stały.
    Jak otrzymać prąd przemienny na wyjściu tyrystorów? Bardzo prosta odpowiedź. Tak jak w ściemniaczu do żarówki.
  • Poziom 21  
    A ja cały czas myślałem, że prąd wyprostowany przez diody jest prądem stałym pulsującym (stały bo nie zmienia kierunku). Taki prąd mają wszystkie spawarki prostownikowe i uznawane są za spawarki prądu stałego. Poza tym ten prąd ma być stosowany nie do zasilania żarówki a do spawania aluminium - dlatego musi zmieniać kierunek (przechodzić przez 0).

• Użytkownik obserwowany
    Ale dwa tyrystory w układzie antyrównoległym nadal dają zmienne , ale stałym się lepiej trzyma łuk, to po co kombinować na wtórnym z dużymi nadal zmiennymi prądami?
  • Poziom 21  
    Aby spawać aluminium należy rozbić warstwę tlenków aluminium które bardzo łatwo się tworzą, To wymusza stosowanie prądów przemiennych które rozbijają warstwę tlenków w sposób mechaniczny powodując drgania ciekłego metalu. Najprostszy sposób to zastosować prąd o częstotliwości 50 Hz.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Ale dwa tyrystory w układzie antyrównoległym nadal dają zmienne...

To może lepiej triak (chociaż te ogromne prądy) albo jeden tyrystor w przekątnej mostka 4 diodowego. :wink:

• Użytkownik obserwowany
    A dlaczego jeśli można wiedzieć nie zastosujesz regulacji po stronie pierwotnej, elementami pólprzewodnikowymi ?
  • Poziom 12  
    Dlatego że regulacja po stronie pierwotnej reguluje napięcie uzwojenia wtórnego , inaczej zmiana oporu źródła zasilania spowoduje spadek napięcia na pierwotnym , a w efekcie na wtórnym a tu chodzi o zachowanie napięcia na wtórnym , tak jak w trafach z regulacją rdzeniem.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Mimik2 napisał:
    Mam pytanie. Czy może ktoś z kolegów spotkał się z regulatorem prądu spawarki transformatorowej po stronie wtórnej , nie zmieniającej prądu na stały. Oraz działającej, nie na zasadzie obniżenia napięcia jak w przypadku regulacji po stronie pierwotnej (tj. np. regulacją odczepami itp.) , (chodzi mi o zastąpienie regulacji rdzeniem, a uzyskanie takich efektów jak regulacja rdzeniem)

Witam
    Jeżeli zamierzasz sam wykonać taką spawarkę od podstaw, to opis znajdziesz w numerze 6 z 1988 roky w dwumiesięczniku Zrób Sam.
    Regulacji prądu spawania autor dokonuje poprzez zmianę stosunku liczby zwojów, co zapewnia zmianę współczynnika sprzężenia obwodów pierwotnego i wtórnego przy nie zmieniającym się napięciu uzwojenia wtórnego.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Witam. Dzięki za punkty.
    Jeżeli dobrze sie wczytasz w opis, to zauważysz,że w oznaczeniach cewek jest błąd, np. zamast uzwojenia oznaczonego np.z4 a powinno być np z5
    Ja już dokładnie nie pamiętam,których to uzwojeń dotyczy bo dawno rozgryzałem ten problem.
    Jeżeli będziesz miał problemy z dotarciem do tego numeru ZS, to ja mógłbym zrobić jakieś zdjęcie artykułu ( jak odbiorę aparat - pożyczony) i przesłać emailem , jeżeli go podasz.