Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder - drżenie ekranu monitora

piotraswrc 20 Nov 2013 15:53 1704 8
Wago
 • #1
  piotraswrc
  Level 9  
  Zacznę od wypisania sprzętu jaki posiadam, a potem przejdę do problemu.
  Monitor Samsung 943N
  Karta graficzna Radeon 6570 XFX
  TV Samsung UE32EH5300
  Dekoder UPC (nie wiem jak namierzyć model), jak ktoś pomoże to podam, bo chyba to może być dosyć istotne.

  W ogóle nie wiem, czy to dobry dział, czy nie powinienem raczej w dziale z monitorami go zamieścić, ale wydaje mi się, że problemem jest dekoder.

  Otóż łopatologicznie, bo sam się na tym nie znam, więc postaram się przedstawić problem widziany moimi oczami. Dekoder podpięty jest do telewizora poprzez HDMI. Monitor do PC podpięty jest kablem VGA. Wszystko śmiga niezależnie. Problem występuje, gdy chcę podłączyć do PC owy telewizor, który już jest podłączony do dekodera UPC. Ekran na monitorze zaczyna mi drżeć. Myślałem, że to wina kabla HDMI, pożyczyłem od kolegi kabel HDMI bodajże od XBOX'a i to samo się dzieje. Metodą prób i błędów zacząłem odłączać kable od telewizora i zauważyłem, że jak odłączam dekoder , który zajmuje jedno gniazdo HDMI, obraz na monitorze przestaje drżeć, ale niestety w ten sposób pozbawiam się telewizji. Ten sam efekt (czyli drżenie obrazu monitora) wywołuje, gdy podepnę telewizję analogową [kablową] (taki kabel z jedną żyłą w środku, sorry za mało fachową nomenklaturę), ale ten kabel też wychodzi z dekodera. Jest to rozwiązanie zastosowane przez UPC, w momencie gdyby sygnał cyfrowy był niedostępny. Zatem na mój chłopsko - laicki rozum, wydaje mi się że problemem jest dekoder.
 • Wago
 • #2
  n6210
  Level 29  
  Tak łopatologicznie podchodząc do tematu to czy próbowałeś zasilać PC i tuner z jednego miejsca (np.: ta sama rozdzielka) ? Ewentualnie odwracać wtyczkę np. tunera o 180*. i podstawa to dobre uziemienie. Wygląda jak problem z zasilaczem w tunerze.
  Miałem coś podobnego ze starym tunerem SAT. Generalnie problemem był w tym, ze tuner "na masie" miał niewielkie zmienne napięcie.
  Typuję, że u ciebie jest podobnie więc dobre uziemienie wszystkiego mogło by pomóc.
 • #3
  piotraswrc
  Level 9  
  Kolega też mi podpowiedział aby zasilić z jednej listwy kompa i dekoder oraz telewizor, niestety nie pomogło. Obróciłem wtyczkę od dekodera w listwie i niestety też nic nie daje. Za dobry w te klocki nie jestem, ale jak mogę uziemić ten dekoder, skoro kabel, a dokładniej wtyczkę mam płaską (bez uziemienia).
 • Wago
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Spróbuj pożyczyć od znajomego jakiegoś UPSa, i wtedy sprawdzić.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  piotraswrc wrote:
  Zatem na mój chłopsko - laicki rozum, wydaje mi się że problemem jest dekoder.

  To wezwij serwis z UPC, oni się tym zajmą.
 • #7
  piotraswrc
  Level 9  
  Podpytałem jeszcze jednego znajomego, okazało się, że miał podobny problem. Nie wiem na ile to dobre rozwiązanie, ale okazało się skuteczne. Dekoder nie ma uziemienia, to dostałem także radę aby monitor podpiąć bez uziemienia i okazało się, że w takim przypadku działa. Dzięki za zainteresowanie tematem.
 • #8
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  piotraswrc wrote:
  Nie wiem na ile to dobre rozwiązanie, ale okazało się skuteczne. Dekoder nie ma uziemienia, to dostałem także radę aby monitor podpiąć bez uziemienia i okazało się, że w takim przypadku działa

  To raczej nie masz problemu ze sprzętem, tylko z prawidłowym działaniem instalacji elektrycznej w Swoim domu.
  Mam różny sprzęt w domu, i taki stary, starszy, nowy, najnowszy i nigdy nie miałem takich numerów, by rozwiązaniem było inne podłączeniu urządzeń do prądu.
 • #9
  piotraswrc
  Level 9  
  No niestety mieszkam w kamienicy, i instalacja elektryczna ma powyżej 30 lat z tego co się orientuję. Niestety nic na to nie poradzę, ale o dziwo kolega, który doradził mi to rozwiązanie mieszka już w tzw. blokach "z dużej płyty" (w sumie pewnie instalacja z podobnego rocznika) i u niego też takie rozwiązanie pomogło. Niestety nie znam się na tym i ciężko mi cokolwiek więcej powiedzieć w tym temacie.