Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytrawiona płytka "na odwrót" (laminat łapie cynę, zamiast ścieżki)

keeller 20 Nov 2013 19:48 2193 10
    keeller
    Level 11  
    Mam niespotykany problem, namalowałem ścieżki układu lakierem do paznokci, wytrawiłem B327 (~15min w ok 40 stopniach + bujanie), umyłem rozpuszczalnikiem.

Po rozpoczęciu lutowania zdziwienie - ścieżki (wcześniej pokryte lakierem) w ogóle nie łapią cyny, natomiast przestrzeń między nimi świetnie, oto zdjęcie:

Wytrawiona płytka "na odwrót" (laminat łapie cynę, zamiast ścieżki)

Co zrobiłem nie tak?
  • Helpful post
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przecież ta płytka NIE JEST wytrawiona!!! Jedyne co, to odbarwiłeś warstwę metalu! Przecież po trawieniu obszar między ścieżkami ma mieć kolor laminatu i pewnie będzie lekko przejrzysty pod światło. A ty masz tam ładnie podtrawioną miedź. I nie dziwota, że ładnie się do niej cyna łapie. Schrzaniłeś robotę wzorcowo.
    keeller
    Level 11  
    Pozostaje pytanie - dlaczego cyna nie chce łapać ścieżek, które były pod lakierem?

I dlaczego nei wytrawiło ? 15min w dość wysokiej temperaturze, cały czas ruszałem, widziałem jak "wżer" powoli się "rozchodzi". Stężenie B237 wg. instrukcji z opakowania
  • Helpful post
    jurek84
    Level 21  
    Bo pomalowane są nieoczyszczone, a nadtrawione to idealna baza pod cynę - nawet topnika nie trzeba :)
  • Helpful post
    wiertacz
    Level 34  
    Nie czyściłeś płytki prze malowaniem ścieżek a laminat był utleniony i dlatego cyna się nie łapie ścieżek.
    keeller
    Level 11  
    Czy przejechanie po wszystkim kolejnej płytki papierem ściernym poprawi łapanie ścieżek?
    Błażej
    Przecież masz bardzo dobre opisy, co i jak krok po kroku. Postępuj według sprawdzonych opisów. Technologia przygotowania jest taka sama, niezależnie od metody naniesienia ścieżek, więc możesz się kierować wskazówkami w opiach wykonania płytek termotransferem. Ty zamiast termotransferu będziesz mieć lakier/marker... Reszta jest taka sama. Chodzi o przygotowanie powierzchni, czystość, czas i temperaturę trawienia.
    sikorkam
    Level 22  
    Płytka chyba jest wytrawiona, tylko kolega pomalował przed wytrawieniem nie to co trzeba. Pomalował nie ścieżki tylko to co jest obok nich.
    Błażej
    Raczej nie. Płytka była źle przygotowana. I jest tylko podtrawiona. Ten różowy kolor wskazuje, że miedź jest podtrawiona, ale niestety nie wytrawiona.

PS. Swoją drogą, to taki układ szybciej byłoby zmontować na płytce uniwersalnej.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Dodatkowo tym rozpuszczalnikiem ze zdjęcia w ogóle nie zmyłeś lakieru. Lakier do paznokci tylko acetonem bądź nitro....