Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja obecnego PC - wymiana procesora, pamięci RAM i płyty głównej

20 Lis 2013 09:30 1773 11
  • Poziom 8  
    Mój obecny sprzęt był składany w większości ponad 5 lat temu i jak zauważyłem już nie wystarcza do gier w takim stopniu jakbym sobie życzył. Ponieważ jestem całkowitym laikiem w tych sprawach proszę Was o pomoc w tej sprawie. Wiem, że mogę sobie sam poszukać i szukałem, czytałem ale jestem zielony w tych sprawach a z natłoku różnych testów i artykułów jestem jeszcze bardziej zagubiony niż mądry. Chodzi o to aby najlepiej dopasować podzespoły do tego co już mam i aby komp był wydajny i można było korzystać z niego do codziennego użytku i gier.

Mój obecny zestaw:
    Płyta główna - Asus P5KPL-C
    Procesor - Intel Core Duo CPU E8400 3 GHz
    Podstawka - Socket 775 LGA
    Pamięć 4MB DDR2
    Karta graficzna Radeon HD 7750 Gigabyte (fabrycznie podkręcona do 880MHz) 1024MB DDR5/128 bit DVI/HDMI (wymieniona rok temu)
    Zasilacz - OCZ-CXS500W (OCZ Technology CORE X STREAM) - też wymieniany rok temu,
    Dysk - Seagate Barracuda 7200.11 Serial ATA 300 GB (ST3320613AS ATA Device)
    Monitor - Samsung SyncMaster 943N, 8000:1 Dynamic Contrast Type MY19LS - gram na rozdzielczości 1280 x 1024 monitora.
    System - Windows7 32 bit (po tych zmianach chcę przejść na Windows7 64 bit)
    Dysk i 2 DVD są SATA
    Klawiatura i myszka pod port USB, a głośniki PS/2 okrągłe
    Obudowa - ATX

Postanowiłem wymienić: procesor, płytę główną i pamięć Ram (mogę wydać maksymalnie na te podzespoły 1500,- zł a najlepiej trochę mniej) - reszta musi zostać zostać tak jak jest.

Wybrałem już procesor - Intel Core i5-4570 3.2GHz (nie będę go podkręcał bo się na tym nie znam)
    http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-45...box-81-850542.html?attr=297-455675,299-649274

oraz pamięć RAM (może być ewentualnie inna ale cenowo zbliżona do tej):
    http://www.agito.pl/pamiec-kingston-hyperx-dd...ox-707-576085.html?attr=366-300060,363-374141

Problem mam z wyborem płyty głównej pod procesory Haswell, ale optymalnej na dziś i z jakimś potencjałem na przyszłość - cena nie może być wyższa od przykładowych. Zastanawiam się nad:

http://proline.pl/?p=GA-H87-HD3

lub http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-z87-g43-...produkty-app&gclid=CI_588H48roCFYdf3god2kYAfQ

ale nie wiem czy ta ostatnia ma wejście na głośniki PS/2 okrągłe
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    W zasadzie wydasz 1500zł i żadnej wydajności w grach nie odczujesz bo karta nadal będzie cie ograniczać i się dławić. Nie oszukujmy się HD7750 to poziom starszej HD6770 a to karta już za słaba dzisiaj do grania na więcej niż Medium detalach. Zyskasz tylko większą wydajność CPU ze względu na nowszą szybszą architekturę ale procesor nie nadrobi tego z czym karta sobie nie będzie mogła poradzić. Ratuje cie fakt że masz niską rozdzielczość monitora w sumie.
    Jak już chcesz zmieniać platformę na nowszą to nie wiem czy nie lepiej będzie wziąć i5 4440 + AsRock B85 Pro4 + Elixir 8GB 1600 CL9 wydasz na to jakieś 1200zł więc zostanie jeszcze na ewentualną zmianę grafiki jeśli sprzedasz swoją obecną, dołożysz te 220zł to już będzie wtedy niezły sprzęt dla gracza. Masz o tyle dobrze że będzie zintegrowana grafika więc kilka dni nawet na integrze można przesiedzieć.
  • Poziom 8  
    Wiem, że karta nie jest najlepsza i mam ją zamiar wymienić gdzieś tak w połowie przyszłego roku (na MSI GeForce GTX 660, 2GB DDR5 lub lepszą w zależności ile będę miał kasy i jakie będą ceny), dlatego pytałem głównie o płytę. Proponujesz mi inny procesor (i5 4440) - czy jest on lepszy od tego co ja wybrałem ( i5-4570 3.2GHz)?
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    No przede wszystkim tańszy a wątpliwym jest by ten 0,1 GHz więcej i większa pamięć L2 była aż tak niezbędna.
  • Poziom 43  
    Lepszy nie jest, w zasadzie taki sam tylko 60zł tańszy.
  • Poziom 8  
    Ceny obu procesorów są przybliżone - różnica 11,- zł np: na morele.net a czym aż tak się różnią od siebie tego nie wiem bo pisałem, że jestem laikiem w tych sprawach.
    Proszę natomiast głównie o wybór płyty bo to dla mnie czarna magia. Wiem, że się powtarzam ale budżet mam ograniczony. Dodatkowo tylko informuję, że tej karty, którą teraz mam nie sprzedam (na nową muszę sobie uzbierać), bo ona pójdzie do drugiego kompa w którym karta jest jeszcze starsza i słabsza.
  • Poziom 43  
    11zł nie może być, i5 4440 stoi 660zł a 4570 - 720zł. Nic nie stracisz biorąc 4440. Płytę już podałem, ewentualnie MSI B85 G43.
  • Poziom 8  
    Czy mimo wszystko MSI Z87-G43 nie będzie na przyszłość lepsza niż AsRock B85 Pro4 lub MSI B85 G43. Wiem, że jest droższa o około 70,- zł ale jak czytam specyfikację to wydaje mi się lepsza.

Dodatkowo mam mimo wszystko pytanie, bo w testach jako wadę pisali przy MSI "tylko jedna kość UEFI i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia jej zawartości" a przy tej Gigabyte Z87-HD3 na plus pisali "Dual UEFI BIOS – w pełni automatycznie przywracający uszkodzoną zawartość kości UEFI z drugiej, zapasowej" Nie wiem czy to jest istotne dla mnie i mojego PC. Z drugiej strony ta Gigabyte Z87-HD3 ma chyba najsłabszą specyfikację w porównaniu do obu MSI.
  • Poziom 43  
    Jeśli robisz RAID z dysków to można wziąć Z87, nic lepszego w twoim przypadku Z87 nie wniesie skoro i tak nie podkręcasz. Ta gigabyte to najtańsza Z87 więc nie można od niej oczekiwać nie wiadomo czego. Jak zaczniesz grzebać, modyfikować Bios i uwalisz to trzeba będzie programować ale chyba nie jesteś aż tak zaawansowanym userem czy nie nastawiasz się od razu że uwalisz kość bios ?
  • Poziom 8  
    Ok - ta MSI B85 G43 jak poczytałem w testach wydaje się warta uwagi i w porównaniu z Gigabyte Z87-HD3 wypada chyba lepiej. Proszę tylko mi powiedzieć czy ma wejście na głośniki PS/2 okrągłe, bo tego nie doczytałem (albo jestem ślepy).
  • Poziom 34  
    Jak płyta może mieć wejście na głośniki? Ma wejście na klawiaturę lub mysz PS/2, wejście audio oraz wyjścia na głośniki.
  • Poziom 43  
    PS/2 to port do komunikacji ze starym typem wtyczek od klawiatur/myszy (teraz są na USB lub bezprzewodowe), wyjścia audio to małe gniazda typu jack.