Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiona płytka "na odwrót" (laminat łapie cynę, zamiast ścieżki)

keeller 20 Lis 2013 19:48 1899 10
  • #1 20 Lis 2013 19:48
    keeller
    Poziom 11  

Mam niespotykany problem, namalowałem ścieżki układu lakierem do paznokci, wytrawiłem B327 (~15min w ok 40 stopniach + bujanie), umyłem rozpuszczalnikiem.

Po rozpoczęciu lutowania zdziwienie - ścieżki (wcześniej pokryte lakierem) w ogóle nie łapią cyny, natomiast przestrzeń między nimi świetnie, oto zdjęcie:

Wytrawiona płytka "na odwrót" (laminat łapie cynę, zamiast ścieżki)

Co zrobiłem nie tak?

0 10
  • Pomocny post
    #2 20 Lis 2013 19:52
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przecież ta płytka NIE JEST wytrawiona!!! Jedyne co, to odbarwiłeś warstwę metalu! Przecież po trawieniu obszar między ścieżkami ma mieć kolor laminatu i pewnie będzie lekko przejrzysty pod światło. A ty masz tam ładnie podtrawioną miedź. I nie dziwota, że ładnie się do niej cyna łapie. Schrzaniłeś robotę wzorcowo.

0
  • #3 20 Lis 2013 19:57
    keeller
    Poziom 11  

Pozostaje pytanie - dlaczego cyna nie chce łapać ścieżek, które były pod lakierem?

I dlaczego nei wytrawiło ? 15min w dość wysokiej temperaturze, cały czas ruszałem, widziałem jak "wżer" powoli się "rozchodzi". Stężenie B237 wg. instrukcji z opakowania

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lis 2013 20:02
    jurek84
    Poziom 21  

Bo pomalowane są nieoczyszczone, a nadtrawione to idealna baza pod cynę - nawet topnika nie trzeba :)

0
  • Pomocny post
    #5 20 Lis 2013 20:03
    wiertacz
    Poziom 34  

Nie czyściłeś płytki prze malowaniem ścieżek a laminat był utleniony i dlatego cyna się nie łapie ścieżek.

0
  • #6 20 Lis 2013 20:09
    keeller
    Poziom 11  

Czy przejechanie po wszystkim kolejnej płytki papierem ściernym poprawi łapanie ścieżek?

0
  • #7 20 Lis 2013 20:55
    Błażej

Przecież masz bardzo dobre opisy, co i jak krok po kroku. Postępuj według sprawdzonych opisów. Technologia przygotowania jest taka sama, niezależnie od metody naniesienia ścieżek, więc możesz się kierować wskazówkami w opiach wykonania płytek termotransferem. Ty zamiast termotransferu będziesz mieć lakier/marker... Reszta jest taka sama. Chodzi o przygotowanie powierzchni, czystość, czas i temperaturę trawienia.

0
  • #8 20 Lis 2013 21:07
    sikorkam
    Poziom 22  

Płytka chyba jest wytrawiona, tylko kolega pomalował przed wytrawieniem nie to co trzeba. Pomalował nie ścieżki tylko to co jest obok nich.

0
  • #9 20 Lis 2013 21:22
    Błażej

Raczej nie. Płytka była źle przygotowana. I jest tylko podtrawiona. Ten różowy kolor wskazuje, że miedź jest podtrawiona, ale niestety nie wytrawiona.

PS. Swoją drogą, to taki układ szybciej byłoby zmontować na płytce uniwersalnej.

0
  • #10 21 Lis 2013 00:01
    arturavs
    Poziom 39  

Dodatkowo tym rozpuszczalnikiem ze zdjęcia w ogóle nie zmyłeś lakieru. Lakier do paznokci tylko acetonem bądź nitro....

0
  • #11 21 Lis 2013 01:06
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Przygotuj sobie małe fragmenty płytki i poćwicz na nich zanim weźmiesz się za płytkę końcową.

0