Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy i jak zmusić spółdzielnię do wymiany przewodu 2.5mm2 pion-licznik?

amack 24 Lis 2013 11:34 16665 80
  • #61 24 Lis 2013 11:34
    TWK
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Standardowy przydział mocy na mieszkanie bez ogrzewania i z gazem to 5kW, czasem od bidy dawano 4kW.
    Widziałem już 2 kW, 2,5 kW też 3 kW. Zależy w jakim okresie budowano budynek.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #62 24 Lis 2013 11:52
    Jacek1l
    Poziom 14  

Witam
    W żadnym moim poście nie próbowałem nawet odwieźć autora od wymiany opisywanych przewodów. Powtarzam jeszcze raz co już pisałem - awaria tego typu jak wygrzanie się przewodów nie następuje z dnia na dzień (a bynajmniej w mieszkaniówce).

Domyślam się również (może się mylę, proszę mnie poprawić jak coś), że tablica licznikowa znajduje się we wnęce ściany mieszkanie-korytarz więc wymiana w późniejszym terminie nie spowoduje uszkodzeń wyremontowanych ścian w mieszkaniu.

Swe wypowiedzi opieram na 12 letnim stażu pracy w mieszkaniówce administrującej bloki z wielkiej płyty jak i stare bloki z lat 60-tych. Instalacje w tych blokach wymieniane są sukcesywnie również części instalacji takie jak w tym temacie.
    Najwięcej awarii tego typu występowało w lokalach gdzie nie było ciepłej wody i gazu.
    Sam mieszkam w bloku gdzie nie ma gazu. Od niespełna 4 lat posiadam piec indukcyjny, piekarnik elektryczny (dodam że moja żona dużo używa piekarnika, i bardzo często "chodzi" piec bo dzieci są małe) i nic jak do tej pory z instalacją się nie stało, a instalacja zasilająca do mieszkania jest stara bo blok jest jeszcze budynkiem "kopalnianym", raz tylko wybił mi bezpiecznik przedlicznikowy 20A z przeciążenia, w skutek zwarcia zdarzyło kilka razy.

Chyba tyle,aha jeszcze proszę nie pisać, że pracuję u zarządcy to trzymaj jego stronę, bo zaznaczam jeszcze raz po raz ostatni - nie mam zamiaru odwlekać autora od jego zamiaru.
    Pozdrawiam
    Jacek1l

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #64 24 Lis 2013 12:26
    amack
    Poziom 8  

Jacek1l napisał:

/ciach.../
    Domyślam się również (może się mylę, proszę mnie poprawić jak coś), że tablica licznikowa znajduje się we wnęce ściany mieszkanie-korytarz więc wymiana w późniejszym terminie nie spowoduje uszkodzeń wyremontowanych ścian w mieszkaniu.

Jacek1l, no niestety tablica licznikowa znajduje sie w mieszkaniu, w przedpokoju. Do pionu na klatce prowadzi ok. 5 metrow przewodu w rurce w scianie.

Pozdrawiam,
    S.

• #65 24 Lis 2013 12:36
    Jacek1l
    Poziom 14  

kkas12 napisał:
    Cytat:
    Nie ma sensu samemu tego odcinak przewodu wymieniać i pchać się w koszty...
    To są kolegi słowa.
    Wobec powyższego uważam, że nie ma kolega moralnego prawa zabierania głosu w tej dyskusji.

Ok, w takim razie ostatnia wypowiedź jeśli można.
    Autor pisał: "umożliwienia wykonania wymiany tego fragmentu instalacji we własnym zakresie, przez w/w elektryka" w innym poście pisało o uszkodzeniu przewodu w celu zmuszenia zarządcy do wymiany. W w/w przypadkach autor może być obciążony przez spółdzielnię, a są to zazwyczaj kilkuset i więcej złotowe kwoty.

Jeżeli ud mu się wywalczyć wymianę to bardzo dobrze, jeżeli jednak mu się to nie uda to może dojść do sytuacji gdzie sama spółdzielnia z własnej inicjatywy wymieni te przewody na własny koszt.

Ps Do amack - " Do pionu na klatce prowadzi ok. 5 metrow przewodu w rurce w scianie." - to może być argument, że po remoncie przy ewentualnej wymianie spółdzielnia uszkodzi wyremontowane ściany.
    Dziękuję i pozdrawiam oraz zważając na powyższe proszę o rozważenie usunięcia moich postów z tematu jeżeli nie wnoszą nic do sprawy lub uważane są za nic nieznaczące.
    Jacek1l

• Pomocny post
    #66 24 Lis 2013 13:03
    .Jack
    Specjalista elektryk

amack napisał:

Tutaj kolega musi podeprzeć się przepisem prawnym:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
    z dnia 16 sierpnia 1999 r.
    w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990740836

Rozdział 15
    Użytkowanie instalacji elektrycznej
    § 52.
    Instalacja elektryczna powinna w okresie jej użytkowania zapewniać możliwość bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, zgodnego z ich przeznaczeniem i warunkami założonymi w projekcie tej instalacji.

A wątpię aby projekt przebudowy instalacji rozdzielczej nie zawierał zalecenia doprowadzenia przewodu z wydzieloną żyłą ochronną do tablicy bezpiecznikowej lokalu mieszkalnego. W innych rejonach Polski Administracja budynku wielolokalowego wymienia na własny koszt ( lub z niewielką dopłatą właściciela tego lokalu ) również tablicę z zabezpieczeniami w mieszkaniu, doprowadzając PE do tej rozdzielnicy z szachtu elektrycznego ( zgodnie zresztą z WT dla budynków przy przebudowie instalacji elektrycznej należy ją dostosować do aktualnie wymaganych przepisów prawnych i norm oraz sprawdzonej wiedzy technicznej )
    A taka robota jak u kolegi w bloku to partyzantka, pozorna oszczędność i brak poprawy bezpieczeństwa tej instalacji zarówno pożarowej jak i porażeniowej.
    Za tym przemawia przewód dwużyłowy, pewnie jeszcze aluminiowy oraz zabezpieczenie 25 A czy nawet 20A. Każdy elektryk pomiarowy wystawi negatywną opinię pokontrolną i na tym trzeba chyba się wzorować. Zatrudnić pomiarowca, który wystawi odpowiedni protokół, przedstawić Administracji budynku z zastrzeżeniem że jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze to protokół zostanie wysłany do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
    Trochę postraszyć Administrację nie zaszkodzi. Ale musi być to zgodne z prawem. Niech się im nie wydaje że są u władzy i że są bezkarni.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690
    paragraf 183.1 W instalacjach elektrycznych należy stosować.........................

• #67 24 Lis 2013 14:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #68 24 Lis 2013 15:33
    jann111
    Poziom 31  

Cały budynek powinien zostać natychmiast odłączony od napięcia. :!: Z technicznego punktu widzenia żaden lokal nie posiada ochrony przeciwporażeniowej, ponieważ do tych lokali nie został przyłączony przewód PEN (zdjęcia autora)..Ktoś (d... a nie elektryk ) przy tym "remoncie" :D :D :D zrobił jeszcze gorzej niż było.Kolego amack,masz kolejny argument,więc zrób coś z tym.

• #69 24 Lis 2013 15:47
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #70 24 Lis 2013 16:00
    jann111
    Poziom 31  

Kolego Bronku , w złączu PEN został już raz rozdzielony na N i PE(PEN) .Lokale na piętrach zostały przyłączone do N.

• #71 25 Lis 2013 12:38
    amack
    Poziom 8  

.Jack napisał:
    amack napisał:

Tutaj kolega musi podeprzeć się przepisem prawnym:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
    z dnia 16 sierpnia 1999 r.
    w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990740836

/ciach.../

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690
    paragraf 183.1 W instalacjach elektrycznych należy stosować.........................

Ogromne dzięki, mam kolejne dwa mocne argumenty. Oczywiście nie zamierzam walczyć z wiatrakami i naprawiać świata, wystarczy mi jeśli spółdzielnia pod groźbą wizyty nadzoru budowlanego załatwi moją konkretną sprawę.

Głupie pytanie nie-elektryka - rozumiem, że widoczny w pionie zolto-zielony PE powinien być na dole budynku uziemiony do gruntu ?

Pozdrawiam,
    S.

• #72 26 Lis 2013 19:44
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #73 27 Lis 2013 22:32
    amack
    Poziom 8  

Łukasz-O napisał:
    Standardowy przydział mocy na mieszkanie bez ogrzewania i z gazem to 5kW, czasem od bidy dawano 4kW.

Pierwszy sukces, RWE odpisało:

Uprzejmie informujemy, że moc przyłączeniowa wynosi 5 kW przy zabezpieczeniach 25A w układzie jednofazowym.

Kolejny mocny argument, teraz już nie mają wyjścia. Zmiana zabezpieczenia -> wymiana przewodu na taki o odp. średnicy.

Pozdrawiam,
    S.

• #74 28 Lis 2013 07:49
    mczapski
    Poziom 38  

Chyba jednak pozorny ten sukces. Jako, że według prawa budowlanego to zarządca budynku jest odpowiedzialny za jego stan techniczny (w tym stan instalacji elektrycznej) i aktualność dokumentacji obiektu. Zapewne okaże się, że RWE zawarło umowę z odbiorcą nie sprawdzając warunków technicznych lub nie spełniono (nie wiadomo kto) warunków przyłączenia. I wreszcie nie jest wykluczone, że są uzgodnienia według których warunki są spełnione i nic nie należy czynić. Jak do tej pory masz słabe argumenty za wymianą przyłącza a administrator obawia się, że zgoda wywoła lawinę, czyli koszty. Ja na twoim miejscu próbowałbym wprowadzić nowe przewody jako rezerwowe i czekać na bieg wydarzeń. Zakładam, że koszt wręcz symboliczny. Trochę podobnie sam uczyniłem, kiedy dowiedziałem się, że uszkodzone zasilanie mieszkania w posadzce. Uszkodzenie naprawiłem, ale zakładając możliwość kolejnej awarii położyłem nowy przewód (już miałem rozgrzebaną posadzkę). Awaria przyszło po kilkunastu latach, ale ja miałem wygodną sytuację.

• #75 28 Lis 2013 08:49
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #76 28 Lis 2013 09:59
    amack
    Poziom 8  

Bronek22 napisał:
    Miałem dokładnie to samo. Nie tyle bywają niereformowalni , co bez pojęcia. Jak widać z postu kolegi, jego żądania są roszczeniowe - on nie chce za to płacić. Sam jestem ciekaw co na nich wydusi - kluczowym elementem jest malowanie klatki, design, nie sprawy elektryczne.

Kolego Bronku, za szybko wysnuwasz wnioski!

Najpierw nie chcesz wytłumaczyć czegoś twierdząc, że "i tak nie zrozumiem". Może i nie jestem elektrykiem, ale będąc szefem nowoczesnego obiektu z kilkuset-kW (z opcją do 2MW) przydziałem mocy może nie jestem AŻ tak tępy żeby nie zrozumieć;)

Po drugie - kilka tyg. temu zaproponowałem spółdzielni na piśmie, że we własnym zakresie:
    - kupię przewód
    - zlecę wykucie bruzdy i ułożenie przewodu
    - a następnie doprowadzę klatkę do pierwotnego stanu (klatka nieremontowana od 20 lat i przeznaczona do remontu)
    - a jedyne o co proszę ich to przyjazd elektryka w celu podłączenia przewodu po obu stronach i podbicie się na papierach do RWE
    Czy to jest przejaw postawy roszczeniowej ?!

Niestety i na to spółdzielnia się nie zgodziła - nie i już. W takim wypadku powołałem się na jeden z regulaminów Sp-ni gdzie jest jasno napisane, że oni odpowiadają za ten odcinek i wycofałem się z propozycji - nie to nie, łaski bez. Teraz oni muszą zacisnąć zęby i to zrobić. To nie jest wielka spółdzielnia-moloch tylko mała spółdzielenka (mniej niż 10 budynków, wszystkie stare jak świat).

Pozdrawiam,
    S.

P.S. Dzwonił do mnie kolega-pomiarowiec, zaoferował że będąc w okolicach W-wy może podjechać, zrobić pomiary i wystawić odpowiedni papier... Zobaczymy czy to będzie potrzebne, myślę że teraz - po zaangażowaniu Rady Nadzorczej Sp-ni, już nie :D

Dodano po 4 [minuty]:

mczapski napisał:
    Chyba jednak pozorny ten sukces. Jako, że według prawa budowlanego to zarządca budynku jest odpowiedzialny za jego stan techniczny (w tym stan instalacji elektrycznej) i aktualność dokumentacji obiektu. Zapewne okaże się, że RWE zawarło umowę z odbiorcą nie sprawdzając warunków technicznych lub nie spełniono (nie wiadomo kto) warunków przyłączenia. I wreszcie nie jest wykluczone, że są uzgodnienia według których warunki są spełnione i nic nie należy czynić. Jak do tej pory masz słabe argumenty za wymianą przyłącza a administrator obawia się, że zgoda wywoła lawinę, czyli koszty.
    /ciach..../

To też mówił mi pozakulisowo elektryk... Ale im dłużej się nie zgadzają tym większe zamieszanie robię wokół sprawy, na ich miejscu umówiłbym się z "problematycznym" spółdzielcą na wersję wydarzeń (np. przewody się przepaliły i trzeba je było wymienić) i uciszył go wymieniając je szybko.

S.

• #77 28 Lis 2013 10:03
    .Jack
    Specjalista elektryk

amack napisał:
    Zobaczymy czy to będzie potrzebne, myślę że teraz - po zaangażowaniu Rady Nadzorczej Sp-ni, już nie

Raczej jednak tak, przyda się w rozmowach z Radą Nadzorczą opinia niezależnego elektryka pomiarowego a zwłaszcza że jest to znajomy i za usługę nie zedrze.
    Sam jestem bardzo ciekawy jak to się skończy, trzeba wreszcie skończyć z samowolnym stanowieniem prawa przez tych, którym się nadal wydaje że to czasy komuny a nie Unii Europejskiej i ich słowo jest ostateczne jak na "Dzikim zachodzie".
    Niech doprowadzą instalację elektryczną do stanu niezagrażającego porażeniem i pożarem, zgodnie z wiedzą techniczną na dzień dzisiejszy. Kuć żelazo póki gorące.

• #78 28 Lis 2013 12:11
    jann111
    Poziom 31  

Ja obawiam się,że ten "obcy" pomiarowiec do "części wspólnych" nic nie ma.Bez zgody spółdzielni nie powinien "grzebać" w tablicach przedlicznikowych.Spółdzielnia przecież ma "swojaka" ,który na pewno wystawił protokół pozytywny ,ważny do następnego przeglądu.A co do tego ,że w instalacji są pewne niezgodności mówiąc najdelikatniej,te stare i te nowe,to dla spółdzielni liczy się "papier".A na papierze jest wszystko O.K.,i koło się zamyka.Ale nie zostawiaj tak tego,oni też chcą mieć spokój i na pewno kiedyś pękną,tylko musisz ich nękać na każdym kroku,każdego dnia....

• #79 28 Lis 2013 14:38
    TWK
    Specjalista elektryk

mczapski napisał:
    Jak do tej pory masz słabe argumenty za wymianą przyłącza
    Nikt tu nie pisze o jakimkolwiek przyłączu! Nie mieszajmy pojęć.

• #80 18 Gru 2013 22:43
    amack
    Poziom 8  

Aktualizacja:

Spółdzielnia zwołała komisję i przyznała mi rację. Stwierdzili, że zostali wprowadzeni w błąd przez służby techniczne. Będą wymieniać całość na swój koszt:
    - przewód (tylko, że chcą wprowadzić ...4 mm2 - zadzwonię do elektryka i zapytam czemu tak)
    - zabezpieczenie (B20->B25)

Pozdrawiam,
    S.

• #81 20 Sty 2014 12:52
    amack
    Poziom 8  

Sukces! Instalacja wymieniona. Przewód ochr. podłączony do pionu. Stara oprawka z bezpiecznikami zlikwidowana. Próby obciążeniowe przeprowadzone:)

Dziękuję wszystkim za pomoc i zachęcam do walki o swoje ze spółdzielniami i wspólnotami. Nikt nie jest na straconej pozycji jeśli ma siłę przebicia i odp. argumenty.

Jeśli nikt nie ma nic do dodania to zamykam wątek.

Pozdrawiam,
    S.