Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST3500320AS - proszę o sprawdzenie loga z HyperTerminala

20 Lis 2013 16:46 1320 1
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam dysk 500GB Seagate'a ST3500320AS, firmware SD15.

Dysk w ostatnich dniach słabo chodził i w poniedziałek przestał być wykrywany pod Windowsem (tzn. czasem był czasem nie), w BIOSie jest widoczny. Po podłączeniu do obudowy zewnętrznej dysk szumi, czyli talerze się kręcą.

Tak czy inaczej poczytałem forum i zakupiłem terminal, tylko nie potrafię skonfigurować połączenia w programie Hyperterminal. Nie wiem jaki port COM wybrać.
    Terminal mam na USB, zakupiony na aukcji.

Dodam, że na pinach w dysku mam zworkę, która siedzi dość głęboko i nie jestem w stanie jej wyjąć. Nie wiem czy to ma wpływ. Jeśli tak, to chętnie posłucham rad jak ją wydostać. Penseta nie wchodzi.

Dzięki za pomoc.

edit: zworkę dość łatwo zsunąłem agrafką :)

edit2: w menedżerze urzadzeń nie mogę dowiedzieć sie jaki port COM jest przydzielony do portu USB, pod który podłączam terminal. Wszystkie porty COM sa opisane jako "standardowy port szeregowy przez łącze Bluetooth". Urządzenie jest za to wykrywane jako "Inne urządzenia" - tam we właściwościach jest Port_#0005.Hub_0004.
    Mój system To Windows 7 64bit, mogę tez próbować na Viście 64bit.

OK. Problem polega na tym, że mam właśnie Windowsa 7 i Viste, a terminal działa pod XPkiem (z tego co rozumiem)... ech, czyli nici z odzysku danych?

Piszę sam ze sobą, ale: mam lapa z Win XP, więc podłączyłem terminal, zainstalowałem sterowniki, podłączyłem kable (Rx, Tx, GND) po kolei i uruchomiłem HyperTerminal z portem jaki jest w Menedżerze Urządzeń i podłączyłem zasilanie do dysku.
    Wynik: terminal nic nie pokazuje.

Kolejny edit:

Uruchomiłem terminal bez kabla GND i Hyperterminal ruszył, oto co mi wyskoczyło po wpisaniu komend:

Code:

RequestResumeSaveSmartFrame
    F3 T>/2

F3 2>Z

Spin Down Complete
    Elapsed Time 10.253 secs
    F3 2>U

Spin Up Complete
    Elapsed Time 5.991 secs
    F3 2>/1

F3 1>N1

F3 1>
    F3 T>m0,2,2,0,0,0,0,22
    Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 00, Max Certify Rewr
    ite Retries = 0000
    User Partition Format   5% complete, Zone 00, Pass 00, LBA 00008DED, ErrCode 000
    00080, Elapsed Time 0 mins 05 secs
    User Partition Format Successful - Elapsed Time 0 mins 05 secs

F3 T>

Dysk podpiąłem potem normalnie (bez bootowania z niego) i chodził ok. 10 minut wspaniale. Zacząłem kopiowac trochę plików. Potem komp się zawiesił i przy ponownym uruchomieniu startuje bardzo długo (lub wcale) a partycje są niewidoczne lub widoczne, ale bez dostępu do danych.
    Nie wiem co oznacza "User Partition Format 5% complete". Nie formatowałem nic.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc.